mel

Održana 4. online radionica ‘Izrada metodologije analize društvenog utjecaja intervencija’

Autor/ica
Objavljeno: 31 siječnja, 2023
Snimka zaslona

Dana, 31. siječnja 2023. godine s početkom u 10 sati u sklopu projektnog elementa 5. ‘Provođenje analiza društvenog utjecaja predloženih intervencija’ održana je 4. online radionica ‘Izrada metodologije analize društvenog utjecaja intervencija’.

Aktivnost se provodi u okviru projekta ‘Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo’, kodni broj: UP.04.2.1.06.0054. Ukupna vrijednost projekta je 3.597.840,76 kuna / 477.515,53 eura. Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 3.058.164,65 kuna / 405.888,20 eura (85%), dok Republika Hrvatska iz državnog proračuna sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 539.676,11 kuna/ 71.627,33 eura (15%).

Kroz projekt se nastoje jačati kapaciteti organizacija civilnoga društava uz potporu akademske zajednice, kako bi se uspostavio učinkoviti dijalog svih dionika za društveni razvoj Republike Hrvatske. Cilj radionice bio je predstaviti samu metodologiju za analizu društvenog utjecaja, te prikazati rezultate analize društvenog utjecaja predloženih intervencija za temu: Društveno poduzetništvo u poljoprivredi.

U prvom dijelu radionice sudionici su se upoznali s pojmom te glavnim koracima pri analizi društvenog učinka.

Društveni učinak zapravo predstavlja djelovanje javnih ili privatnih aktivnosti koje utječu na promjenu načina života ljudi (učinci na zdravlje, kulturu, okoliš, politiku, prava i sl.) Kod analize i procjene društvenog učinka unaprijed se vrednuju i procjenjuju društvene posljedice (pozitivne i negativne) koje će vjerojatno slijediti iz implementacije pojedinih javnih politika, programa, mjera i aktivnosti.

U našem slučaju cilj analize društvenog učinka bio bi prikupiti relevantne informacije koje omogućuju uvid u izravne i neizravne posljedice predloženih smjernica za razvoj javnih politika o društvenom poduzetništvu izrađenih u okviru projekta, kako bi se kroz obrađene kvalitativne i kvantitativne pokazatelje vidjelo kako utječu na povećanje blagostanja zajednice u cjelini i njenog općeg prosperiteta.

U nastavku su definirani glavni koraci pri analizi društvenog učinka koji obuhvaćaju sljedeće:

– Opis područja/tema na kojima se očekuje promjena

– Opis okruženja u kojem će se možda desiti promjena

– Holistički pristup procjeni

– Definiranje ključnih dionika

– Definiranje vremenske dimenzije procjene

U drugom dijelu radionice predstavljena je analiza društvenih učinaka predloženih smjernica za temu ‘Društveno poduzetništvo u poljoprivredi’. U okviru smjernica na tu temu definirane su četiri glavne smjernice za razvoj javnih politika u ovom području:

  • osigurati komplementarnost mjera i inicijativa nadovezanih ravojnih politika relevantnih za društveno poduzetništvo u poljoprivredi
  • osnaživati poljoprivredno zadrugarstvo
  • jačati kapacitet CLLD, te podupirati LAG-ove sa relevantnim rezultatima
  • jačati iskorištavanje razvojnog potencijala za daljnji razvoj društvenog poduzetništva u poljoprivredi

U sklopu analize društvenih učinaka za svaku od nabrojenih smjernica za ‘Društveno poduzetništvo u poljoprivredi’ definirani su dionici na koje će implementacija ovih smjernica imati utjecaj. Opisan je očekivani smjer utjecaja i njegova jačina. U okviru analize opisani su i kanali kroz koje će dionici osjetiti odgovarajuće promjene, izvori informacija koji su bili potrebni za analizu društvenog utjecaja smjernice, te vremenski rok potreban za provedbu iste.

Također, za svaku od navedenih smjernica identificirani su i najznačajniji rizici koji se mogu očekivati, te njihova vjerojatnost ostvarenja i jačina utjecaja. Na radionici je prisustvovalo oko 40 sudionika.

Prezentacija s održane radionice može se preuzeti na web stranici projekta: https://www.socialbiz.cerura.hr/

Više o projektu u uredu (Brnaze 410, 21230 Sinj) i na Internet stranici projekta: https://www.socialbiz.cerura.hr/

Više o EU fondovima na www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr

ferata@ferata.hr
0997370409