mel

Jakov Žižić: Dvije Alke u istoj godini

Autor/ica
Objavljeno: 24 travnja, 2017
vukovar_alkari

Mr. politologije Jakov Žižić na svom blogu danas piše o održavanju dviju Alki u istoj godini. Članak prenosimo u cijelosti:

Aktualna 2017. godina bit će posebna za vitešku igru Alku pošto će se u Vukovaru 6. svibnja po četvrti put u povijesti održati izvan Sinja. Nakon Splita koji je Alku ugostio sigurno jednom (1832.), a moguće i više puta sredinom 19. stoljeća, Beograda 1922. i Zagreba 1946., Vukovar će 2017. biti četvrti grad u povijesti koji će ugostiti trostoljetnu vitešku igru. No izuzev toga, 2017. će ostati upamćena i kao jedna od rijetkih godina u povijesti Alke kada se ova viteška igra održala više od jednog puta u istoj godini.

Prema dostupnim povijesnim izvorima, Alka se više od jednog puta u istoj godini održala 1818., 1838., 1842., 1875., 1887., 1919., 1922. i 1946. Samo tijekom ove dvije zadnje spomenute godine Alka se održala dva puta u različitim gradovima (1922. Beograd i Sinj; 1946. Zagreb i Sinj), dok je u svim preostalim godinama Sinj bio mjesto dvostrukoga (a ponekad i trostrukog) održavanja tijekom iste godine.

Prvo dokumentirano održavanje dviju Alka tijekom iste godine zbilo se 1818. Te je godine u dva navrata Sinj pohodio austrijski car Franjo I. i oba puta se održala alka. Prvi je put Alka održana 15. svibnja i slavodobitnik je bio Frano Tripalo koga je car nagradio zlatnim prstenom s draguljima. U drugom navratu Alka se održala 6. srpnja i to kako ističe Šime Jurić, u počast carice Karoline Auguste Bavarske.

Drugo poznato održavanje dviju Alki u istoj godini datira iz 1838. Te se godine prvo održala redovna Alka 19. travnja na rođendan tadašnjeg cara Ferdinanda I. Slavodobitnik ove Alke bio je Ivan Tripalo Franin. Iste te godine Alka se trčala i 7. lipnja u povodu dolaska u Sinj saskog kralja Frederika Augusta II. Slavodobitnik ove svečane Alke bio je Ivan Lovrić koga je saski kralj nagradio zlatnim satom s lančićem.

Godina 1842. je naročito posebna jer su tada prema dostupnim izvorima održane čak tri Alke. Prvo je 28. ožujka održana svečana Alka u čast dolaska u Sinj austrijskog nadvojvode Albrechta. Slavodobitnik je bio Mate Lovrić kojeg je posebni gost isto prigodno nagradio. Nakon toga je 19. travnja održana redovna Alka na kojoj je pobijedio Nikola Tripalo. I onda naposljetku 22. listopada je održana i druga svečana Alka te godine, ovaj put u čast austrijskog nadvojvode Franje Karla, inače oca budućeg cara Franje Josipa I. Slavodobitnik treće Alke održane 1842. bio je Ante Bareza.

Upravo je spomenuti austrijski car Franjo Josip I. bio razlogom što su se i 1875. održale dvije Alke u Sinju. Prva je na rasporedu bila svečana Alka 18. svibnja u čast Franje Josipa I. Slavodobitnik je postao Mate Terzić – Bonić i kao nagradu od cara dobio 30 zlatnika i prsten. Nakon toga 18. kolovoza na rođendan Franje Josipa I. održala se i redovna Alka koju je odnio Ante Bareza.

Posebno je svečano bilo 1887. kada su u svega tri dana održane dvije Alke. Prvo je 16. kolovoza održana svečana Alka u povodu 200. obljetnice oslobođenja Sinja od Osmanlija te dolaska stanovništva s područja Rame u Sinj i Cetinsku krajinu i donošenja Gospine slike. Pobjednik ove posebno svečane Alke bio je trofejni alkar bračkog porijekla Nikola Cerinić koji je za tu prigodu od općine Sinj dobio zlatni medaljon s likom Gospe Sinjske. Samo tri dana poslije 18. kolovoza održana je redovna Alka koju je osvojio Ante Tomašević, pok. Joze.

img20150413_10060792

Fotografija sa svečane Alke održane 16. kolovoza 1887. Samo dva dana poslije 18. kolovoza održala se i redovna Alke. (Iz knjige fra Ivana Markovića, “Sinj i njegovo slavlje”)

Još je samo 1919. godine Alka održana dva puta u Sinju tijekom iste godine. Prva je bila 12. srpnja u prigodi proslave rođendana Petra I. Karađorđevića, kralja novouspostavljene Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Slavodobitnik je postao Nikola Jelinčić – Bećo. Već za malo više od mjesec dana 16. kolovoza održana je i redovna Alka koju je dobio Frano Grabovac.

Ove godine će se tako tek po 9. put u trostoljetnoj povijesti Alka održati više od jednom u istoj godini. Uz činjenicu kako će se održati u Vukovaru i Sinju, to je razlog više za smatrati 2017. kao posebnu godinu u povijesti Alke.

ferata@ferata.hr
0997370409