Alkar uvjerljiv na otvaranju, Brod zamrznut na minus 27

Objavljeno: 12 listopada, 2013

Alkar

Alkar je u Sinju na otvaranju prvenstva potpuno nadigrao Slavonski Brod i na kraju slavio s uvjerljivih plus 27. Sinjani su nakon “kašljucanja” u prvom dijelu u nastavku potpuno otpustili kočnice i na krilima svojih vjernih navijača odjurili do prvih bodova…

Alkar – Slavonski Brod 81:54 (17:14, 23:19, 24:16, 17:5)

A-1 liga, 1. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 1000

Suci: Jovović (V. Gorica), Prpić (Zagreb), Ercegović (Zagreb)

Alkar: Mikulić 13, Jo. Boban, Bilandžić, M. Modrić, S. Modrić 3, Vitali 10, Ju. Boban 13, Gaurina 14, Žitko 17, Perajica 7, Župić, Kanaet 4.
Trener: Damir Milačić

Slavonski Brod: Kraljik, Šljuka 6, Živković 3, Šamija, Blažević 8, Fodor 21, Hajdić 6, Soldo 1, Kristijan, Karlović 9.
Trener: Neven Plantak

Skokovi: Alkar 44 (33/11); Slavonski Brod 27 (17/10)
Osobne pogreške: Alkar 20; Slavonski Brod 24
Izgubljene lopte: Alkar 18; Slavonski Brod 13

Sudeći po onom što su Sinjani odigrali u nastavku susreta očito je da će se domaći navijači imati čemu veseliti tijekom prvenstva. Alkar je bio dominantan gotovo u svim segmentima igre, Brod živio na račun raspoloženog Fodora, ali kada je on posustao kola su otišla nizbrdo i povratka više nije bilo.

Nakon početnog ispitivanja snaga Alkar je nakratko zagospodario parketom, što mu je bilo dovoljno da serijom 6-0 anulira početni minus te se u sedmoj minuti odvoji na plus četiri (13:7). Potom su Bijeli zaredali s nekoliko grešaka u napadu, gosti se primakli, ali bolje od minus tri nakon prvog perioda ipak nije išlo (17:14).

Nastavak susreta ponudio je dosta agresivnijeg Alkara u obrani, ali i zahvaljujući razigranom Mikuliću pametnijeg u napadu, pa se prednost na semaforu zakucavanjem Kanaeta brzo popela na okruglih deset koševa viška (25:15).

Brođani su u tim trenucima bili zreli i za veći minus, imali nevjerojatno loš šut za dva (2/13), bez unutarnje igre, ali uz nekoliko domaćih poklona i šutom s vanjskih pozicija (Fodor 4/4) uspjeli su zadržati priključak i na odmor otići s “prihvatljivih” minus sedam (40:33).

Domaći su i u nastavku u nekoliko navrata bili u prilici prelomiti susret, ali Brođani su uvijek nalazili načina vratiti se u igru i zadržati neizvjesnost, prvenstveno zahvaljujući kirurški preciznom Fodoru koji je do tada trice gađao 6/6. Početak gostujućeg kraja označila je treća trica Jure Bobana za 54:45, nakon toga četiri u nizu zabija Žitko, četiri Vitali, pa Alkar bježi na plus 17 (64:47) i tako rješava pitanje pobjednika.

Posljednjih deset minuta bilo je čisto odrađivanje posla za domaće, prednost je rasla iz minute u minutu, a posebno upečatljiv bio je trenutak kada je Jure Boban blokirao Šamiju, zatim se sjurio u kontru i nebeskim letom zakucao te tako do usijanja doveo atmosferu u potpuno ispunjenoj sinjskoj dvorani. Do kraja prednost se u jednom trenutku popela i na 29 koševa razlike, da bi konačan rezultat glasio 81:54.

U redovima Alkara najviše je zabio Žitko (17, 7 sk), Gaurina je dodao 14 (6 sk), Mikulić (7 as, 6 sk) i Jure Boban po 13, a Vitali 10 (6 sk). Goste je predvodio Fodor koji se na kraju zaustavio na 21 ubačaju.

IZJAVE TRENERA:

Neven Plantak (Slavonski Brod): “Mi smo se držali 25 minuta, ali potom smo pali, što je Alkar znao iskoristiti i na kraju zasluženo slaviti. Presudila je kvaliteta i širina sinjske momčadi, zatim i ova nevjerojatna publika koja im daje dimenziju više, ali i mi sami smo tome doprinijeli. Treba reći da nas očito očekuje borba za opstanak, dok će Alkar biti dio Lige za prvaka.”

Damir Milačić (Alkar): “S obzirom na to da je ovo bila prva utakmica očekivao sam dosta trzavica u početku, što se pokazalo točnim, ali to je posljedica malog broja utakmica i nekih problema zbog kojih nismo mogli računati na našu centarsku liniju. Danas je utakmicu dobila naša energija i pametne odluke u napadu, imali smo dobar skok, dosta asistencija i ona to završi na način na koji je i završilo.”