mel

U Trilju otvoren 8. Međunarodni sajam ‘Agro Arca’

Autor/ica
Objavljeno: 8 svibnja, 2015

agro_arca8

U Trilju je danas otvoren osmi po redu Međunarodni sajam inovacija u poljoprivredi, prehrambenoj industriji i poljoprivrednoj mehanizaciji ‘AGRO ARCA 2015.’ koji se ove godine održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović i pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva poduzetništva i obrta.

Sajam je otvorio župan Splitsko-dalmatinske županije Zlatko Ževrnja kao izaslanik predsjednice, a u prigodnom programu otvorenja uzvanicima su se obratili i predstavnici organizatora, predsjednik Udruge inovatora Hrvatske Marko Bubaš i gradonačelnik Trilja Ivan Šipić. Okupljene su pozdravili i veleposlanik Islamske Republike Iran u Hrvatskoj Mohammad Ebrahim Taherian Farda, predsjednik Svjetske federacije nacionalnih organizacija inovatora Alireza Rastegar i prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu te inicijator i jedan od osnivača AGRO ARCE Miljenko Šimpraga. Riječi dobrodošlice i blagoslov na sve što će se ovih dana događati u Trilju zazvao je dekan Cetinskog dekanata i triljski župnik don Stipe Ljubas.

U tri dana na AGRO ARCI će biti predstavljeno tristotinjak inovacija, proizvoda i projekata iz područja poljoprivrede i prehrambene industrije domaćih i inozemnih izlagača, poljoprivrednika, obrtnika i poduzetnika, inovatora i udruženja inovatora te fakulteta. Predstavit će se poljoprivredne mogućnosti i potencijali gotovo 40 gradova i općina partnera sajma – od Ivanić Grada, Bjelovara, Slatine, Virovitice i Karlovca, preko Trogira, Solina, Kaštela, do Mostara, čiji su gradonačelnici i načelnici danas i nazočili otvorenju, kao i načelnici i gradonačelnici općina i gradova Cetinskog kraja. Uz čelnike gradova i općina, svečanosti su nazočili župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić, rektor splitskog sveučilišta Šimun Anđelonović, dekan kninskog veleučilišta Mirko Gugić i ostale osobe iz javnog i društvenog života Hrvatske i BiH.

Za sva tri dana sajma organizatori su pripremili zanimljiv program za sve uzraste – od radionica i predavanja o inovacijama i poduzetništvu za osnovnoškolce i srednjoškolce, do prezentacija i predavanja za poljoprivrednike i poduzetnike. Najmlađima je posvećen prvi dan sajma, a osim događanja za njih, iz sutrašnjeg programa valja izdvojiti predavanje Centra za certificiranje Halal kvalitete o vrijednosti ovog certifikata za izlazak na Halal tržište, čija se svjetska vrijednost procjenjuje na 1.4 trilijuna američkih dolara. Dvama izlagačima koji zadovolje uvjete sutra će biti dodijeljen certifikat kao pomoć za iskorak na to veliko tržište. Zanimljivo će biti i u nedjelju kada će o mogućnostima uzgoja egzotičnog voća i povrća na našim prostorima govoriti najveći proizvođač ovih kultura u Hrvatskoj Ivan Šulog.

Ipak, glavna tema ovogodišnjeg sajma namijenjena je onima koji su najskloniji novim idejama, promjenama i inovacijama u poslovanju – mladima u poljoprivredi. Tako će sutra od 9 sati i 30 minuta do 18 sati biti održana konferencija ‘Mladi u poljoprivredi: iskustva i perspektive’, gdje će govoriti predstavnici YPARD Hrvatska, Hrvatske udruge mladih poljoprivrednika AGRO, Trokuta mladih Kaštela, LAG-ova Adrion i Vallis Colapis, Zadruge za etično financiranje, Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša i drugih organizacija. Mladi poljoprivrednici na konferenciji će dobiti korisne informacije o stanju u agrobiznisu, financiranju poljoprivrednih projekata i mjerama za mlade u EU fondovima, ali i korisne praktične savjete od uspješnih mladih poljoprivrednika poput Andrije Ribičića iz Šestanovaca. Na konferenciji će biti održano i nekoliko radionica s ciljem donošenja konkretnih zaključaka o iskustvima i perspektivi mladih u agrobiznisu.

Pored izložbenog dijela sajma i edukativnog programa, za posjetitelje je pripremljen i bogat zabavni program, pa će tako večeras moći uživati uz pjesmu i ples brojnih KUD-ova na Etno večeri u Trilju, a sutra i uz koncert grupe Prljavo kazalište i predgrupu Svinga.

Sajam se zatvara u nedjelju dodjelom nagrada najuspješnijim izlagačima sajma i to Velike nagrada AGRO ARCE te zlatne, srebrne i brončane medalje koje će dodjeljivati Stručni ocjenjivački sud, u čijem su sastavu sveučilišni profesori i stručnjaci iz gotovo svih područja djelovanja.

Nakon razgledanja izloženih poljoprivrednih i ostalih predmeta, strojeva i rukotvorina, župan slitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja istaknuo je važnost ovakve manifestacije u Trilju.

‘Ovo je zaista hvalevrijedna manifestacija. Mi kao Županija sudjelujemo u značajnom iznosu, jer su poljoprivreda i mehanizacija jedan od prioriteta u programu našeg razvoja. Ovdje je više od 200 izlagača s 300 proizvoda i to sigurno nešto govori. Vjerujem kako će mnogi nakon ovoga sajma krenuti putem aktivnijeg rada u poljoprivredi, koristeći tehničke mogućnosti, ali i poticajna sredstva koje i mi u Županiji pripremamo za zainteresirane’, kazao je župan Ževrnja.

Nadalje, župan je naglasio kako je slika trenutnog satanja u poljoprivredi poražavajuća.

‘Hrvatska godišnje uveze oko 10 milijardi kuna hrane, a izvoz je upola manji i deficit nam je po tome 5-6 milijardi kuna, ovisno o godini. Hrvatska ima potencijala za prehraniti i tri puta više nego što ima stanovnika, a stvarno stanje nije takvo. Sama Županija splitsko-dalmatinska na godišnjoj razini ima 2,5 miljuna gostiju i 13 milijuna noćenja. Međutim, dosta hrane za njih se koristi iz uvoza, što nije dobro. To se mora mjenjati, a upravo i ovakve manifestacije mogu doprinijeti toj promjeni’, istaknuo je župan Zlatko Ževrnja te uputio čestitku organizatorima ovog sajma.

Triljski gradonačelnik Ivan Šipić istaknuo je kako je Grad Trilj ove godine uspostavio suradnju s Udrugom inovatora Hrvatske, kao logičan nastavak svoga projekta ‘Proizvodna zona Čaporice – centar agropoduzetništva’.

‘Nije slučajno što smo mi izabrani za domaćina ove međunarodne manifestacije. Mnogo je razloga za to, a u prvom redu naša zona Čaporice, koja odnedavno ima i naziv Agro znona. Mi smo uspjeli u tom kontekstu ostvariti jedan projekt financiranjem bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj otkad je Hrvatska postala članicom EU-a i koji kao takav predstavlja i primjer dobre prakse povlačenja EU sredstava. Ukupna vrijednost toga projekta je gotovo 17 milijuna kuna, a oko 90% financira se iz Fonda, dok će razliku sufinancirati Grad Trilj. Trenutno se u zoni provode infrastrukturni radovi u visini 10 milijuna kuna’, istaknuo je triljski gradonačelnik Ivan Šipić, dodajući kako su partneri na projektu Institut za jadranske kulture i melioraciju krša i Regionalna razvojna agencija Splitsko-dalmatinske županije.

U prigodnom kulturnom dijelu programa kojeg je vodila Irena Bradarić nastupila su djeca triljskog Dječjeg vrtića, učenici OŠ ‘Trilj’ te brojna kulturno-umjetnička društva.

fotogalerija

ferata@ferata.hr
0997370409