mel

Obilježena 23. obljetnica Hrvatskih anđela

Autor/ica
Objavljeno: 2 lipnja, 2014
hrvatski_andjeli1

Foto: Filip Ratković/ Ivica Perković/ Ante Botić

Prigodnim programom jučer je obilježena 23. godišnjica od formiranja 2. bojne 4. brigade ZNG-a – Hrvatskih anđela.

U Trilju (bivša predvojnička), gdje se 1. lipnja 1991. godine postrojilo 105 dragovoljaca iz Cetinskog kraja, Hercegovine i drugih područja Dalmacije, svečano je otkrivena spomen ploča u sjećanje na taj dan i poginule pripadnike ove slavne postrojbe. Uz veliki kamen na kojemu je postavljena ploča, posađeno je 27 sadnica tuja, u čast 27 poginulih pripadnika postrojbe.

Uz pripadnike legendarnih Hrvatskih anđela, svečanosti su nazočili članovi obitelji poginulih branitelja, pripadnici ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, umirovljeni pripadnici OSRH, među kojima su bili general Rahim Ademi, brigadir Čedomir Sovulj Kenedi, ratni zapovjednici 2. bojne brigadir Zlatko Rogulj i pukovnik Zdravko Škarpa i ostali, zatim predstavnici Županije Splitsko-dalmatinske na čelu s dožupanom Lukom Brčićem, čelnici Trilja i Otoka Ivan Šipić i Branko Samardžić, predstavnici Grada Sinja dogradonačelnik Zlatko Ugrin i predsjednik Gradskog vijeća Hrvoje Markulin te ostali građani.

U ime organizatora ove svečanosti pozdravne riječi uputio je predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata 2. bojne Marijan Pavlinušić.

‘Otkrivanje ove spomen ploče je zahvala za naših 27 poginulih prijatelja, ali i sjećanje na veliki trenutak kada smo se prije 23 godine postrojili na ovom mjestu, odakle smo krenuli u obranu Hrvatske. Zahvaljujem gradovima i općinama našeg Cetinskog kraja na pomoći u obilježavanju ove godišnjice’, kazao je Pavlinušić te dodao kako je veliki kamen na kojem je postavljena ploča donacija klesarske radionice ‘Buljan’ s Bitelića.

Čestitajući 23. obljetnicu Hrvatskih anđela, okupljenima su se obratili predsjednik Udruge veterana 4. GBR Božo Zadro, gradonačelnik Trilja Ivan Šipić i dožupan Luka Brčić.

O samoj postrojbi i danima formiranja 2. bojne kratko je govorio njen prvi zapovjednik Neven Bazina, a potom je svečano otkrivena spomen ploča, koju su uz pomoć predstavnika Udruge otkrile Ana i Jelena Erceg – supruga i kćerka poginulog pripadnika Hrvatskih anđela Luke Ercega. Molitvu i odrješenje za poginule branitelje predvodio je dekan Cetinskog dekanata i triljski župnik don Stipe Ljubas, a svečanost je svojim nastupom uveličala Klapa Sinj.

Iako je pred sam kraj svečanosti počeo pravi pljusak, svi nazoči su dostojanstveno još jednom odali počast poginulim pripadnicima legendarne 2. bojne. Prije triljske svečanosti, počast poginulima povodom 23. godišnje od formiranja 2. bojne iskazana je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim braniteljima u Sinju te ispred biste dr. Franje Tuđmana u Otoku.

Podsjetimo kako je legendarna 2. bojna ratovala pod imenom ‘Hrvatski anđeli’ i zasigurno ostavila neizbrisiv trag u povijesti obrane Dalmacije, osobito njenog juga. Bio je to težak i trnovit put, ali istodobno put ponosa i slave, kojim je prošlo 460 vitezova, od kojih je 27 položilo svoje živote na oltar Domovine. Od posljedica rata umrlo je 16 pripadnika, a preko 280 ih ima trajne posljedice i invalidi su Domovinskog rata. Novim ustrojem, propisanim od strane MORH-a, brigade ZNG postaju gardijske brigade. Temeljem toga nastaju izmjene ustroja 4. brigade, a 1. prosinca 1992. godine 2. bojna postaje osnova za ustroj 1. pješačke bojne 4. gardijske brigade. Brojni pripadnici ove slavne postrojbe ostali su u sastavu 4. brigade i sudjelovali u oslobodilačkim akcijama HV-a. Dio njih je nastavio djelatnu službu u središtu za obuku pješaštva Sinj i kroz druge postrojbe OSRH.

Fotogalerija

 

ferata@ferata.hr
0997370409