mel

Obilježena 24. godišnjica vojne akcije Peruća

Autor/ica
Objavljeno: 27 siječnja, 2017
peruca_obljetnica_6

Danas je prigodno obilježena 24. godišnjica vojne akcije Peruća.

Prije 24 godine, točnije 28. siječnja 1993. godine Hrvatska vojska oslobodila je branu ‘Peruća’. Tom brzom akcijom spriječena je katastrofa koja je mogla nastati potapanjem vodom naselja nizvodno uz rijeku Cetinu. U akciji Peruća poginuo je branitelj Ante Buljan, a ranjena su trojica pripadnika 126. sinjske brigade.

Sjećanje na taj važan događaj iz Domovinskog rata upriličeno je kod spomen obilježja poginulom Anti Buljanu, u organizaciji Udruge veterana 126. brigade HV-a, gdje su se okupili članovi njegove obitelji, veterani 126. brigade, članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanstva Županije, Općine Hrvace i Grada Sinja, djelatnici HEP-a te mještani naselja oko Peruće.

Na spomen obilježje poginulog Buljanavijence su položili članovi njegove obitelji, predstavnici Udruge veterana 126. brigade i ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanstva Županije splitsko-dalmatinske, Općine Hrvace i Grada Sinja, GO HDZ-a Sinja i Mladeži HDZ-a općine Hrvace.

Okupljenima se, u ime organizatora, obratio tajnik Udruge Veterana 126. brigade, i sam sudionik akcije, Filip Ratković.

‘Prema procjenama, 30 tona TNT-a bilo je upotrebljeno u rušenje brane na nekoliko mjesta, a sama kruna brane srećom je izdržala. Zahvaljujući žurnoj akciji hrvatskih branitelja, djelatnika HEP-a i civila koji su sanirali pukotine na brani nije došlo do katastrofe. Neprijatelj, koji se nalazio na području od Svilaje do Dinare, akcijom hrvatskih postrojbi odbačen je dalje od same brane, pa je tako stvoren čisti prostor od 10-tak kilometara, od same brane Peruća’, kazao je Ratković.

Ratković je istaknuo kako je, usporedo s vojnim djelovanjima hrvatskih snaga, uslijedila sanacija brane.

‘Žurno se pristupilo sanaciji minirane brane kako bi se zaustavilo njeno daljnje urušavanje. Prema procjenama stručnjaka. da je brana u cijelosti popustila, nastala bi prava katostrofa. Uništeno bi bilo sve nizvodno od brane, sve do Omiša, kao i sve ostale hidrocentrale koje su se nalazile nizvodno na Cetini. Bila bi to prava kataklizma.’

Ratković je istaknuo kako su nakon Oluje na području Knina i mjestima gdje je bio stacioniran neprijatelj pronađeni novi dokumenti vezani za neprijateljsko djelovanje u rušenju brane Peruća. Cilj je, kako je kazao, sve to objediniti u jednu knjigu kao podsjetnik na veliku vojnu akciju Peruća.

Ratković je okupljenima prenio i pozdrave zapovjednika akcije, pukovnika u miru Zdravka Škarpe i saborskog zastupnika Mira Bulja, koji zbog službene spriječenosti nisu mogli nazočiti ovoj svečanosti, kojoj su, uz ostale, nazočili prvi zapovjednik 126. brigade brigadni general u miru Veselko Gabričević, načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak, u ime grada Sinja Kristina Križanac i Zlatko Ugrin, u ime Županije splitsko-dalmatinske Damir Gabrić, privremeni pročelnik Upravnog odjela zajedničkih poslova. Molitvu odrješenja za poginulog Antu Buljana i sve poginule u Domovinskom ratu predvodio je župnik Košuta don Franko Prnjak.

ferata@ferata.hr
0997370409