mel

Hrvatačani ne žele kombi kogeneracijsku elektranu Peruća!

Autor/ica
Objavljeno: 16 prosinca, 2016
studija_hrvace1

U prepunoj Općinskoj vijećnici Općine Hrvace danas je održano javno izlaganje Studije utjecaja na okoliš kombi kogeneracijske plinske elektrane Peruća. U žučnoj raspravi prisutni mještani kazali su kako ne žele tu elektranu u svojoj blizini.

Grupa mještana povišenim tonovima kritizirala je predstavljače Studije utjecaja na okoliš, kao i općinsku vlast, kako ih nisu dovoljno informirali o projektu te kako neće dopustiti da im izgradnjom ovog objekta, kojeg smatraju izuzetno štetnim, ugroze zdravlje i okoliš. Nakon što su se strasti primirile, počelo je predstavljanje Studije utjecaja na okoliš kombi kogeneracijske plinske elektrane Peruća, koju je okupljenim Hrvatačanima predstavio biolog Ivan Vučković, koji je i sam sudjelovao u njenoj izradi. Vučković je istaknuo kako bi ova elektrana imala utjecaj na zrak i vodu, no da taj utjecaj nije iznad graničnih vrijednosti koje su propisane za onečišćavajuće tvari koje se ispuštaju u vodu i u zrak.

‘Rekli smo kolike će biti emisije u zrak i vodu. Te emisije neće utjecati na zdravstveno stanje. Sve studije su rađene od strane eminentnih stručnjaka – vezano za vode Institut Ruđer Bošković, a za simulaciju utjecaja na zrak tvrtka Gekom iz Zagreba. Želim naglasiti da je ovo plinska kombi kogeneracijska elektrana, koja koristi i proizvodnju toplinske i električne energije. Ovo je javna rasprava, gdje ljudi imaju iznijeti svoj stav, a Ministarstvo zaštite okoliša i prirode na osnovu svih provedenih analiza i javnog uvida donosi mišljenje je li zahvat prihvatljiv za okoliš ili ne’, naglasio je Vučković.

Među okupljenim mještanima našao se i dipl. ing. strojarstva Mirko Miloš koji je iznio niz kritika na Studiju utjecaja na okoliš. Kao najveće probleme kombi kogeneracijske plinske elektrane naveo je snagu i zemni plin koji je zagađivač. Miloš je istaknuo kako se otprilike polovica emisije štetnih tvari ispušta pri izgaranju plina u komorama plinske elektrane. Dodao je kako je plin fosilno gorivo koje u sebi uz najveći postotak metana ima i štetnih sastojaka, između ostalog sumpora, teških metala i žive te da se plin ne separira od takvih sastojaka nego se samo pročišćava od mehaničke nečistoće i vlage.

‘Tamo će u komori izgaranja izgorjeti sve ono što s plinom i uđe i to je po meni velika snaga. Otprilike 260 megavata topline se izdvaja i direktno u sekundi ispušta u jezero Peruća. Jezero Peruća je stacionarni sustav, dakle nema protoka u tom dijelu gdje se vrši usis i povrat vode i to vrlo brzo, posebno kod nižih razina jezera, može doći i doći će do pregrijavanja vode u jezeru, a time i do cijelog vodotoka rijeke Cetine’, kazao je Miloš.

Jedan od mještana Hrvaca koji se najglasnije protivio izgradnji kombi kogeneracijske plinske elektrane Peruća je vlasnik OPG-a Miro Markulin.

‘Ja se bavim seoskim domaćinstvom već desetak godina i jako smo uspješni. Evo danas imam na ručku 100 Španjolaca, pa zamislite da oni vide jedan fumar koji će se vidjeti od mog imanja 100 metara u zrak i da iz njega ide crni dim. Što da vam dalje pričam? Nama to ne treba i ja želim da se ta elektrana jednostavno izbaci iz Prostornog plana Hrvaca.’

Markulinovo mišljenje dijeli i većina Hrvatačana koji su se okupili u Općinskoj vijećnici. Predsjednik hrvatačkog ogranka Narodne stranke Reformista i bivši hrvatački općinski vijećnik Ante Janković najavio je kako će sutra pokrenuti potpisivanje peticije za referendum kojim će spriječiti izgradnju kombi kogeneracijske plinske elektrane Peruća.

Dodajmo kako se Studija utjecaju na okoliš kombi kogeneracijske plinske elektrane Peruća, kao i studije za reverzibilnu hidroelektranu Vrdovo, spojni plinovod Dugopolje-Peruća te dalekovod Peruća-Konjsko s rasklopištem mogu pregledati i komentirati u prostorijama Grada Sinja i Općine Hrvace, radnim danom u vremenu od 8 do 13 sati do 21. prosinca 2016. godine.

studija_hrvace2

 

ferata@ferata.hr
0997370409