mel

Svečano otvorena vojarna ‘126. brigade Hrvatske vojske’ Sinj

Autor/ica
Objavljeno: 21 srpnja, 2017
otvaranje_vojarne_7_naslovna

Prigodnom svečanošću danas je u Sinju upriličeno otvaranje vojarne ‘126. brigade HV’ Sinj, na istoimenoj adresi Ulica 126. brigade HV-a 8A.

Na svečanosti otvaranja vojarne nazočili su najviši civilni i vojni uzvanici – predsjednik Vlade RH g. Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane g. Damir Krstičević, potpredsjednik Hrvatskog Sabora Milijan Brkić, saborski zastupnici Miro Bulj, Ivan Šipić, Petar Škorić, pripadnici OSRH na čelu s načelnikom GS OS RH generalom zbora Mirkom Šundovom, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, čelnici jedinica lokalne samuprave s cetinskog kraja predvođeni gradonačelnicom Sinja Kristinom Križanac, ratni zapovjednici 126. brigade HV-a, članovi obitelji poginulih branitelja i predstavnici braniteljskih udruga, čelništvo VAD-a, te ostali gosti. U svečanom programu, kao dio postroja, sudjelovali su alkari i alkarski momci.

Podsjetimo, ministar obrane Damir Krstičević, nakon što je stupio na dužnost, najavio je da će se u Vukovar, Ploče, Varaždin i Sinj vratiti postrojbe HV-a. Današnje svečano otvaranje vojarne službeni je povratak HV-a u Sinj. U vojarni je sada sjedište inženjerijske bojne iz sastava Gardijske motorizirane brigade, s oko 250 pripadnika, koja je do sada bila smještena u Kninu i drugim mjestima u Hrvatskoj. Vojni kompleks ima površinu zemljišta od 99 295 m² na kojem su izrađeni objekti za smještaj postrojbi, skladištenje materijala, učionice, prostor za pripremu odnosno podjelu hrane, praonice, kotlovnica, radionica, ukupne površine 9.101m².

Današnja svečanost počela je prijavkom ministru obrane, nakon čega su visoki gosti i dužnosnici kratko pregledali uređeni prostor vojarne.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov izrazio je ponos što će vojarna u povijesnom gradu Sinju nositi ime 126. brigade HV-a.

‘Povratak vojske, siguran sam, bit će pozitivan doprinos lokalnoj zajednici. Vjerujem da će doprinijeti sigurnosti i zaštiti stanovništva, poboljšanju kvalitete života, rada i obuke pripadnika Oružanih snaga kao i promicanju vojnog poziva’, kazao je general Šundov.

Vojarna je nekada nosila ime ‘Kula’, a pripadnici Oružanih snaga RH napustili su je 2008. godine, nakon ukidanja Središta za obuku pješaštva, odnosno prestanka obveze služenja vojnog roka, a 2014. godine vojska ju je u potpunosti naspustila, te je cijeli kompleks predan Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević je istaknuo kako vojarna sada nosi ime slavne sinjske 126. brigade koja je nastala 1991. godine i koja je imala važnu ulogu u Domovinskom ratu.

‘Izuzetno mi je drago što se Hrvatska vojska ponovno vratila u Sinj, uz hrvatski narod i stanovnike Cetinske krajine, kao sto smo i obećali. Napuštamo koncept putujuće vojske i vojska 21. stoljeća treba biti smještena u naseljenim mjestima, uz stanovništvo, u ovom slučaju uz ponosni narod Cetinske krajine’, kazao je ministar Krstičević.

Radovi na uređenju vojarne provedeni su u dvije faze, a veći dio radova obavili su pripadnici Oružanih snaga RH, kako bi se ukupni troškovi smanjili.

‘Uređenjem i daljnjim razvojem ove vojarne uz pripadajuće vježbalište značajno će se povećati kapaciteti za smještaj drugih ustrojbenih cjelina Oružanih snaga RH, ali i stvoriti preduvjeti za provedbu obuke ročnika i pričuvnog sastava. Povratak Oružanih snaga RH u Sinj pridonijet će i ekonomskom razvoju ovog grada kojem se na taj način priznaje i važna povijesna uloga i značaj vojnog poziva’, kazao je na kraju potpredsjednik Vlade i ministar Obrane Damir Krstičević

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković zahvalio je na odrađenoj zadaći povratka vojske u Sinj ministru obrane i svima koji su na bilo koji način pomogli u realizaciji ove zadaće.

‘Posebno mi je drago da se vojska vratila u Sinj, viteški grad, grad alkara i bogate kulturne baštine. U dane kada se ovaj kraj priprema za velika slavlja, a to je Sinjska alka i blagdan Velike Gospe’, kazao je Plenković, istaknuvši kako je potrebno vratiti Hrvatsku vojsku u pojedine gradove iz sigurnosnih, tradicionalnih i gospodarskih razloga.

Premijer je kazao kako će povratak vojske u gradove Sinj, Vukovar, Varaždin i Ploče doprinijeti boljem funkcioniranju Oružanih snaga RH, ali i da povratak vojske ima određenu ekonomsku i gospodarsku širinu.

Nakon prigodnih govora uslijedila je svečanost otkrivanja ploče na ulazu u vojarnu ‘126 brigade HV-a’. Blagoslov i molitvu predvodio je, uz sinjskog gvardijana fra Petra Klapeža i vojnog kapelana gardijske motorizirane brigade fra Bože Ančića, izaslanik vojnog ordinarija don Marko Medo. Čast da svečano otkriju ploču s nazivom brigade kojom su zapovijedali pripala je ratnim zapovjednicima 126. brigade generalu Veselku Gabričeviću i pukovniku Zdravku Škarpi, pored kojih su bili i ostali zapovjednici  brigade, general Rahim Ademi, pukovnici Ante Podrug, Ivan Jenjić i Ivica Ušljebrka, sadašnji savjetnik ministra obrane.

Po završetku svečanosti na novinarska pitanja odgovarali su premijer Plenković i ministar Krstičević. Neizbježno pitanje bila je ostavka ministra obrane.

‘Vi znate da se ratni zapovjednik 4. gardijske brigade nikada ne predaje. Učinit ću sve što je najbolje za Hrvatsku. To sam uvijek činio i činit ću. Meni je čast služiti Domovini i Hrvatskom narodu. Nakon što sada obiđemo zračnu luku Zemunik i naše pilote idem na odmor s obitelji, ovdje u svoju Dalmaciju. U stalnom sam kontaktu s premijerom i tada ću donijeti odluku’, kazao je ministar Krstičević na pitanje novinara o aktualnoj ostavci.

Na sve nadovezao se i premijer Andrej Plenković.

‘Ja mislim da hrvatski narod jako voli ministra Damira Krstičevića. Ja ga izuetno cijenim i kao čovjeka i kao političara. On je dao i vjerujem da će i dalje dati svoj veliki doprinos u cjelokupnom radu Vlade. Pred nama su mnoge zadaće i mi ćemo, siguran sam, to zajednički raditi, što znači da Vlada RH i ministar funkcioniraju normalno’, kazao je Plenkovićna temu na ostavke Damira Krstičevića.

Razdoblje od 2014. godine jedino je u povijesti Sinja u kojemu grad pod Kamičkom nije imao nekakvu postrojbu. Venecija i Austrija, a potom i obje Jugoslavije, uvijek su u gradu držale vojne posade. Grad s tako jakom tradicijom jedva se pomirio s činjenicom da u svojoj, hrvatskoj državi, ostaje bez vojske. Posebno valja istaknuti kako je na području ove vojarne djelovalo Središte za obuku ročnih vojnika. Središte je utemeljeno 5. kolovoza 1992. godine odlukom pokojnog predsjednika dr. Franje Tuđmana. Kroz njega je prošlo 60-tak naraštaja i oko 80 tisuća vojnika od kojih je veliki broj sudjelovao u Domovinskom ratu. U Središtu je godinama radilo više stotina djelatnika, uglavnom iz Sinja i Cetinskog kraja. Dana 30. lipnja 2008. Središte je zatvoreno. Vojarna sada nosi ime po jednoj od najboljih pričuvnih brigada HV-a, kroz koju je prošlo oko sedam tisuća Cetinjana. Od 103 poginula u Domovinskom ratu s područja cetinskog kraja, 47 pripadnika je ove slavne postrojbe.

ferata@ferata.hr
0997370409