Cibona se provukla kroz “iglene uši”

Objavljeno: 30 prosinca, 2014

Alkar - Cibona

Tako blizu, a tako daleko. Samo je manjak sreće udaljio Alkar od pobjede protiv Cibone u okviru četvrtfinala Kupa Krešimira Ćosića. Jedna lopta tako je odlučila pobjednika, međutim, Sinjani su pokazali da mogu i protiv najboljih, unatoč skepticizmu mnogih uoči same utakmice.

Alkar – Cibona 74:77 (27:23, 12:21, 20:17, 15:16)

Kup Krešimira Ćosića
Sinj. ŠSD Sinj. Gledatelja: 1000
Suci: Radojković, Basarić, Roglić (svi Split)

Alkar: Bilić (14), Jo. Boban (3), Bilandžić, M. Modrić, Pavić, S. Modrić (16), Vitali (9), Ju. Boban (3), Gaurina (18), Svalina, Perajica (7), Kanaet (4).

Cibona: Markota, Krušlin (3), Skokna, Rozić (23), Jagodić-Kuridža (2), Slavica, Lalić (15), Mavra (6), Siriščević (15), Žižić (3), Gabrić, Ilievski (10).

Sudar sinjske i zagrebačke momčadi sveo se na nekoliko situacija u samoj završnici koje su otišle na stranu gostiju iz glavnog grada, ali još će dugo domaćini pamtiti dvije lopte koje su doslovno iscurile iz koša i tako im odnijele snove o senzaciji.

Po samom početku, ali i cijelom susretu, nije se moglo vidjeti tko je tu ABA a tko A-1 ligaš, prvenstveno zahvaljujući odličnoj taktičkoj pripremi te silnoj borbenosti domaćih košarkaša.

Igra koš za koš je potrajala sve do same završnice prvog perioda, kada Alkar bilježi višak od četiri koša (27:23), s koliko se otišlo i na prvi mini predah. Sredinom drugog dijela Cibona je uslijed zone domaćih izgledala potpuno izgubljeno, ali nekoliko brzopletih napadačkih odluka Alkaru je odnijelo mogućnost da se odvoji na pristojniju razliku od plus šest do koliko je stigao u jednom trenutku.

Vukovi su u preostalim minutama do poluvremena odgovorili serijom 10-0, međutim ipak nisu uspjeli u potpunosti slomiti duh svojim domaćinima, ali su na odmor ipak uspjeli odnijeti plus pet (39:44).

Pet minuta igre u nastavku trebalo je Sinjanima da sustignu Cibose, nakon čega je postalo jasno da će o pobjedniku odlučivati sitnice, jer Alkar se postavio kao momčad koja zna što želi i koja nema respekta prema petoplasiranoj momčadi ABA lige.

Sve bitno ostavljeno je za sam kraj. Ubačajem Ilievskog višak od dva koša uoči završne minute bio je na strani Cibone, što je jednim pogođenim bacanjem smanjio Vitali, dok je na drugoj strani parketa Rozićpromašio oba i ponudio domaćima priliku za senzaciju.

Veliku odgovornost u tim trenutcima je preuzeo Bilić, šutnuo iz driblinga, ali nije uspio, pa je četiri sekunde prije kraja Siriščević s nova dva koša prednost Cibone dignuo na plus tri. Time out je potom zvao Milačić, posljednji pokušaj pripao Gaurini, ali niti on nije bio precizan, čime su raspršeni snovi o Final fouru.

Najbolji kod Alkara bio je Gaurina s 18 koševa i pet skokova, a dva ubačaja manje upisao jeSlavko Modrić. U redovima Cibone istaknuli su se Rozić s 23 koša te Lalić i Siriščević koji su dodali po 15.

Izjave trenera:

Damir Milačić, trener Alkara: “Šteta, utakmica se odvijala onako kako smo priželjkivali. Do kraja neizvjesno pa onda je sve moguće. Nažalost na kraju nam je falilo koncentracije, ali i doza sreće jer izrađene napade nismo završili košem. Čestitam svojim igračima na junačkoj borbi, a o publici govoriti to je suvišno, ovo nema nigdje. Nadam se da ovaj poraz neće utjecati na naš nastup u Splitu u subotu i kako ćemo se dobro spremiti i otvoriti drugi dio sezone pobjedom.”

Slaven Rimac, trener Cibone: “Mnogi su mislili kako ćemo lako doći do pobjede. Međutim, ja sam upozoravao što nas čeka. Na kraju smo teško i uz podosta sportske sreće i iskustva došli do pobjede protiv odličnog Alkara kojeg vodi odličan trener. Hvala sinjskoj publici na pljesku i atmosferi, jer nama je bilo čast igrati u ovom ambijentu.”