Alkar skinuo i Kvarner za ostanak na vrhu

Objavljeno: 31 listopada, 2014

Alkar - Kvarner

Pobjedom Alkara protiv Kvarnera A-1 liga ostala je bez do sada jedine neporažene momčadi, ali i već treće kolo u nizu sa Sinjanima kao vodećima na tablici. Sama utakmica dosta tvrda, igralo se na mahove, ali pred kraj susreta ipak je domaćin pokazao više te zasluženo slavio već četvrtu pobjedu u pet odigranih kola.

Alkar – Kvarner 92:78 (15:16, 21:19,27:22, 29:21)

A-1 liga, 5. kolo

Sinj – ŠSD Sinj
Gledatelja: 800
Suci: Kardum (Šibenik), Stojić (Šibenik), Živaljić (Split)

Alkar: Bilić (17), Jo. Boban (2), Bilandžić, M. Modrić (6), Pavić, Vitali (18), Ju. Boban (3), Gaurina (27), Svalina (3), Perajica (2), Kanaet (14).

Kvarner: Stipčić (8), Veljačić (9), Čakarun (9), Štemberger (22), Miličević (7), Cinac (5), Šamanić, Konjević (14), Vidmar, Kučan, Olivari, Jambrović (4).

Sinjani su u ovom susretu dugo lomili “žilave” Riječane i tek iz četvrtog pokušaja ih uspjeli slomiti, što će dovoljno reći i o karakteru obje momčadi. Iako poražen, Kvarner je definitivno potvrdio kvalitetu i sasvim sigurno se ima čemu nadati u nastavku sezone.

Uvodnih desetak minuta nije ponudilo osobito lijepu košarku. Igralo se prilično rastrgano uz pregršt pogrešaka, gdje su ipak za nijansu prednjačili Sinjani, pa su shodno tome na prvi mini pred odnijeli i minus od jednog koša.

Dugo je domaći strateg tražio petorku koja će odgovoriti na postavljene zahtjeve, ali izuzev sjajnog Gaurine, nije pronalazio lijeka za goste. S druge strane Riječani su imali više, uvjetno rečeno, raspoloženih igrača, ali na odmor su ipak otišli s minimalnim zaostatkom (36:35).

Nastavak je ponudio potpuno drugačiju sliku. Vidno agresivniji domaćin je nakon svega četiri minute igre pobjegao na plus 12 (51:39), razigrao se Vitali, ali ključ je u svakom slučaju bila odlična obrana. I kad su domaći pomislili da je “priči kraj”, ukazao im se Štemberger i u svega dvije minute im napunio koš do vrha, čime je minus svoje momčadi sveo na samo dva koša (55:53).

Nadovezao se potom i Konjević s dvije trice, ali na drugoj strani parketa istom su mjerom uzvratili Gaurina i Kanaet pa prednost uoči završne dionice i dalje ostala na sinjskoj strani.

Alkar je u posljednju četvrtinu donio šest koševa viška (63:57), zatim otišao i do devet, ali ponovno se Kvarner tricama vratio u susret. Ipak, pet minuta prije kraja možda i ključne koševe (trica!) zabija Mirko Modrić za plus deset, nakon čega gosti ipak nisu imali snage za novi povratak pa su domaći, na krilima razigranogBilića, u konačnici slavili pobjedu od 92:78.

Najbolji u redovima domaćih bio je Gaurina koji je u valorizaciju 34 ugradio 27 koševa, ali i osam skokova te po tri asistencije i ukradene lopte. Vrlo dobru utakmicu odigrali su i Vitali s 18 ubačaja i osam skokova, zatim Bilić koji je ubacio koša manje, dok je Kanaet susret zaključio s 14 koševa i četiri skoka. U redovima Kvarnera istaknuo se rutiner Štemberger koji je zabio 22, ali i Konjević s 14 koševa.

Izjave trenera:

Trener Alkara, Damir Milačić: “Ako uzmemo u obzir da je nama ovo treći derbi susret u prvih pet kola i da smo i njega riješili u svoju korist, onda naravno da sam sretan i zadovoljan. Kvarner je igrao jako dobro, nekoliko puta smo lomili utakmicu i tek iz četvrtog pokušaja uspjeli slomiti. Ključna su bila naša loša slobodna bacanja i neke taktičke pogreške, inače vjerujem da bi i ranije osigurali pobjedu. Kad pogledam s kojim problemima radimo, kakve nas zdravstvene nevolje udaraju, onda ova pobjeda ima još i veće značenje.”

Trener Kvarnera, Marijan Mance: “Prije svega moram reći da mi je bila izuzetna čast i zadovoljstvo voditi momčad u Sinju pred ovom sjajnom publikom. Alkar ima odlično trenera, dobru momčad koja je većinom satkana od domaćih igrača i koji su zajedno cijeli život, tako da je pobjeda domaćih u svakom slučaju zaslužena. Nadam se da ćemo uzvratiti na domaćem parketu, ali i da ćemo se ponovno sresti u Ligi za prvaka.”