mel

Ivan Šipić: Očekujemo realizaciju velikih kapitalnih investicija

Autor/ica
Objavljeno: 21 siječnja, 2019

U programu Hit radija danas, 21. siječnja gostovao je gradonačelnik Trilja i saborski zastupnik Ivan Šipić.

Šipić se na početku razgovora kratko osvrnuo na prošlu godinu u saborskim klupama. Istaknuo je kako se, uvjetno, može reći da je zadovoljan prošlom saborskom godinom, obzirom na mnoštvo donesenih zakona, rasprava i prijedloga. Posebno je zadovoljan činjenicom što je prihvaćen njegov amandman za pomoć brdsko-planinskim područjima, kojim je iznos pomoći u 2019. godini s planiranih 30 milijuna povećan na 40 milijuna kuna.

‘Bitno je naglasiti da je novom poreznom reformom došlo do toga da su sredstva od poreza na dohodak ostavljena jedinicama lokalne samouprave, a to znači i da su značajna sredstva ostala i gradovima i općinama cetinskog kraja.’

Šipić je dodaom i kako nije zadovoljan što su često kvalitetne rasprave zasjenjene raspravama koje ne mogu rezultirati nikakvom pomoći.

Kada je riječ o razvoju Trilja, Šipić je kazao kako je manje – više sve ono što je planirano u prošloj godini i realizirano, a ova godina se temelji na jednoglasno prihvaćenom Proračunu Grada Trilja, u iznosu od oko 63 milijuna kuna. Ovogodišnji Proračun baziran je na nekoliko kapitalnih investicija kao što su Gospodarska zona Čaporice, Aglomeracija Trilj, uređenje prostora bivše tvornice Cetinka, projekta Zažeili i ostalih aktivnosti. Temelj razvoja svakako je Gospodarska zona Čaporice i izgradnja poslovno uslužnog centra Trilj.

‘Započela je izgradnja PUC 3LJ, u koji se ulaže 26 milijuna i 519 tisuća kuna. Sva ta sredstva su skoro u cijelosti osigurana kroz EU fondove. Radovi su krenuli i očekujemo pravo gradilište, čim se stvore povoljni vremenski uvjeti. Ovaj projekt je prevažan, ne samo za triljski kraj nego i mnogo šire. Izgradnjom Centra stvorit će se novi uvjeti za poduzetnički razvoj i otvaranje većeg broja radnih mjesta. Na 4000 metara kvadratnih zemljišta bit će izgrađene prezentacijske dvorane i radionice, poslovni inkubatori, uredi, laboratoriji i drugi zanimljivi sadržaji.’

Kada je riječ o drugim važnim investicijama, Šipić je istaknuo Aglomeraciju Trilj – Košute – Vedrine – Grab – Jabuka, projekt koji obuhvaća pet naselja i čija je vrijednost oko 96 milijuna kuna, a kojeg vodi tvrtka ‘Vodovod i odvodnja Cetinske krajine.’ Naselja koja nisu obuhvaćena ovim projektom  rješavat će se kroz sredstva Grada Trilja, Županije i pomoći države.

Šipić je najavio kako će se uskoro u okviru projekta Zaželi raspisati natječaj za prijem u radni odnos 25 žena s triljskog područja, koje će biti zaposlene na dvije godine, na pružanju pomoći starijima i potrebitima.

Od ove godine Grad Trilj je osigurao sredstva i za pomoć obiteljima koje kreću u izgradnju stambenih objekata.

‘Grad Trilj će subvencionirati troškove ishođenja građevinskih dozvola i to tako što će snositi troškove komunalnog i vodnog doprinosa te svih paušala koje je potrebno uplatiti županijskom Uredu za građiteljstvo i prostorno uređenje. Za ovu manjenu u Proračunu je osigurano 300 tisuća kuna, a prema potrebi taj iznos ćemo i povećati’, kazao je Šipić.

Triljski gradonačelnik kazao je kako će se intenzivno raditi na uređenju prostora bivše tvornice Cetinka, koji će dobiti novi izgled. Na tom će se prostoru izgraditi brojni sadržaji, prije svega dječji vrtić za koji je preko Ministarstva poljoprivrede za ruralni razvoj, kroz mjeru 7.4.1 iz EU fondova, osigurano 7 milijuna i 500 tisuća kuna.

Gradonačelnik Šipić podsjetio je kako stečajni postupak ove bivše triljske tvornice nije gotov te kako radnici očekuju manirenje barem dijela svojih potraživanja.

‘Stečajni postupak nije gotov, a sve informacije o njegovom tijeku ima stečajni upravitelj koji vodi postupak. Za sada nema naznaka da bi moglo biti preoptimističnih vijesti za radnike koji očekuju određeno obeštećenje.  Naša je želja da se u ovom prelaznom razdoblju iznađe pravičan model kako bi se prodajom pokretnina koje tvornica ima, a dio je i u prostoru koji je Grad kupio, koliko-toliko podmire radnička potraživanja, ali to je sada stvar koja ide kroz stečajni postupak.’

U emisiji je bilo riječi i o stambenoj zoni Vedrine, za koju se izrađuje detaljan plan uređenja, a cijeli prostor je itekako usmjeren na mlade obitelji kojima će se darovati ili po povoljnom uvjetima prodati zemljište za izgradnju obiteljskih kuća. Uz to se veže i pomoć i sufinanciranje građevinske dozvole. Način i uvjete će odrediti Pravilnik kojim će se definirati uvjete pomoći.

Gradonačelnik je govorio i o izgradnji novog vatrogasnog doma, uređenju nerazvrstanih cesta i prostora za posljednji ispraćaj pokojnika te drugim komunalno-infrastrukturnim aktivnostima.

Kao i u prošloj godini, svi korisnici proračuna dobiti su sredstva za rad i u ovom proračunskom razdoblju, a uskoro će biti potpisani i ugovori o stipendiranju svih triljskih redovnih studenata, kojih je ove godine 175 i koji će primati stipendiju u iznosu od 500 kuna tijekom deset mjeseci.

Šipić je istaknuo kako se intenzivno radi na još jednom vrlo važnom i kapitalnom projektu – pripremi za izgradnju nove škole u Košutama, na području iznad crkve. Grad će osigurati oko 6 tisuća metara četvornih zemljišta za izgradnju nove školske zgrade, koja je od iznimne vaćnosti za ovo veliko naselje. Dio sredstava već je utrošen za otkup zemljišta, a kako je kazao Šipić, Grad Trilj će učiniti sve da se ubrza cijeli postupak oko rješavanja imovinsko-pravnih odnosa koji su preduvjet pravoj realizaciji ovog projekta.

Na kraju emisije Šipić je izrazio zadovoljstvo turističkim pokazateljima, prema kojima je prošle godine, u odnosu na 2017., došlo do porasta noćenja za 7 posto, a dolazaka za 13 posto na području svih naselja Grada Trilja.

Unatoč vrlo dobrim pokazateljima, Šipić smatra da nije sve idealno u realizaciji brojnih projekata i aktivnosti, a sve probleme će, kako kaže, nastojati otkloniti u daljnjem radu, za dobrobit Triljana i cjelokupnog razvoja triljskog kraja.

 

 

ferata@ferata.hr
0997370409