mel

‘Sinjanje’ predstavljeno u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu

Autor/ica
Objavljeno: 26 listopada, 2016
sinjanje_u_splitu4

U Sveučilišnoj knjižnici u Splitu jučer je upriličena promocija knjige ‘Sinjanje: riči-izreke-poslovice-ricete’, autora Joška Kontića i slušatelja Hit radija.

Podsjećamo, knjiga ‘Sinjanje’ donosi oko 7 tisuća riječi koje se isključivo ili ponajviše izgovaraju u Cetinskoj krajini, 300 pučkih mudrosti koje su u pravilu vezane uz sinjski i cetinski kraj te 30 recepata jela i 10 recepata slastica koje se pripremaju u sinjskom kraju.

Uz Joška Kontića, ‘Sinjanje’ su predstavili prof. dr. sc. Ivan Bošković i kolumnist Slobodne Dalmacije Mladen Krnić. Moderatorica predstavljanja bila je katalogizatorica Iva Kolak.

Na samom početku okupljene je pozdravio ravnatelj Sveučilišne knjižnice Petar Krolo, koji je kazao kako promocijom ‘Sinjanja’ počinje ciklus promocija i predavanja o temama Sinja i cetinskog kraja, povodom velikih jubileja – 300. obljetnice čudesne obrane Sinja od Osmanlija i krunjenja slike Čudotvorne Gospe Sinjske.

Potom je knjigu ‘Sinjanje’ predstavio prof. dr. sc. Ivan Bošković, koji je između ostalog kazao:

‘Neću govoriti o lingvistici, o lingvističkom značenju ove knjige, jer zapravo lingvističko značenje je samo jedna dimenzija. Mene zapravo zanima da je u ovim riječima utjelovljen duh, život i pamćenje jedne sredine. Nitko kao riječ u svojem okviru ne govori o duhu i životu jedne sredine kao što to govorimo ovdje u ovim riječima. Slično tome, u ovome što mi zovemo paremiološkim blagom, iskustvo naroda je u njegovim izrekama i u njegovim poslovicama.’

Kolumnist Slobodne Dalmacije Mladen Krnić u svom je osvrtu kazao kako je riječ o sjajnoj knjizi. Istaknuo je kako je knjiga osim po svom sadržaju raritetna po još nekim osnovama.

‘Za rječnike se obično kaže da je to knjiga koja treba biti pri ruci, ona se ne drži u ruci, zatreba ti pa je uzmeš. Ovaj rječnik je knjiga koja se drži u ruci, ova je predviđena da se čita. U njoj ima puno, zaista puno stvari predviđenih za čitanje. Kontić je svojim trudom, svojom idejom, svojim angažiranjem ogromnog broja ljudi uspostavio, s obzirom da je riječ o riječima iza brda, neku gorsku službu spašavanja sinjskog jezika. Učinio je to na jedan način za koji ćemo mu biti zahvalni, ovo je kao neka vrsta spomenika od slova Sinju’, naglasio je Krnić.

Na samom kraju okupljenima se obratio i autor ‘Sinjanja’ Joško Kontić koji je podsjetio kako je na Hit radiju krenula emisija ‘Sinjanje’ iz koje se izrodila i ova knjiga.

‘Od ovi sedan iljada riči samo se neke izgovaraju samo i isključivo u sinjskon kraju. Veliki broj ih se upotrebljava i u ostalin krajevima Dalmacije i BiH. To je zato šta je Cetinska krajina prostor di su se sritali svitovi i kulture. Tu su se ispriplitali Turska, Venecija, Austrija, Francuska, pa je hrvacki puk uz svoj jezik priuzima riči drugi svitova izgovarajući ih na svoj način. Tako je nastala jezična mišadanca, odnosno hrvacka ikavska štakavica koju smo nazvali sinjanje.’

ferata@ferata.hr
0997370409