mel

Obilježena 75. obljetnica formiranja i strijeljanja pripadnika Prvog splitskog i solinskog partizanskog odreda

Autor/ica
Objavljeno: 26 kolovoza, 2016
rudusa 2

U organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista Cetinske krajine i Udruge antifašista Split danas je obilježena 75. obljetnica formiranja i strijeljanja pripadnika Prvog splitskog i solinskog partizanskog odreda.

Program obilježavanja počeo je jutros u Splitu polaganjem vijenaca na Spomen ploču na Plokitama, na mjestu gdje je formiran Prvi splitski partizanski odred. Potom je središnji dio obilježavanja obljetnice upriličen kod spomenika streljanim pripadinicima Prvog splitskog i solinskog partizanskog odreda u Ruduši.

Uz članove i čelništva antifašističkih udruga s područja Dalmacije, ovom skupu nazočili su i mlađi uzrasti RNK Split na čelu s predsjednikom Slavenom Žužulom, saborski zastupnici Ranko Ostojić i Sabina Glasovac, gradonačelnik Splita Ivo Baldasar, gradonačelnica Sinja Kristina Križanac, dogradonačelnik Zlatko Ugrin, delegacije antifašističkih udruga iz Cetinske krajine, Splita, Makarske, Solina, Trogira, predstavnik udruženja antifašističkih boraca iz Srbije Zdenko Duplančić, članovi političkih organizacija SDP-a i SRP-a te ostali građani s područja Sinja i Splita.

Nakon himne ‘Lijepa naša’, koju je izvela klapa Mriža i minute šutnje za poginule partizane i za branitelje iz Domovinskog rata, uslijedili su prigodni govori. U ime splitske Udruge antifašista okupljenima je o Prvom splitskom i solinskom partizanskom odredu govorila Vesna Podlipec, dopredsjednica Udruge antifašista grada Splita. Pozdravne riječi okupljenima uputili su gradonačelnik Splita Ivo Baldasar i počasni predsjednik RNK Split Žarko Mihaljević, koji je podsjetio kako su skoro svi streljani bili mladi igrači RNK Split. Kod spomen obilježja u Ruduši okupljenima se obratio predsjednik UABA CK Sinj Stipan Samardžić, koji je u svom govoru podsjetio na događaj od prije 75 godina. Kazao je kako su borci Prvog splitskog i solinskog odreda ostavili neizbrisiv trag u našoj povijesti te dodao:

‘Antifašizam je dio državotvorne ideje uspostavljanja današnje samostalne i neovisne Republike Hrvatske. On je upisan u preambulu našeg Ustava. Zahvaljujući antifašističkoj borbi danas imamo Hrvatsku u ovim granicama. Toga ne bi bilo bez antifašističkih boraca, partizana između ostalih, i onih koji su prije 75 godina krenuli u borbu za slobodu i nažalost streljani na ovom mjestu.’

Na kraju svog govora Samardžić je istaknuo:

‘Na isti način su hrvatski domoljubi 1991. godine morali, opet gotovo goloruki, suprotstaviti se četničkoj pobuni i oružanoj intervenciji izdajničkog dijela one Jugoslavije koju je i Hrvatska gradila krvlju, znojem i znanjem. Poštovati ovu ideju dužni smo onima koji su pali i stradali i u antifašističkoj borbi i u Domovinskom ratu, u dvama sukobima Hrvatske protiv zla’, kazao je na kraju Stipe Samardžić predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Cetinske krajine.

Na spomen obilježje streljanih položeni su vijenci i zapaljene svijeće. Vijence su položili izaslanstva gradova Sinja i Splita, predstavnici udruga antifašističkih boraca i antifašista iz Sinja, Splita, Solina, Makarskog primorja, Trogira, predstavnici splitskog, sinjskog i nacionalnog SDP-a, SRP-a te predstavnici RNK Split, izaslanstva Društva Josip Broz Tito Trogir i Split te obitelji poginulih.

rudusa 3

ferata@ferata.hr
0997370409