Dušan Žanko: Velikan koji je proslavio Sinj diljem svijeta, a Sinjani ga zaboravili
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
U prostorijama Muzeja Cetinske Krajine, na adresi Andrije Kačića Miošića 5, Sinj održana je radionica za uzgajivače i ljubitelje magaraca te one koji žele više saznati o magarcima na temu ‘Naš primorsko-dinarski magarac, staro blago novoga sjaja – kako ga čuvati i koristiti, vlorizacija prigoda i proizvoda’.
Cilj radionice koju je organizirala Udruga Primorsko-dinarskog magarca je razmjena iskustva i znanja uzgajivača i predavača s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, stečena višegodišnjim terenskim i znanstvenim radom o odlikama primorsko-dinarskih magaraca, mlijeku magarica (proizvodnja, prerada i plasman), mesu magaraca (proizvodnja, prerada, plasman).
Udruga Primorsko-dinarskog magarca je nevladina neprofitna udruga kojoj je cilj očuvanje magaraca s primorsko dinarskog područja. Svojim radom udruga želi sačuvati autohtonost pasmine primorsko-dinarskog magarca održavanjem edukacija o povijesnom, ekonomskom i kulturnom značaju magaraca, ekonomskoj iskoristivosti magaraca, zdravlju magaraca, organiziranjem događanja s magarcima, povezivanjem uzgajivača, te proizvođača proizvoda od magaraca, edukacija uzgojivača o potporama iz EU, državnih resora i privatnih investicija, koordinacija odnosa i prijenos informacija između uzgajivača, struke i institucija
Predavač na radionici bio je prof.dr.sc. Ante Ivanković koji je već dvadeset godina i Nacionalni koordinator za očuvanje naših autohtonih pasmina pri FAO-u. U kontaktu je s uzgajivačima Primorsko-dinarskog magarca još od 1997., od kada je vodio prve evidencije i umatičavanja na terenu Sinja, Knina, Drniša, Imotskoga i drugih mjesta.
Autohtone pasmine magaraca bile su tema i njegove disertacije, koja je bila podloga priznavanju pasmine. Prije petnaestak godina vodio je istraživanja vezana za tehnologiju proizvodnje i plasmana mlijeka, te će knjigu proizišlu iz projekta predstaviti na samoj tematskoj radionici. Trenutno vodi projekt koji je u većoj mjeri fokusiran na meso izvornih pasmina, uključujući i meso magarca.
Proizvodnja mlijeka magarica te očuvanje pasmine usko su vezani za učinkovitu i redovitu reprodukciju, te je stoga bitno pitanje plasmana mesa magaraca. Stoga se u prvom dijelu radionice govorilo o tehnologiji proizvodnje, preradi i plasmanu mlijeka magarica, a u drugom dijelu o mesu magaraca, njegovim karakteristikama, mogućnostima prerade i plasmana.
Na radionici je sudjelovalo 50-ak sudionika među kojima je bilo 20-ak predstavnika OPG-ova koji su imali prigodu kušati salame na bazi mesa magarca.
Ugodnom druženju na radionici pridonio je prigodni domjenak i poklon paket za goste.
Udruga Primorsko-dinarskog magarca na radionici je najavila i buduće aktivnosti svoga rada, među kojima je i besplatna dodjela magarice onome tko će zadovoljavati uvijete.
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
Za kraj ovih slavonskih priča gdje su glavni protagonisti oni čiji su...
Obrt Splendor iz Dugopolja traži djelatnice za honorarni, cjelogodišnji rad čišćenja (sobarice)...
Nakon Bizovca i obitelji Baković, sljedeće odredište putovanja i slavonskih priča bio...
Sinjski velikani (2) U parku uz Šetalište Alojzija Stepinca u Sinju, u...
Mnogi su Sinjani i Cetinjani svojim djelovanjem ostavili neizbrisiv pečat u različitim...