Šibenik slavio u Sinju, Alkar jedini bez pobjede

Objavljeno: 15 travnja, 2015

Maligani

Šibenik je u Sinju prekinuo niz bez pobjede i, barem što se tiče tog “statističkog” podatka, ostatak sezone učinio prihvatljivijim. Alkar je unatoč svim problemima odigrao u granicama mogućnosti, vratio se nakon minus 17, uhvatio egal, ali nestalo mu je energije u samoj završnici pa će na prvu pobjedu ipak morati još pričekati.

Alkar – Šibenik 55:67 (10:13, 16:22, 18:10, 11:22)

Liga za prvaka, 5. kolo:
Sinj – ŠSD Sinj
Gledatelja: 700
Suci: Tomislav Hordov (Zadar), Leo Roglić (Split), Marko Živaljić (Split)

Alkar: Bašić, Jo. Boban (5), Bilandžić (1), Modrić, Pavić, Ju. Boban (9), Vitali (7), Krstanović (2), Žitko (20), Svalina, Perajica (1), Kanaet (10).

Šibenik: Badžim (6), Andabaka, Mišić (4), Bašić (3), Blaće (5), Marciuš (9), Vukičević (11), Paić, Španja (3), Šamadan, Petani (15), Vrkić (11).

Nakon pet minuta igre Alkar je na kontu imao svega tri koša, tricu je zabio Jure Boban, no nije to Šibenik znao u potpunosti kapitalizirati pa je nekoliko koševa manjka domaćin brzo uhvatio, ali na odmor ipak otišao s minusom (10:13). Drugu priliku za bijeg gosti su znali iskoristiti.

Početkom druge četvrtine Šibenik je uhvatio napadački kontinuitet, pogodio i dvije trice, za razliku od domaćina koji nikako nije uspijevao doći do izrađenih šuteva pored odlične obrane gostiju pa je već u 13. minuti brojao dvocifren minus, da bi nakon nekoliko novih minuta igre prednost Narančastih narasla na visokih 17 razlike (20:37).

Ipak, serijom koševa Domagoja Kanaeta, Alkar je zaostatak smanjio na 11 koševa pred nastavak susreta (26:37). Dodamo li kako je kod Alkara, ako izuzmemo Kanaeta, ostatak momčadi za dva gađao katastrofalnih 1-15 (zakucavanje Krstanović), onda je rezultat još i bio povoljan po njega.

U nastavku su Sinjani posložili svoje redove, obranu dignuli na kudikamo veći nivo i vrlo brzo uhvatili priključak, a prava ludnica u dvorani je nastala nakon što je koš faul zabio Ju. Boban za 44:44 u 30. minuti susreta.

Držao je Alkar priključak još nekoliko minuta, ali vidno je fizički pao, osjetio se i manjak rotacije pa čak niti raspoloženi Žitko nije mogao sam iznijeti utakmicu do kraja. Šibenik je, naime, čistom energijom ovaj susret zaključio u svoju korist. No, i to je dio igre.

Od 32. minute (47:47), gosti krenuli u novi bijeg kojeg je zaokružio Bašić tricom od table za plus deset svoje momčadi (51:61), dvije i pol minute prije kraja. Bio je to trenutak kada je postalo jasno na koju će adresu otići bodovi, samo se čekao kraj i posljednji zvuk sirene za konačnih 55:67.

Kod Alkara Žitko je ubacio okruglih 20 koševa, Kanaet deset (sve u prvom dijelu), dok je Jure Boban susret zaključio s devet ubačaja. Istaknut ćemo i Krstanovića koji je loš napadački učinak donekle kompenzirao s 13 skokova i pet asistencija. U redovima pobjedničke momčadi Petani je zabio 15, dok su po 11 postigli Vrkić i Vukičević.

Izjave trenera:

Damir Milačić, trener Alkara: “Ponosan sam na svoje igrače, nije ni njima lako jer smo skučeni s rotacijom i zaista im nemam što prigovoriti. Veliku je ulogu odigralo i iskustvo gostiju te neke naše greške i nekoliko promašenih otvorenih šuteva. No, što je tu je, imamo tjedan dana za rekuperaciju i pripremu za Cibonu gdje nemamo što izgubiti.”

Jeronimo Šarin, trener Šibenika: “Činjenica je da ni mi ni Alkar nismo odigrali posebno kvalitetnu utakmicu. Bila je to borba za svaki koš, ali u završnicu smo donijeli više snage, pogodili neke šuteve i zasluženo slavili. Čestitam svojim igračima, jer Alkar nam je do sada uvijek značio prekretnicu u sezoni. Bez kurtoazije, čudo je što Alkar radi bez ovoliko važnih igrača i čestitam i njima.”