mel

Sinj domaćin 6. Međunarodnog kongresa tradicijske glazbe Jugoistočne Europe

Autor/ica
Objavljeno: 23 studenoga, 2017
tradicijska_glazba1

Od 15. do 21. travnja 2018. godine u Sinju će se održati 6. Međunarodni kongres tradicijske glazbe Jugoistočne Europe.

Cijeli program priprema Institut za etnologiju i folkloristiku, odnosno znanstvena udruga Instituta za tradicijsku glazbu, uz potporu drugih institucija i ustanova. Tim povodom danas su u središtu Cetinske krajine boravili organizatori ovog velikog kulturnog i društvenog događaja – dr. sc. Tvrtko Zebec, nekadašnji ravnatelj ove ustanove, a sada znanstveni suradnik, znanstveni suuradnici na Institutu za etnologiju i folkloristiku dr. sc. Iva Niemčić i dr. sc. Joško Ćaleta te Sinjanin Goran Ugrin dugogodišnji, televizijski i radijski producent HRT-a.

‘Ovo je važan događaj ne samo za Sinj nego za cijelu Hrvatsku. Velika je čast biti domaćin ovakvom skupu tradicijske glazbe, gdje će biti 60-ak znanstvenika, uglavnom iz Jugoistočne Europe te nekoliko njih iz Amerike i Australije. Sinj je odabran za domaćina jer dugu kulturnu tradiciju, etno-baštinu i svoje iznimne kulturne sadržaje kao što su Alkarski dvori s Muzejem Sinjske alke’, kazao je Goran Ugrin, izražavajući nadu kako će Sinjani, kao i uvijek, biti pravi domaćini svojim gostima.

Cijeli program ovog kongresa sa stručnim predavanjima i radionicama održavat će se u Alkarskim dvorima. Tim povodom gosti iz Zagreba su obišli Dvore, gdje su im domaćini, na čelu s tajnikom Viteškog alkarskog društva dr. Ivanom Nasićem, prezentirali sadržaje koji su na dispoziciji za organizaciju ovog značajnog događaja.

‘Ovo je nastavak suradnje Instituta za etnologiju i folkloristiku s VAD-om, posebno s gospodinom Tvrtkom Zebecom koji je zajedno s gospođom Rat Carek 2010. godine imao značajnu ulogu u predstavljanju aplikacije Sinjske alke u prijemu naše viteške igre na popis UNESCO-a. Od tada traje naše ne samo institucionalno povezivanje nego i prijateljstvo. Gospodin Zebec prije dvije godine iskazao je zamolbu prema VAD-u za pomoć pri organizaciji ovog skupa, što ćemo mi uistinu i učiniti, potruditi se pomoći u organizaciju sa svojim prostorima, sredstvima i opremom potrebitom za organiziranje jednog ovako velikog međunarodnog kulturnog događaja’, kazao je Ivan Nasić.

Tijekom posjeta Alkarskim dvorima gosti su posjetili Maticu hrvatsku i Galeriju Sikirica, gdje ih je voditeljica Dragana Modrić upoznala s prostorom galerije i trenutnim aktivnostima. Potom ih je primila i sinjska gradonačelnica Kristina Križanac sa svojim suradnicima te je tom prilikom istaknula spremnost za podršku u organizaciji ovog događaja koji za Sinj ima višestruko značenje.

‘Ovo je za naš grad događaj od iznimne važnosti, nije mala stvar što će 60-ak znanstvenika iz svijeta biti nekoliko dana u našem gradu, predstavljajući na znanstvenim osnovama svoju tradicijsku glazbu. Isto tako, drago mi je najaviti kako će u dijelu ovog programa sudjelovati i članice Klastera Kolo Jugoistočne Europe, sa sjedištem u Sinju. Bit će to prigoda da se ovdje ponovno okupe žene poduzetnice iz susjednih zemalja, kao i naše članice od Vukovara do Dubrovnika’, kazala je gradonačelnica Križanac, naglašavajući kako će ovaj događaj biti važan za Sinj i s turističkog aspekta jer će se gostima prezentirati raznolika turistička ponuda sinjskog kraja.

Prezadovoljan viđenim i gostoprimstvom Sinjana bio je dr. sc. Tvrtko Zebec koji nije krio zadovoljstvo što će se jedan ovakav događaj organizirati u Sinju:

‘Na ovom znanstvenom skupu očekujemo 60-ak svjetskih znanstvenika s područja tradicijske glazbe i plesa. Tijekom pet dana boravka u Sinju obradit će tri teme, a to su karnevali, migracije glazbe i ples te održivi razvoj u kontekstu UNESCO-ove konferencije o kulturnoj nematerijalnoj baštini. Uz to, organizirat ćemo i druge sadržaje koji su povezani na određeni način s ovim tema’, kazao je dr. sc. Tvrtko Zebec, naglašavajući kako je prijedlog da Sinj bude domaćin ovog događaja došao od dr. sc. Joška Ćalete i kako je to bio pravi pogodak u sridu.

ferata@ferata.hr
0997370409