mel

Koliko stvarno vrijedi zemljište Dalmatinke?

Autor/ica
Objavljeno: 17 studenoga, 2013
dalmatinka

Može li eventualna prenamjena zemljišta Dalmatinke iz proizvodne u poslovno-stambenu zonu ubrzati njegovu prodaju i omogućiti prevarenim radnicima naplatu 12,8 milijuna kuna neisplaćenih plaća?

Nakon nekoliko neuspjelih javnih natječaja za prodaju sinjske tvornice konca i prediva Dalmatinka Nova d.d. u stečaju, uskoro bi mogao biti raspisan još jedan.

Za imovinu bivše tvornice, koja se sastoji od parcela površine 78 tisuća metara kvadratnih, od čega 55 tisuća otpada na natkrivene proizvodno-poslovne prostore, trafostanicu i toplanu, čini se, nitko nije zainteresiran.

Podsjetimo, ponovljeni stečaj Dalmatinke Nove d.d. otvoren je u srpnju 2009. godine. Jedinu ponudu za kupnju, u siječnju 2010. godine dostavio je zagrebački Unitas, koji je bio zainteresiran za nastavak proizvodnje. No, ponudu od 7 milijuna kuna Odbor vjerovnika nije prihvatio, jer se tako ne bi uspjeli naplatiti radnici koji na ime neisplaćenih plaća potražuju 12,8 milijuna kuna.

Dalmatinka Nova tako se godinama prodaje kao jedinstvena cjelina, po početnoj cijeni od 27 milijuna kuna, na koliko su procijenjena potraživanja svih vjerovnika. U međuvremenu su prodane zatečene zalihe gotovih proizvoda, strojevi iz mehaničke radionice i većina proizvodnih strojeva.

Stečajna upraviteljica Natalija Mladineo tvrdi kako će Dalmatinka Nova, pod ovim uvjetima teško biti prodana, jer ulagače odbija činjenica da je riječ o industrijskom zemljištu. Vjeruje kako bi se Dalmatinka puno lakše prodala kada bi se prostor prenamijenio u stambeno-poslovnu zonu.

Ankica Panza, pročelnica Odjela za prostorno planiranje, komunalne djelatnosti, gospodarstvo i upravljanje imovinom Grada Sinja, potvrdila nam je kako su nadležne službe 3. siječnja ove godine zaprimile Zahtjev za izmjenu GUP-a koji se odnosi na prenamjenu zemljišta Dalmatinke iz proizvodne u poslovno-stambenu zonu. Zahtjev je u ime Odbora vjerovnika Dalmatinke Nove d.d. u stečaju potpisala njegova predsjednica Iva Radonja, a zahtjevu je priložen i dopis bivših zaposlenika Dalmatinke Nove. Pročelnica naglašava da eventualnom prihvaćanju ovog Zahtjeva mora prethoditi zahtjevna i složena zakonska procedura.

Trenutna vrijednost po kojoj se prodaje zemljište Dalmatinke iznosi oko 45 eura po metru kvadratnome. Nema sumnje kako bi prenamjena predmetnog zemljišta iz proizvodne u poslovno-stambenu zonu povećala interes investitora i ubrzala prodaju. No postavlja se pitanje koliko bi stara cijena za prenamijenjeno zemljište bila realna, odnosno je li to premali iznos za zemljište takvog namjenskog ranga.

Podsjetimo, Dalmatinka Nova d.d. je 2008. godine 38 tisuća metara kvadratnih zemljišta, koje je prethodno prenamijenjeno u stambeno-poslovnu zonu, prodala tvrtki ‘Petrolvilla i Bilić’ po cijeni od 106 eura po kvadratu. Po toj logici 78 tisuća kvadratnih metara koji se danas prodaju za 27 milijuna kuna, vrijedilo bi više od 62 milijuna kuna. Ta razlika od 35 milijuna kuna, odnosno 61 eura ili 135 posto po metru kvadratnom istog zemljišta, u najmanju je ruku zbunjujuća.

Stečajna upraviteljica Natalija Mladineo kaže kako do sada nije imala slučaj da je u tijeku stečajnog postupka došlo do prenamjene zemljišta i povećanja cijene nekretnina stečajnog dužnika. Iako nije isključila mogućnost da u slučaju prenamjene zemljišta dođe do povećanja cijene Dalmatinke Nove, ističe kako se to ne bi moglo postići bez dogovora s Odborom vjerovnika.

Prodaju zemljišta Dalmatinke Nove d.d. u stečaju za Feratu je prokomentirao i sinjski gradonačelnik Ivica Glavan.

‘Ozbiljnih kupaca nema ili se javljaju preko agenata, odvjetničkih kuća (izmjena namjene zemljišta) i preko radnika. Takav pristup je neozbiljan i netransparentan te u Prostornom planu i GUP-u ne možemo raditi nikakve izmjene bez legitimacije kupca i njegovih namjera prema tom prostoru!’

ferata@ferata.hr
0997370409