hdz

Održana 34. sjednica Gradskog vijeća Trilja

Autor/ica
Objavljeno: 19 ožujka, 2025

Večeras je održana 34. sjednica triljskog Gradskog vijeća. Na sjednici su prisustvovale pročelnice u Gradskoj upravi Blaženka Dukić i Monika Domazet, te 11 od 13 vijećnika. Odsutni su bili Ivica Čović i Marko Dragušica. Na sjednici nije bio prisutan gradonačelnik Trilja Ivan Bugarin.

U okviru aktualnog sata postavljeno je sedam pitanja.

Vijećnik Miroslav Čalo je pročelnici Moniki Domazet postavio pitanje u vezi Aglomeracije na Biloj Glavici, na što je pročelnica odgovorila kako je upoznata s činjenicom da je situacija kaotična, međutim u suradnji s Hrvatskim vodama kroz nekoliko dana će se krenuti u konačnu realizaciju tog projekta.

Vrijedi istaknuti i pitanje vijećnika Ante Kozine kojeg je zanimalo što je s izgradnjom poslovne i trgovačke zgrade na području bivše tvornice Cetinka. Naime, radi se o projektu vrijednom 7,5 milijuna eura.

Kozina je upitao je li se radila bilo kakva analiza o navedenom projektu, odnosno isplati li se privatnom investitoru sudjelovati u nečem ovakvom. Pročelnica Dukić je odgovorila kako je u tijeku početak natjecateljskog dijaloga, te da će o svemu bitnom u vezi toga Gradsko vijeće će biti obaviješteno. U slučaju da nešto ne bude u interesu Grada, to se može obustaviti, međutim, valja pričekati, zaključuje Dukić.

Nakon vijećničkih pitanja uslijedile su točke Dnevnog reda. Na samom početku, Tihomir Grubišić je u ime Kluba vijećnika HDZ-a predložio da se prva točka ‘Prijedlog Programa rada Turističke zajednice grada Trilja za 2025. godinu i izvješće o radu’, skine s Dnevnog reda.

U svom obrazloženju Grubišić ističe da je Turistička zajednica samostalni poslovni i pravni subjekt i da Gradsko vijeće nije nadležno donositi odluke o njihovom radu.

Prijedlog nije usvojen, za je bilo 5 vijećnika, a njih 6 protiv.

Prva točka bila je ‘Prijedlog Programa rada Turističke zajednice grada Trilja za 2025. godinu i izvješće o radu’. Izvještaj o radu je podnio bivši direktor, sadašnji djelatnik, formalni zastupnik TZ grada Trilja Marinko Brkić. Sredstva s kojima bi TZ zajednica mogla nešto vrijedno napraviti je 400-500 tisuća eura, s navedenih 25 možemo podmiriti samo osnovne potrebe, istaknuo je Brkić.

Dodao je kako ‘njegova’ rijeka Trebižat uz svoj tok kroz razno razne ponude utrži godišnje oko 5 milijuna eura što, kako kaže, nije ni blizu slučaj s Cetinom. Vijećnik Zlatko Gusić zamjerio je Brkiću što TZ nije uputila pozive i dopise ugostiteljima i obrtnicima za sastanak za biranjem vijeća koje bi upravljalo Turističkom zajednicom.

U konačnici, Gradsko vijeće je donijelo odluku da je Program rada TZ grada Trilja za 2025. primljen na znanje, te sukladno tome, nisu glasali o navedenoj točci.

Sljedeća točka bila je Prijedlog Programa javnih potreba u sportu Grada Trilja za 2025. godinu. Izvještaj je podnio predsjednik Zajednica sportova grada Trilja Mario Dragušica.

Tim programom utvrđuju se javne potrebe u sportu i rekreaciji u gradu Trilju i sredstva za financiranje tih potreba u iznosu od 1.491,480,00 eura. Sredstva za rad Zajednice sporta Grada Trilja i sportskih udruga u sastavu Zajednice sporta u ukupnom iznosu od 430.000,00 eura raspoređuju se na više stavki kao što je sufinanciranje trenera, troškovi prijevoza, liječnički pregledi, sredstva za rad Zajednice itd.

Devet vijećnika je glasalo da se na ovu točku mogu koristiti usmeni amandmani. Naime, vijećnica Žana Majić je predložila da se s treće stavke MK Noćni jahači prebaci 500 eura na Judo klub Alkar Sinj i sa stavke ‘ostale usluge’ 1000 eura na Judo klub Alkar Sinj. Amandman je izglasan, a nakon toga i sama točka Dnevnog reda.

Treća točka bila je Prijedlog Programa ostalih javnih potreba Grada Trilja za 2025. godinu.

Ovim programom utvrđuje se zadovoljavanje ostalih javnih potreba u Gradu Trilju i sredstva za financiranje tih potreba koja se osiguravaju u Proračunu Grada Trilja za 2025. godinu u iznosu od 2.870.280 eura. Sredstva se raspoređuju religiji i vjerskim zajednicama, političkim strankama, za program osnovnog, srednjoškolskog i akademskog obrazovanja, za razvitak turizma, program razvoja poljoprivrede i poduzetništva, CEKOM-a 3LJ, te unapređenja stanovanja.

Na prijedlog Miljenka Marića, na ovu točku mogu se davati usmeni amandmani. Stavka ‘Program unapređenja stanovanja’ iznosi 116 tisuća eura.

Točka je jednoglasno usvojena.

Prijedlog Programa javnih potreba u kulturi Grada Trilja za 2025. godinu. Iznos od 1.842.070 eura izdvajat će se za rad udruga u kulturi, uređenje i opremanje Kulturnog doma Trilj, za Gradske manifestacije, Muzej triljskog kraja, Gradsku knjižnicu Trilj, arheološka iskapanja u Gardunu i arheološka istraživanja u Veliću.

Točka je jednoglasno usvojena.

Usvojen je i Prijedlog Programa javnih potreba u protupožarnoj i civilnoj zaštiti Grada Trilja za 2025. godinu, kao i Prijedlog Programa javnih potreba za obavljanje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja na području Grada Trilja za 2025. godinu.

Prijedlog Odluke o raspoređivanju sredstava financiranja aktivnosti političkih stranaka i nezavisnih vijećnika u Gradskom vijeću Grada Trilja, također je jednoglasno usvojen.

Sjednica je ušla u ‘kasne ure’, pa su i vijećnici ubrzali svoj rad.  Za kraj su jednoglasno prihvaćene i ostale dvije točke Dnevnog reda; Prijedlog Zaključka o prihvaćanju/neprihvaćanju Izvješća o korištenju proračunske zalihe za razdoblje 01.10.2024. do 31.12.2024., te posljednja točka, Prijedlog Odluke o ukidanju statusa javnog dobra- puta na dijelu k.č. br. 1929/1 k.o. Voštane.

Sjednica je zaključena u 22,40 sati.

ferata@ferata.hr
0997370409