mel

Molitva i blagoslov postaja Križnog puta na Starom gradu

Autor/ica
Objavljeno: 19 ožujka, 2016
križni_put_blagoslov_4

Izvor: Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske

U petak 18. ožujka 2016. godine, u 300. obljetnici krunjenja slike Čudotvorne Gospe Sinjske održana je molitva i blagoslov postaja Križnog puta na Gospinom Gradu.

Okupljanje i uvodna molitva održana je kod starog Vatrogasnog doma. Nakon uvodne molitve veliki broj vjernika iz Župe Gospe Sinjske i Cetinskog dekanata u procesiji se zaputio prema prvoj postaji Križnog puta na Gospinom Gradu.

Obred blagoslova predvodio je fra Joško Kodžoman, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja u Splitu. Kod prve postaje – ‘Isusa osuđuju na smrt’ održana je posvetna molitva i blagoslov prve postaje. Istom ceremonijom za vrijeme molitve O. provincijal je blagoslovio svaku postaju.

Molitvu Križnog puta i meditativne tekstove predmolili su gvardijan i upravitelj Svetišta fra Petar Klapež i župnik Župe Gospe Sinjske fra Ante Bilokapić. Križ su, izmjenjujući se, nosili muškarci iz vjerničkih zajednica Župe Gospe Sinjske. Uz gvardijana i župnika u molitvi Križnog puta prisustvovala su još jedanaestorica svećenika iz samostana Gospe Sinjske.

Na blagoslovu i molitvi Križnog puta sudjelovao je u ime Grada Sinja dogradonačelnik Zlatko Ugrin, alkari i alkarski momci, dobročinitelji i akademski kipari koji su sudjelovali u projektu izrade postaja Križnog puta.

Kod zavjetne crkve na Gospinom Gradu provincijal fra Joško Kodžoman i gvardijan fra Petar Klapež uputili su riječi zahvale Gospinim štovateljima i dobročiniteljima Svetišta kao i svim gradskim vlastima u Sinju koje su kroz 18 godina surađivale sa Svetištem na ostvarenju ovog projekta. Riječi zahvale upućene su i Konzervatorskom uredu u Splitu, Ljevaonici umjetnina Ujević iz Zagreba i svim akademskim kiparima što su se odazvali i svojim umjetničkim djelima doprinijeli da postaje Križnog puta ugledaju svjetlo dana.

U ime Grada Sinja prisutnima se obratio sinjski dogradonačelnik Zlatko Ugrin. Prije svečanog blagoslova vjernici su ispjevali himnu Gospi Sinjskoj.

Sinjski franjevci su 1998. godine pokrenuli akciju izrade postaja Križnog puta na stazi prema Gospinom Gradu. Putem koji vodi od podnožja starog Grada Sinja do crkve na tvrđavi smješteno je 14 postaja Križnoga puta.

Svaka postaja rad je nekog od najpoznatijih hrvatskih umjetnika – akademskih kipara, a to su: Mile Blažević, fra Duje Botteri, Kazimir Hraste, Kuzma Kovačić, Josip Marinović, Stipe Sikirica, Stjepan Skoko, Ante Starčević, Marija Ujević, Miro Vuco, Jure Žaja, Nikola Vrljić, Ivan Klapež i Vene Jerković.

U kolovozu 2015. godine Grad Sinj je u potpunosti financirao i dovršio uređenje staze prema Gradu.

Fotogalerija

ferata@ferata.hr
0997370409