mel

Počeo kulturno-znanstveni skup ‘Projiciranje naše prošlosti u budućnost’

Autor/ica
Objavljeno: 28 srpnja, 2015

radionica_muzej01

U okviru ‘Dana Alke i Velike Gospe’ u prostoru Franjevačke arheološke zbirke i Alkarskim dvorima u Sinju održava se projekt pod nazivom ‘Projiciranje naše prošlosti u budućnost’.

Riječ je o kulturno-znanstvenom događaju kojeg organiziraju Samostan Čudotvorne Gospe Sinjske, Viteško alkarsko društvo Sinj, Centar za održivi okoliš i baštinu – Thana i Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, te pridruženi partner Marie Curie ITN-DCH projekta.

Ciljevi projekta ‘Projiciranje naše prošlosti u budućnost’ su promocija vrijednosti kulturne baštine; podizanja razine svijesti pojedinaca i zajednice o važnosti očuvanja kulturne baštine; doprinos unapređenju znanstveno-istraživačkog i stručnog rada u području vrednovanja, prezentacije, zaštite i očuvanja kulturne baštine; poticanje građanske participacije u aktivnostima na zaštiti i očuvanju kulturne baštine; promicanje suradnje relevantnih dionika u zaštiti i razvoju kulturne baštine.

‘Projekt je proistekao iz rastuće svijesti da je kulturna baština značajan razvojni resurs te da se njenoj zaštiti ne poklanja dovoljno pozornosti’, kazala je dr.sc. Dragica Krstić, direktorica Thana centra.

Skup koji se održava u Sinju namijenjen je privatnim vlasnicima i institucijama koje se brinu o objektima kulturne baštine, konzervatorima/restauratorima, etnolozima, povjesničarima umjetnosti, kustosima, turističkim zajednicama, lokalnim administrativnim jedinicama, arhitektima, arheolozima, radnicima iz medijske produkcije, organizacijama civilnog društva.

Skup u Sinju počeo je počeo radionicama pod nazivom ‘3D snimka – nova dimenzija baštine’ koje se održavaju u prostoru Franjevačke arheološke zbirke. Sudionici će upoznati različite tehnike prikupljanja podataka o odabranim muzejskim predmetima i besplatne programe za 3D modeliranje, modeliranje baze podataka s on-line rješenjem otvorenog kôda i modula za 3D vizualizaciju.

‘Na današnjim radionicama sudjeluju stručnjaci s područja konzervacije i restauracije, kustosi Muzeja Cetinske krajine i, na žalost, nezaposleni diplomirani konzervarori-restauratori, kojima je ovo prilika da steknu nova znanja koja će im koristiti u njihovom daljnjem radu i zaposlenju. Danas je prvi dan dvodnevne radionice, koja je počela teorijskim uvođenjem u sam postupak fotogrametrijskog snimanja. Sudionici su već danas počeli sami snimati predmete’, kazala je dr. Dragica Kristić.

Thana centar uključen je u radove na zaštiti muzejske građe Franjevačkog samostana, u suradnji s kustosom fra Mirkom Marićem, od proljeća ove godine i već se radi na zaštiti etnografske zbirke.

U sklopu Programa u Sinju će se 3. i 4. kolovoza održati znanstveni skup, okrugli stol i izložba predmeta etnografske zbirke Franjevačkog muzeja.

Skup će predstaviti najnovija istraživanja u području snimanja kombiniranjem više rakursa kamere, dubina senzora i TOF kamere za stvaranje visoke rezolucije 3D / 4D point cloud-a. Druga tema skupa bit će nedestruktivne suvremene tehnologije snimanja i ocjene stanja materijalnih karakteristika objekata kulturne baštine.

Na okruglom stolu ‘Naša baština – naša briga i odgovornost’ bit će govora o baštini kao neobnovljivom i ograničenom resursu koji obvezuje i pojedinca i zajednicu na očuvanje, razumno i održivo korištenje te upravljanje.

Izložbom postera bit će predstavljeni vrijedni predmeti iz Etnografske zbirke Samostana Čudotvorne Gospe Sinjske.

U sklopu programa bit će organizirano i snimanje Sinja i okolice iz zraka. Svi tom prilikom nastali materijali (film, katalog 3D dokumentiranih muzejskih artefakata) bit će darovani Gradu Sinju, Franjevačkom samostanu, Viteškom alkarskom društvu i Turističkoj zajednici Grada Sinja. Ujedno će zainteresirani stručnjaci s područja Sinja a i šire, koji se bave zaštitom, očuvanjem i promocijom kulturne baštine imati priliku besplatno se educirati u području primjene suvremenih digitalnih tehnologija.

‘Oni su se meni javili još u proljeće ove godine, a s njima je bila i naša Sinjanka Petra Barać, članica Thene. Predložili su mi oovaj Projekt i naravno da sam ja to prihvatio, jer je to dobro i za našu Zbirku i za kulturu općenito. Oni su sređivali našu etnografiju, dosta su toga narpravili i sada, evo još sređuju kako bi i naša javnost mogla saznati i upoznati se što današnja tehnika može učiniti da zbirke budu bolje uređene, prikazane i postavljene. Ovo je prvi put da je jedan ovako eminentan Skup stručnjaka došao u Sinjn i da želi pokazati što mi to imamo i akko to treba čuvati’, kazao je fra Mirko Marić, kustos Franjevačkog muzeja.

Predavači na skupu su svi redom vrhunski međunarodni i domaći stručnjaci. Treba istaknuti i veliki međunarodni i europski značaj ovog skupa koji je velikim dijelom financiran u okviru EU projekta Marie Curie ITN-DCH Project.

radionice_muzej05

ferata@ferata.hr
0997370409