Dušan Žanko: Velikan koji je proslavio Sinj diljem svijeta, a Sinjani ga zaboravili
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
Ekološko-roniteljski klub ‘Malo more’ iz Komarne je, u sklopu projekta ‘Klimatske promjene među nama’, financiranog od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti (projekti u području zaštite okoliša i energetske učinkovitosti organizacija civilnoga društva (JN ZO/ENU 1/2023)) tijekom ljeta (srpanj-rujan) 2024. godine, na području Cetinske krajine održao nekoliko radionica i pokaznih vježbi, aktivnosti vezanih za podizanje svijesti o otpornosti i prilagodbi klimatskim promjenama.
Tako je jučer 12.09.2024. održana radionica u Muzeju Cetinske krajine koji je utemeljen 1956. godine i predstavlja središnje mjesto istraživanja i prezentiranja bogate kulturno – povijesne baštine Cetinske krajine. Pravo mjesto gdje se javnost mogla upoznati s nastankom klimatskih promjena i mogućnostima, načinima, sprječavanja njihovog utjecaja na okoliš i ukupnu bio raznolikost.
Javnost, lokalno stanovništvo često nije svjesno svoje uloge u zaštiti okoliša, posebno u segmentu utjecaja na nastanke, odnosno sprječavanje zagađenja u lokalnom okruženju. Kako bi potaknuli lokalno stanovništvo da se efikasnije uključi u brigu za okoliš, posebno na vodu, provedene su pokazne vježbe na području rijeke Cetine i akumulacije Peruća, kod ekoloških proizvođača uključenih u rad zadruga kao što je to zadruga Patriot, Planina i Lintar.
Na pokaznim vježbama i edukacijama su stručni suradnici prisutnim izložili okvirne smjernice vezane za zaštitu okoliša i klimatske promjene vidljive na poljoprivrednim kulturama i vodnim resursima. Poseban dio aktivnosti bio je vezan za rad s mladima i njihovo poimanje zaštite okoliša i klimatskih promjena.
Nastavak aktivnosti tijekom 2024. i 2025. godine biti će usmjeren prema poljoprivrednicima uključenima u zadruge i OPG-ove, malim proizvođačima/prerađivačima, predstavnicima lokalne samouprave, kao i drugim pripadnicima zainteresirane javnost, s temama vezanim za dobrobitima prelaska na ekološku poljoprivredu čime se povećavaju plodnosti, stabilnosti i biološke raznolikosti tla.
Edukativan učinak radionice održane Muzeju Cetinske krane bio je usmjeren prema građanima, kako odgovornije gospodarenje otpadom može poboljšati kvalitetu života u lokalnoj zajednici i kako su definirana prava lokalnih zajednica na čisti okoliš vezano uz odrednice Zakona o zaštiti okoliša RH.
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
Za kraj ovih slavonskih priča gdje su glavni protagonisti oni čiji su...
Obrt Splendor iz Dugopolja traži djelatnice za honorarni, cjelogodišnji rad čišćenja (sobarice)...
Nakon Bizovca i obitelji Baković, sljedeće odredište putovanja i slavonskih priča bio...
Sinjski velikani (2) U parku uz Šetalište Alojzija Stepinca u Sinju, u...
Mnogi su Sinjani i Cetinjani svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv pečat u različitim...