Alkaru poraz od Jollyja, Maligani “rasturali”

Objavljeno: 22 ožujka, 2014

ALKAR - JOLLY

Prvim i jedinim koševima Vrsaljka desetak sekundi prije kraja Jolly je uspio svladati Alkara i uhvatiti zadnji vlak koji vodi u Ligu za prvaka. Bio je to susret u kojem je veći dio Alkar imao glavnu riječ, no sama završnica pripala je Jollyju čija je zonska obrana i raspoložen napad odnio prevagu.

Alkar – Jolly JBŠ 78:79 (15:17, 29:14, 16:25, 18:23)

A-1 liga, 18. kolo
Sinj, SŠD Sinj, gledatelja: 1100
Suci: Hrvoje Muhvić (Zagreb), Alfred Jovović (Velika Gorica), Damir Palavra (Zagreb)

Alkar: Mikulić 8, Boban Jo., Modrić M. 4, Buzolić, Modrić S. 4, Vitali 11, Boban 11, Gaurina 5, Žitko 11, Perajica 14, Župić, Kanaet 10.
Trener. Damir Milačić

Jolly JBŠ: Gulam, Roso, Bubalo F. 2, Katura 16, Kozić 6, Vrlika, Surina 3, Mrva 20, Smith 21, Cinac, Bubalo 9, Vrsaljko 2.
Trener: Ivica Burić

Osobne pogreške: Alkar 26; Jolly 19
Skokovi: Alkar 29; Jolly 41
Izgubljene lopte: Alkar 9; Jolly 10

Šibenčani su u Sinju uspješno položili ispit zrelosti, ostvarili minimalnu pobjedu i tako doslovno spasili milijunska ulaganja Josipa Stojanovića. Alkar je porazom mrvicu pokvario feštu povodom 30 godina finala Kupa bivše države i ulaska u Ligu za prvaka, no njegovi navijači i ovog su puta bili na razini, što je tek naznaka onog što će biti u sudaru s najboljima.

Iako ih je dočekala paklena atmosfera u sinjskoj dvorani Šibenčani se nisu dali smesti u samom uvodu, a na krilima vižljastog Smitha u petoj minuti brojali su pet koševa viška (7:12) te tako zarana prisilili domaćeg trenera da pozove minutu odmora. Alkar je potom vezao dvije trice, ali svejedno su gosti prvih deset minuta zaključili u plusu (15:17).

Alkar je drugi period igre otvorio furiozno, dobru obranu pretvorio u odličnu, a serijom 11-0 pobjegao na plus šest (23:17). Sjajnu je rolu odigrao Jure Boban (dvije trice), kasnije i Vitali, ali ništa manje dobar nije bio ni Mikulić koji je sinjskom napadu “udarao” dobar ritam. Nešto kasnije semafor je pokazao i deset koševa razlike u korist sinjske momčadi, što je još i dobro po goste ako se u obzir uzme da su prvi koš iz igre zabili nakon pet minuta igre u drugoj četvrtini.

Dobar dvominutni period igre Šibenčani su naplatili približavanjem na minus pet (32:27), međutim, odgovor Alkara bio je silovit, a napad dovoljno raznovrstan da mu omogući velikih 13 koševa prednosti na poluvremenu (44:31). Svakako treba notirati i odličnu, prije svega obrambenu igru, Perajice koji je pod košem vodio veliku i uspješnu bitku sa šibenskim tornjevima.

Strateg Jollyja sasvim je očekivao odustao od “šablone” i svega što su do tada radili i vježbali te sve u ruke gurnuo Smithu koji je odmah vezao nekoliko koševa te minus svoje momčadi u 22. minuti, nakon zaostatka od 46:31, sveo na svega sedam koševa (46:39). Alkar je u narednim minutama nekoliko puta bježao do deset, Jolly vraćao na šest, i samo se čekalo tko će prvi “puknuti”. Jolly je zarana domaću momčad gurnuo u bonus te dosta toga pozabijao s linije za slobodna bacanja.

U završnih deset minuta Alkar je donio četiri koša prednosti (60:56), a ubačajem Bubala D.prednost se istopila na samo dva koša viška. No, nošeni bučnom podrškom s tribina Sinjani odgovaraju serijom 8-1 i ponovno se odvajaju na standardnih desetak koševa viška. Jolly je u tim trenutcima trima tricama zadržao priključak, postavio zonu i okrenuo susret. Dvije minute prije kraja ubačajima Smitha te Kature gosti su stvari vratili na početak (74:74).

Od tog trenutka bilo je i više nego jasno da će o pobjedniku odlučivati doslovno mrvice. U posljednjih 60 sekundi, nakon trica Mikulića i Kozića, ušlo se rezultatom 77:77. Slavko Modrić je potom iznudio prekršaj, pogodio jedno bacanje, a s druge strane nakon neuspjelog pokušaja Smitha, Vrsaljko skače u napadu i zabija za vodstvo Jollyja (78:79). Posljednji napad imali su domaći, lopta je došla do Žitka koji ne pogađa, nakon čega su se gosti pobacali jedan drugom u zagrljaj i bučno nazdravili pobjedi.

Prvo ime kod domaće momčadi bio je Perajica s 14 koševa, dok su Vitali, Boban i Žitko zabili po 11, a jedan manje ubacio je Kanaet. S druge strane Smith se zaustavio na 21 ubačaj i osam skokova, Mrva je dodao 20 uz devet skokova, a Katura je upisao 16 koševa.