Neočekivan poraz Alkara na domaćem parketu

Objavljeno: 10 siječnja, 2015

Alkar - VROS

Pomalo neočekivano Vrijednosnice Osijek su odnijele bodove s vrućeg parketa u Sinju, čime su se revanširale za visok poraz u prvom susretu odigranom u Osijeku. Alkaru je ovo bio četvrti poraz, drugi domaći, što ga je u konačnici detroniziralo pa će sada Ligu za prvaka morati potražiti u nekim drugim susretima.

Alkar – VROS Osijek 81:89 (14:22, 23:31,20:11, 24:25)

A-1 liga – 13. kolo
Sinj – ŠSD Sinj. Gledatelja: 700

Suci: Radojković (Split), Jurčević (Split), Roglić (Split)

Alkar: Bilić (12), Jo. Boban (1), M. Modrić (8), Pavić, S. Modrić (5), Vitali (18), Ju. Boban, Gaurina (20), Žitko, Svalina, Perajica (10), Kanaet (7). Trener: Damir Milačić

VROS: Kujundžić, Meznarić (12), Došen (8), Buha (2), Tončinić (16), Bičvić (15), Pandurić (19), A. Šarac (14), J. Šarac, Krajina (3). Trener: Vladimir Krstić

Alkar se čak četiri puta vraćao u drugom dijelu, bio na pragu velikog povratka, međutim gosti iz Osijeka uspješno su odgovarali na postavljene izazove te sasvim zasluženo slavili veliku pobjedu koja je njihovom strategu Vladimiru Krstiću ujedno poslužila kao savršena premijera.

Malo tko je nakon vodstva domaćih od 10:2 u petoj minuti vjerovao da će gosti od tog trenutka u potpunosti preuzeti konce igre, napraviti seriju od nevjerojatnih 15-0, kojom su demoralizirali domaće košarkaše, te u dobroj mjeri trasirati put prema pobjedi.

Minus osam nakon prvih deset minuta Sinjanima je bilo tek upozorenje za ono što slijedi u nastavku igre. Naime, katastrofalna obrana domaćih otvorila je prilično prostora za šutere Vrijednosnica koji su trice pogađali kao na tekućoj vrpci, što im je pred odlazak na odmor donijelo vrtoglavih 18 koševa (30:48), da bi na predah otišli s plusom od 16 (37:53).

Gosti su u tom periodu pogodili čak deset trica iz 15 pokušaja, no sjajno je funkcionirala i visoka linija koja u potpunosti nadigrala domaće centre i time zaokružila gotovo savršeno poluvrijeme gostiju.

Alkar je odmah na otvaranju drugog poluvremena ostvario seriju od 11-0, potpuno se vratio u igru i činilo se kako je samo pitanje trenutka kad će se stvari vratiti na početak, no njegovom naletu Osijek se ipak othrvao i ponovno stabilizirao svoju prednost na desetak koševa viška.

Šest koševa u nizu Osječanima je potom donijelo i 13 koševa prednosti, nakon čega se domaći u dva navrata vraćaju na minus četiri, međutim, niti tada nisu imali ideje kako do kraja režirati preokret pa gosti ponovno bježe do plus 11 u 35. minuti.

Četvrti povratak domaćih dogodio se nešto manje od tri minute prije kraja kada je Kanaet bacanjima svojoj momčadi omogućio svega minus dva (75:77), ali i ovaj put gosti imaju spreman odgovor te sasvim zasluženo dolaze do svoje pete prvenstvene pobjede rezultatom 81:89.

Najbolji u redovima domaćih bio je Gaurina s 20 koševa, a 18 je dodao i Vitali. U gostujućim redovima prednjačio je Pandurić s 19 koševa, 16 je ubacio Tončinić, koš manje Bičvić, a dvocifreni su još bili Šarac (14) i Meznarić (12).

Izjave trenera:

Damir Milačić, trener Alkara: “Zaslužena pobjeda Osijeka. Odigrali smo katastrofalno, nismo se držali dogovora, a iako smo se nekoliko puta vraćali, na kraju nismo mogli do preokreta. Unatoč prvom mjestu uoči ovog susreta pokazalo se da smo najbolji jedino kada dajemo maksimum i kad se držimo plana igre. Ovo je neugodan poraz, ali isto tako i samo jedna utakmica u nizu.”

Vladimir Krstić, trener VROS-a: “Nisam mogao poželjeti bolju premijeru od pobjede u Sinju pred najvatrenijim navijačima u Hrvatskoj. Svi moji igrači dali su maksimum, nisu posustali ni kada se Alkar vratio u igri i mislim da smo sasvim zasluženo slavili o čemu najbolje govori i velik pljesak domaće publike.”