mel

Kod Husine jame održana komemoracija za nevine žrtve

Autor/ica
Objavljeno: 2 rujna, 2017
komemoracija_ husina_jama28

U organizaciji samostana i svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske danas je kod Husine jame na Kamešnici služena sveta misa za sve žrtve komunističkog režima II. svjetskog rata i poraća.

Husina jama ponovno je, već 18. godinu za redom, bila mjesto okupljanja brojnih vjernika koji su molitvom, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali počast nevinim žrtvama koje su za vrijeme i poslije II. Svjetskog rata bačene u ovu jamu.

Današnjoj komemoraciji nazočilo je oko dvije tisuće stanovnika cetinskog i livanjskog kraja, kao i brojni svećenici te časne sestre s tih područja. Komemoraciji su nazočili saborski zastupnici Miro Bulj i Ivan Šipić, županijski pročelnik Damir Gabrić, dogradonačelnik Sinja Zlatko Ugrin, predsjednik sinjskog Gradskog vijeća Joško Kontić, gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak ,donačelnik Otoka Nediljko Laco, načelnik Livna Luka Čelan, izaslanstva Viteškog alkarskog društva, predstavnici političkih stranaka, udruga proisteklih iz Domovinskog rata, potomci nevinih žrtava te ostale osobe iz javnog, kulturnog, političkog i društvenog života.

Svečano misno slavlje na novom oltaru predvodio je i propovijedao vojni ordinarij u RH monsinjor Jure Bogdan, uz koncelebraciju sinjskog gvardijana fra Petra Klapeža, dekana Cetinskog dekanata i triljskog župnika don Stipe Ljubasa i dvadesetak svećenika s područja Splitsko-makarske nadbiskupije i Livanjskog dekanata.

Prije svečane euharistije biskup Bogdan posvetio je novi mozaik na oltaru sa znakom Uskrslog Isusa Krista, rad umjetnika Miroslava Falaka, koji se kratko obratio okupljenima istaknuvši da riječi ugrađene u Mozaik govore sve: ‘MOJA JE MUKA I VAŠA MUKA – ZATO SMO ZAJEDNO U KUĆI OCA MOG’.

Na početku svoje propovijedi monsinjor Jure Bogdan okupljenima je kazao kako se nalaze na mjestu stradanja nevinih žrtava koje su na zvjerski način bačene u Husinu jamu. Monsinjor Bogda zapitao se što se to događalo u ljudskoj psihi da se ovo učini s drugim životima, da im se uskrati ovozemni život.

‘Čemu toliko otpor, koji se često pojavljuje da se istraže žrtve totalitarnog komunističkog režima? Krivci za ove i slične zločine nikada nisu procesuirani. Međutim, mi znamo da Bog nikada nije napustio ove naše mučenike, ni onda kada su u strašnim muka skončali svoje živote’, kazao je između ostalog biskup Jure Bogdan, pozivajući nazočne da se uvijek molitvama sjete mučenika u Husinoj i ostalim jamama, kao i onih koji su svoje živote dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku u Domovinskom ratu.

Cijelu propovijed monsinjora Bogdana pročitajte OVDJE.

Na kraju misnog slavlja prof. dr. fra Bože Norac – Kljajo, umirovljeni profesor splitskog KBF-a, pokretač svih dosadašnjih komemoracija i hodočašća od 1999. godine, kao i utemeljitelj gradnje spomen-kapele podignute na čast Čudotvornoj Gospi Sinjskoj tik uz samu jamu, okupljene je pozdravio kazavši: ‘Hvaljen Isus i Marija, Za Dom Spremni’.

‘Pozdravljam vas s dva staro-hrvatska pozdrava u kojima nema mržnje ni prijetnje, jer to su pozdravi iz Hrvatske povijesti, jer to je hrvatski izraz koji se prvi put spominje 1684. godine u spjevu Odiljenje sigetsko kojeg je napisao Pavao Ritter Vitezović te 1876. godine u operi Nikola Šubić Zrinski koju je skladao Ivan pl. Zajc. To su dobronamjerni pozdravi i mi se toga ne trebamo stidjeti. Nama te pozdrave spočitavaju oni koji su 28. kolovoza u Zagrebu imali svoje antifašističko okupljanje pod komunističkim i zastavama Sovjetskog saveza, gdje nije bilo niti jedne Hrvatske. Svi o tome šute i nema reakcije pa čak i od policije’, kazao je između ostalog fra Bože Norac Kljajo zahvalivši svima koji su na bilo koji način ove i ranijih godina pomagali u organizaciji obilježavanja ovog spomena na nevine žrtve.

Svečano misno slavlje pratio je mješoviti zbor sastavljen od pjevača iz crkvenih zborova župa s područja Cetinske krajine, pod ravnanjem č.s. Vjere Gulić.

Komemoracija na stratištu na kamešničkom Vagnju završena je odrješenjem grijeha stradalnicima u jami, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća. Pored križa ispred Husine jame vijence su položili saborski zastupnici Miro Bulj i Ivan Šipić, izaslanstvo Ministarstva hrvaskih branitelja, izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije, gradova Sinja, Trilja, Vrlike i Livna te općina Otok i Hrvace. Vijence su položili i izaslanstvo VAD-a, MOST-a, sinjskog HDZ-a, županijskog i kaštelanskog HSP-a, braniteljskih udruga iz Domovinskog rata i susjednih naselja te članovi obitelji nevinih žrtava bačenih u ovu jamu.

fotogalerija

ferata@ferata.hr
0997370409