Sarajlijama zrakoplovni ‘Blanik kup Sinj 2016’

Objavljeno: 7 studenoga, 2016
jedrilice_3

Na sinjskom Piketu ovoga vikenda održano je zanimljivo zrakoplovno natjecanje.

U organizaciji Aerokluba Split održano je natjecanje u preciznom slijetanju jedrilicom pod nazivom ‘Blanik kup Sinj 2016’, na kojem je sudjelovalo 26 pilota iz Zagreba, Splita, Slavonskog Broda, Sinja i Sarajeva.

‘Leti se bez motora na način da jedrilicu pri uzlijetanju šlepa drugi sportski avion na motorni pogon. Kada se postigne određena visina u zraku, uže se odbacuje te jedrilica nastavlja slobodno letjeti i spušta se u ciljnu ravninu. Rezultat se mjeri na način da se vidi tko je bio najprecizniji na polju 90 puta 8 metara. Zaustavljanje je na točki koja se nalazi na 60 metara od ulaza u polje. Najbliži toj točki je ujedno pobjednik’, kazao je Josip Matković, predsjednik AK Split, ističući kako je ovakvo natjecanje u svijetu izuzetno popularno.

Najbolji na ovom zanimljivom natjecanju bili su piloti iz Aerokluba Sarajevo. U pojedinačnoj konkurenciji slavio je Irfan Habibović, koji je zajedno s klupskim kolegom Edinom Hatifomićem slavio i u ekipnoj konkurenciji. Najbolji od hrvatskih natjecatelja bio je član splitskog Aerokluba Vitar Đani Zaninović koji je zauzeo drugo mjesto u pojedinačnoj konkurenciji.