mel

Slaven Lakić: ‘Sinj i okolica imaju mnoštvo mladih i talentiranih igrača’

Autor/ica
Objavljeno: 17 srpnja, 2016

slaven_junakovci_dica_1

Ovih dana cijeli Sinj je u znaku svog Junaka koji sutra slavi 100 godina postojanja. Ljubav prema balunu rađa se od malih nogu tako da se brojni dječaci iz Cetinske krajine okušaju u ovom sportu i prilikom odabira se odluče za Junak. Neki odustanu, a neki ostanu, a neki završe u većim klubovima. O stanju u Junakovoj nogometnoj školi zato smo porazgovarali sa njenim voditeljem, Slavenom Lakićem.

Trenerskim poslom se bavi punih 11 godina, a priliku za rad dobio je u Tekstilcu još kao student Kineziologije gdje radi pune dvije godine. Osnutkom Junakove Škole nogometa 2007. godine postaje dijelom trenerskom kadra, a kasnije i voditeljem škole. U međuvremenu stječe diplomu na Kineziološkom fakultetu, te UEFA-inu A licencu na Akademiji HNS-a.

Koliko prosječno brojite polaznika na godišnjoj razini i kakav je program obuke mladih u nogometnoj školi?

Škola nogometa djeluje do kategorije kadeta i broji 150 dječaka . Dječaci su raspoređeni u slijedećim kategorijama: mlađi početnici trener Josip Breko,početnici A i B treneri Zdravko Ćurković i Petar Govorušić,mlađi pioniri A i B treneri Lakić Slaven i Dario Sablić te pioniri A i B Marin Blažević i Mario Križanac. Cilj škole je da trenažnim procesima omogućimo najmlađima pravilan rast i razvoj  te naravno  nogometnom obukom kroz navedene kategorije do kadeta stvorimo bazu zdravih i  obučenih nogometaša. Uz sve navedeno poseban značaj dajemo i odgojnoj komponenti polaznika.

Prema tvojoj procjeni, koliko je uspješna Junakova Škola nogometa?

Uspješnost rada dokazuju i prošlosezonski rezultatati mlađih pionira,pionira i kadeta kako na turnirima tako i u ligama. Još jednom bi naglasio uspjeh pionira i kadeta i njihov plasman na završnicu prvenstava Hrvatske iako nam je u Hajduka i Splita iz te dvije kategorije otišlo 9 igrača  što svakako nije mala brojka.

Često se u nogometnom svijetu o školama nogometa govori kao o rasadnicima talenata. Što bi rekao, jeli to slučaj i sa Junakovom školom? 

Nemogu reći da smo Barcelona, ali svakako, uzevši u obzir veličinu grada i okolice, mogu reći da je ovaj kraj rasadnik talenata. Dokaz tomu je i mnoštvo naših igrača koji trenutno igraju za prvoligaške klubove, u Hajduka igraju Ivan Mastelić, Robert Jandrek i Josip Maganić, u Zagrebu igra Bernardo Matić, a u Osjeku su Mateo Barać i Nikola Matas. Mladi, perspektivni i radišni momci.

Kako funkcionira vaša nogometna škola u financijskom smislu i kako je zapravo danas raditi u sportu? 

Raditi u sportu, a posebno s mlađim uzrastima svake godine je sve teže i teže. Klubovi imaju sve manje novca, pogoni su veliki tako da se minimalno ulaže u mlađe uzraste. Sportska oprema i rekviziti su potrošna roba tako da je svake godine potrebno nabavljati nove što baš i nije uvijek lako. Pomoćni teren je posebna priča i nadam se da će se već dugo spominjani projekt stavljanja umjetne trave konačno ubrzo realizirati što bi bilo od posebne važnosti ne samo za Junak nego i za čitavu Cetinsku krajinu.

ferata@ferata.hr
0997370409