Alkar poražen od Šibenika, korak nazad na putu prema Ligi za prvaka

Objavljeno: 8 veljače, 2014

alkar - šibenik

Vatreno na tribinama, žustro na parketu. Upravo tako krenuli su Sinjani i Šibenčani u bitku na nove prvoligaške bodove, no boljima su se na kraju pokazali gosti koji su tako napravili vjerojatno presudan korak na putu u Ligu za prvaka. Domaćin loš i obezglavljen u većem dijelu susreta, koliko, dovoljno svjedoče čak 102 primljena koša na domaćem parketu, pa se boljem od konačnih minus 12 nije se mogao ni nadati.

Alkar – GKK Šibenik 90:102 (16:23, 26:22, 16:33, 32:24)

A-1 liga, 13. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 1000
Suci: Hordov (Zadar), Roglić (Split), Vulić (Zadar)

Alkar: Mikulić 13, Boban Jo. 2, Bilandžić 3, Modić M. 11, Buzolić, Modrić S. 13, Vitali 4, Boban Ju. 8, Žitko 16, Perajica 14, Župić 4, Kanaet 2.
Trener: Damir Milačić

GKK Šibenik:Mišić 22, Kalpić 2, Bašić 22, Blaće 5, Skorić, Vukičević 10, Vujivečić, Španja 2, Šamadan 23, Došen, Badžim, Petani 16.
Trener: Jeronimo Šarin.

Skokovi: Alkar 40; GKK Šibenik 31
Izgubljene lopte: Alkar 16; GKK Šibenik 15
Osobne pogreške: Alkar 34; GKK Šibenik 26

Šibenčani su u Sinj došli očito sjajno pripremljeni na sve što ih čeka, bilo na tribinama, bilo na parketu. Visokim ritmom lomili su domaće i tako razotkrili sve njihove slabosti, a iako se u nekoliko trenutaka činilo da je Alkar blizu preokreta, bio je to samo privid koji nije mogao utjecati na konačnu sliku i činjenicu da su gosti ove večeri bili bolji suparnik.

Otvaranje susreta pripalo je gostima. Unutarnja linija šibenske momčadi uništavala je domaće, a kada je nakon tri minute igre Bašić pogodio tricu iz kuta za 4:11, postalo je jasno da domaće čeka izuzetno težak posao. Iako je domaći trener u tom trenutku pozvao minutu odmora, rotirao i “visio” na crti, Šibenčane to nije omelo da i dalje nastave u svom ritmu pa su nakon nove dvije trice stigli do visokih 8:19, kasnije i 12:23. Ponovno je u igri domaćih štekala organizacija napada, teško se dolazilo do izrađenih pozicija za šut, pa su razumljivo nakon deset minuta brojali zaostatak od sedam koševa (16:23).

Imali su i jedni i drugi početkom druge četvrtine priliku napraviti nešto više, Alkar se vratiti u egal, Šibenik pobjeći, međutim ništa vrijedno spomena nije se dogodilo, odnosno dosta se griješilo. Potom kreću gosti, bježe na plus osam (18:26), domaći zahvaljujući dobrom ofenzivnom skoku uzvraćaju, u dva navrata dolaze na minus tri (25:28, 31:34), ali baš uvijek Narančasti imaju “asa u rukavu” (Petani, Mišić) te uspijevaju izdržati domaće napade i na odmor odnijeti upravo spomenutih plus tri (42:45).

Obje momčadi u nastavak su ušle napadački raspoložene, ali na žalost domaćih navijača prvi su posustali njihovi ljubimci, gosti pogodili nekoliko teških šuteva, isprovocirali namjeru osobnu i bez previše utrošene energije ponovno otplovili na visokih 15 koševa prednosti (47:62), koliko je bilo u 25. minuti igre. Odličan je bio Šamadan koji je zabijao sa svih pozicija, a time je povukao i ostatak momčadi pa je nakon novu minutu igre semafor pokazao po domaće poražavajućih 52:70.

Ni naredne minute Sinjanima nisu donijele ništa dobrog, dapače, njihova igra bila je prilično predvidljiva, a usto je zakazao i vanjski šut, što je za posljedicu imalo još veći zaostatak (52:73). Alkar se ipak odbio predati i na pogon Mirka Modrića u 33. minuti približio na minus 12 (66:78), a u 36. i minus devet (73:82). Dvije minute prije kraja Žitko zabija za minus osam (80:88), budi kakvu-takvu nadu koja je pak trajala svega 20-ak sekundi i nove trice raspoloženog Mišića. Posljednji pogled prema semaforu nakon 40 odigranih minuta sugerirao je zasluženu pobjedu gostiju rezultatom 90:102.

U domaćem sastavu Žitko je zabio 16, skočio sedam puta, ali i izgubio četiri lopte. Dva koša manje ubacio je Perajica, uz također sedam skokova, dok su po 13 ubačaja zabilježili S. Modrić i Mikulić (7 sk). 11 koševa postigao je i M. Modrić za svega 14 minuta na parketu.

Kod gostiju prvo ime bio je Šamadan s 23 ubačaja i šest skokova, a odlične sekundante imao je u Mišiću i Bašiću koji su zabili po 22 koša. Ništa manje dobar nije bio ni Petani sa 16 koševa i pet asistencija.

Izjave trenera:

Damir Milačić (Alkar): “Prije svega želim čestitati Šibeniku na zasluženoj pobjedi. Vidjeli ste i sami, zabili smo 90 koševa a izgubili utakmicu, što dovoljno govori o našoj igri. Nemam što zamjeriti igračima koji su se zbilja borili, ostvarili 40 skokova, ali zakazali smo u vanjskom šutu i taktičkoj koncentraciji u obrani. Nama ostaje da grebemo do posljednjeg kola i ostanemo s glavama gore.”

Jeronimo Šarin (GKK Šibenik): “Izuzetno je teško dobiti Alkara u Sinju na ovom vrućem terenu i zato čestitam svojim igračima na tome. Držali smno se svih taktičkih zadataka koje smo dogovorili uoči utakmice i mogu reći da smo 80% već u Ligi za prvaka, iako napominjem da ćemo isključivo ići utakmicu po utakmicu.”

Navijački kutak:

Sinjska dvorana bila je očekivano dupkom ispunjena, a izuzev standardno dobro raspoloženih domaćih navijača u Sinj je stiglo i oko dvjestotinjak Funcuta. Upravo su šibenski drukeri zaslužni i za prekid u prvom dijelu zbog paljenja bengalki, a jednako su nastavili i u nastavku i tako u priličnoj mjeri bacili mrlju na ovu košarkašku priredbu. Zanimljivo, čak su i organi reda ostali promatrati njihovo “orgijanje” s pirotehnikom, što je unijelo podosta nervoze, dima, dva prekida i vrijeđanja nedoličnog sportskim borilištima.