Stjepan Gunjača: Najaktivniji i najplodniji terenski istraživač u povijesti hrvatske arheologije rođeni je Sinjanin
Sinjski velikani (4) Jedan od najvećih hrvatskih arheologa i povjesničara, akademik Stjepan...
Predstavnici Geofizičkog odsjeka, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu predvođeni prof. dr. sc. Snježanom Markušić u sklopu projekta CRONOS održali su radni sastanak sa zamjenikom gradonačelnika grada Sinja Denisom Bobetom i suradnicima.
Riječ je bila o ključnoj fazi projekta ‘Geofizičko-seizmološka istraživanja potresom ugroženih područja u RH i razvoj atenuacijskih relacija predviđanja seizmičkog gibanja tla’ – CRONOS budući da je poznato kako upravo područje Dalmacije (područje grada Sinja i okolice) spada među najtrusnija područja u Republici Hrvatskoj.
Nakon inicijalnog sastanka održanog u lipnju 2022., predstavnicima grada Sinja prezentiran je vremenski plan provođenja geotehničkog istražnog bušenja i postavljanja bušotinskog akcelerografa na području grada Sinja te dogovor oko odabira najpogodnije lokacije za bušenje istraživačke bušotine.
U sklopu projekta CRONOS napravit će se mikrozoniranje grada Sinja čime će se dobiti seizmička podloga koja je neophodna prilikom urbanističkog planiranja s ciljem da se omoguće što kvalitetnije informacije za kvalitetnu protupotresnu gradnju a što je glavni preduvjet za daljnji razvoj grada. Samo izvođenje bušotine i postavljanje bušotinskog akcelerografa planirano je u drugom tromjesečju (kvartalu) 2023. godine.
Sinjski velikani (4) Jedan od najvećih hrvatskih arheologa i povjesničara, akademik Stjepan...
Sinjski velikani (3) U Sinju je u studenom 1993. godine održan veliki...
Sinjski velikani (2) U parku uz Šetalište Alojzija Stepinca u Sinju, u...