mel

Velibor Milošević o stanju u GZK

Autor/ica
Objavljeno: 24 travnja, 2017
gzk

Velibor Milošević, bivši direktor  GZK d.o.o., poslao nam je dopis u kojem se osvrnuo na stanje u GZ Kukuzovac. Dopis prenosimo u izvornom obliku.

Poštovani !

Obzirom na medijske osvrte i napise na vašem portalu, na temu Gospodarske zone, koji se u zahutkavanju izborne kampanje ponovno ponavljaju i potenciraju , a očekujući toga i više, molimo Vas zbog istinitog i cjelovitog informiranja sinjske javnosti kao i političkih učesnika u predstoječoj kampanji za objavu slijedećeg teksta.

Kako su ti osvrti najčešće paušalni , netočni i politikantski s namjerom da se između ostaloga direktno i indirektno diskreditira stručan, profesionalan i vrijeden rad dva-tri djelatnika društva GZK d.o.o. kao i nekolicine stručnih ljudi izvan trgovačkog društva koji su radili na projektu zone, želimo sinjskoj javnosti iznijeti slijedeće činjenice i utemeljne informacije o projektu gzk.

Trgovačko društvo GZK d.o.o. je osnovano od strane grada Sinja i sa zakonom usklađeno krajem 2006.g. s zadatkom da definira , razvija, projektira, gradi i u budučnosti održava Gospodarsku zonu Kukuzovac .Odlukom grada Sinja i definiranjem projkta određeno je da je zemljište gzk u cijelosti u vlasništvu grada Sinja i da ga po realizaciji projekta prodaje grad Sinj, koji je zadužen i za utvrđivanje cijene izgrađenog i infrastrukturno opremljenog zemljišta.

Društvo gzk d.o.o. je operativno počelo djelovati krajem 2006 godine kada je po osnivanju istoga dvoje visokoobrazovanih i profesionalno iskusnih djelatnika dobilo u ruke registraciju tvrtke na dva lista papira s zadatkom da riješi imovinsko pravne odnose na površini od 156ha (što je površina šireg centra grada Sinja), definira realizaciju projekta u tri faze, izradi mnogobrojne studije od one financijske, studije izvodljivosti, parcelacelira zonu po fazama s geodetskim podlogama, izradi studiju zaštite okoliša da bi se tek potom stekli uvjete za projektiranje cestovnog prikljućka s državne ceste D1. Po relizaciji ovih projekata do 2008.g. stekli su se uvjeti za projektiranje svih ostalih infrstrukturnih sustava od cesta s nogostupima i rasvjetom, sustava vodoopskrbe, sustava odvodnje, sustava kanalizacije, sustava elektromreže s mini trafostanicama, sustava dovoda električne energije od trafostanice ruduša i sustava telefonije, i to u dužinama od desecima i desecima kilometara svakog od pojedinačnih infrastrukturnih sustava. Zapravo se radilo o razvoju novog grada Sinja na prostoru Kukuzovca.

Za prvu fazu gzk u površini od 60 ha svi pojedinačni projketi po navedenim infrastrukturnim sustavima su izrađeni do kraja 2009.g. i dobili pravomočne građevinske dozvole što je obzirom na kompleksnost projekta i hrvatske uvjete odrađeno u rekordnom roku. Odmah po tom se krenulo i u izgradnju tako da je veći dio cijelokupne infrastrukture prve faze izgrađen do kraja 2010.g. iako su prvi investitori u zonu ušli već krajem 2009 godine.

Da ne bi previše detaljizirali, u međuvremenu i poslije se radilo na projektima druge i treće faze kako bi se po prvi puta legaliziralo komunalno odlagalište otpada koje je u krugu zone a potom izradili i projekti sanacije istog s budućim reciklažnim dvorištem.

Cijeli projekt zone do ovog nivo izvođenja je koštao cca. 75.000.000,00 kuna, s troškovima operativnog pogona društva. Međutim, ono što je za grad Sinj bitno kao i ostalu nepolitičku i političku javnost je to da su se temeljem odrađenih projekata i izgrađenosti zone stekli uvjeti i ostveren ne mali povrat uloženih financijskih sredstava od državnih i financijskih institucija pa do povrata sredstav od prodaje zemljišta i komunalnog doprinosa. Tako se kandidiranjem projekata u proračun grada ili projekt zone povratilo cca. 45.000.000,00 kuna i to kako slijedi :

-od državnih ministarstava, županije i državnih tvrtki je povraćeno 15.000.000,00

-od modela financiranja cca. 12.000.000,00

-od prodaje zemljišta i naplačenog komunalnog doprinosa cca. 18.000.000,00

Dakle kada se to sve zbroji dolazi se do podataka je društvo gzk d.o.o. kroz realizaciju projekta Gospodarske zone Kukuzovac u gradski proračun i u projekt povratilo cca.45.000.000,00 kuna. Odnosno, da je sve ono što je isprojektirano i do danas izgrađeno na prostoru Gospodarske zone Kukuzovac je grad Sinj koštalo cca.30.000.000,00kuna, ne uzimajući u obzir da je gradu na raspolaganju za prodaju ostalo još oko petina zemljišta u prvoj fazi zone. Imajući u vidu da danas u zoni radi od 300-500 radnika ovisno sezoni ispada da je na sadašnjem nivou izgrađenosti zone jedno radno mjesto grad Sinj koštalo cca. 80.000,00kuna, što je za hrvatske ili šire uvjete daleko ispod prosječne cijene koštanja jednog radnog mjesta, zanemarujući činjenicu da ti radnici kroz poreze i doprinose pune gradski proračun !

Posebno je potrebno napomenuti da su se svi projekti odradili transparentno i kroz javnu nabavu, kao i to da nijedan projekt nije prešao ugovorenu cijenu nego su najčešće bili ispod ugovorene cijene.

Sve je to provjereno i od raznih najviših državnih revizorskih institucija i nije slučajno da je društvo GZK d.o.o., između svih izvođaća gospodarskih zona na području Dalmacije i šire, jedino dobilo bezuvjetnu pozitivnu ocjenu.

I naravno, ono što naše građane najviše intersira jesu pogoni i otvorena radna mjesta u zoni, kojih bi sigurno bili puno više da se lokalna politika u više mandata nije sporo prilagođavala tržišnim uvjetima, odnosno da nismo kasnili sa smanjenjem cijene zemljišta u odnosu na našu konkurenciju u Trilju, Dicmu ili Šibeniku kod kojih je cijena zemljišta bila na 5eura dok je kod nas bila 15eura.

Za sve dodatne ili šire informacije, stojim na raspolaganju !

Uz poštovanje, prvi operativni direktor društva GZK d.o.o. i poslije djelatnik na projektu gzk!

Velibor Milošević dipl.oec.

ferata@ferata.hr
0997370409