mel

Prosvjed smatramo neopravdanim!

Autor/ica
Objavljeno: 1 kolovoza, 2014
mzoip

Nakon što je nezavisni sinjski vijećnik Miro Bulj nadležnim državnim institucijama uputio zaključke s prosvjeda građana Karakašice, Suhača i Sinja koji je održan prije nekoliko dana ispred rudokopa Slane stine, danas nam je stigao dopis iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode, kojeg je potpisala glasnogovornica Dijana Sušac. Dopis donosimo u cijelosti:

Zaprimili smo dopis g. Mire Bulja, MO Suhač u kojem iznosi zaključke prosvjednog skupa održanog 26. srpnja protiv Izmjene sanacijskog materijala u rudokopu Slane Stine i najavljuje novi prosvjed za ovaj vikend. Prosvjed smatramo neopravdanim a navedeni zaključci prethodnog prosvjeda nisu utemeljeni te u cilju ispravnog i pravovremenog informiranja javnosti molimo da iznesete točno činjenično stanje:

Rudarskim projektom predviđeno je da se jalovina koja nastaje tijekom eksploatacije iz rudokopa Slane Stine koristi za kasniju sanaciju. Tijekom eksploatacije utvrđeno je da jalovina količinom neće biti dovoljna za samu sanaciju te je izrađen „Pojednostavljeni rudarski projekt“ i „Elaborat sanacije“ kojim je predviđen dodatni materijal za sanaciju: građevinski otpad, troska iz željezare Split i jalovina troske iz bivše tvornice ferolegura u Dugom ratu. Prihvatljivost navedenog materijala potvrđena je 1. studenog 2011. kad je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva izdalo je mišljenje prema kojemu se građevinski otpad i drugi inertni materijali, troska iz željezare i jalovina s lokacije bivše tvornice ferolegura i otpad od lijevanja obojenih metala mogu koristiti za sanaciju nakon odgovarajuće obrade. Prihvatljivost materijala troske potvrdio je Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada koji je u ožujku 1994. i studenom 2011. proveo analize sanacijskog materijala koje pokazuju da je topivost metala iz troske vrlo mala te da u prirodnim uvjetima neće doći do isparavanja metala u atmosferu niti do otapanja i prodiranja u tlo i podzemne vode, kao i da uzorak troske ne predstavlja radioaktivni otpad te da može biti ispušten u okoliš.

Lokacija zahvata sanacije rudokopa Slane Stine ne nalazi se u zaštićenom području, niti u području ekološke mreže Natura 2000, ali se nalazi u blizini 2 područja ekološke mreže: Srednji tok Cetine s Hrvatačkim i Sinjskim poljem i rijeka Cetina. Stoga je nositelj zahvata, Ciglana Sinj za provođenje zahvata sanacije 14. studenog 2013. zatražio „Ocjenu o potrebi provođenja Procjene utjecaja na okoliš“. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode zatražilo je mišljenje može li zahvat imati značajniji utjecaj na sastavnice okoliša, između ostalih, i od Ministarstva poljoprivrede – Uprave vodnog gospodarstva, Ministarstva gospodarstva – Uprave za energetiku i rudarstvo i Splitsko-dalmatinske županije – Upravnog odjela za graditeljstvo, komunalne poslove infrastrukturu i zaštitu okoliša. Utvrđeno je da za promjenu sanacijskog materijala nije potrebno provoditi „Procjenu utjecaja na okoliš“ ali je potrebno provesti „Glavnu ocjenu prihvatljivosti“ budući da se ne može bez dodatne analize isključiti mogući utjecaj na vode.

Postupak glavne ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu provodi se kako bi se utvrdile mjere primjenom kojih se eventualni utjecaj na okoliš svodi na najmanju moguću odnosno prihvatljivu mjeru ili, ako to nije moguće, utvrđuje se neprihvatljivost zahvata. Postupak provodi struka i on uključuje informiranje zainteresirane javnosti i provođenje javne rasprave. Javnu raspravu operativno provodi Upravni odjel za graditeljstvo, komunalne poslove, infrastrukturu i zaštitu okoliša Splitsko-dalmatinske županije koji je 14. srpnja 2014. u Slobodnoj Dalmaciji oglasio javni uvid u trajanju 28. srpnja – 27. kolovoza 2014. te javno izlaganje 1. kolovoza 2014. u Gradu Sinju. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode tražilo je 17. srpnja promjenu termina javnog izlaganja no iz Županije nam je odgovoreno da termin 1. kolovoza nije moguće promijeniti jer je već ranije dogovoren s Gradom Sinjom. S obzirom na sve navedeno, razloga za prosvjed nema jer upravo javni uvid omogućuje svim zainteresiranim stranama da aktivno sudjeluju svojim primjedbama u postupku na adekvatan način pa i ovim putem pozivamo sve zainteresirane da se uključe.

 

 

 

 

 

ferata@ferata.hr
0997370409