omnia
 MIJETON hrv fis

U Sinju obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena – Dan crvenih haljina

Autor/ica
Objavljeno: 3 veljače, 2026
DAN CRVENIH HALJINA SINJ

Izvor: UDPNHBDR

Nacionalna Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata drugu godinu po redu obilježava Dan crvenih haljina – Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena, izvijestili su organizatori.

Ovoga petka 6. veljače, na adresi Ulica Petrovac 2 u Sinju, očekuju vas stručnjaci i medicinsko osoblje, mjerenje arterijskog krvnog tlaka i glukoze u krvi, stručni savjeti o čimbenicima rizika za nastanak bolesti srca i krvnih žila, stručna predavanja, ugodna atmosfera i druženje…

Ovom važnom javnozdravstvenom akcijom Udruga želi upozoriti na značaj prepoznavanja pravovremenog liječenja i prevencije moždanog udara u žena. Naime, moždani udar u Europi je uzrok smrti kod 13 posto umrlih žena i devet posto umrlih muškaraca. U Hrvatskoj je već godinama drugi uzrok smrtnosti, s oko 5000 umrlih godišnje. Moždani udar je prvi uzrok invaliditeta i u svijetu i u Hrvatskoj. Učestalost moždanog udara je veća u žena u mlađoj životnoj dobi, odnosno do 45 godine života.

Prevencija, rano prepoznavanje i adekvatno liječenje moždanog udara u svakoj dobi ključni je čimbenik zdravstvene zaštite. Osim uobičajenih čimbenika rizika, žene imaju i neke specifične: hormonski status tijekom trudnoće i neposredno nakon poroda, određena terapija (hormonalna), migrenske glavobolje, određene morfološke promjene krvnih žila koje predisponiraju stvaranju ugrušaka ili pucanju krvnih žila. Zbog svega navedenog postoji stalna potreba za javnozdravstvenim i edukativnim akcijama prevencije krvožilnih bolesti kao što je nadolazeći Dan crvenih haljina.

Kampanja ima cilj potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama, a isto tako želi potaknuti stručnjake u zdravstvu da obrate posebnu pozornost na srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce.

Nositelj ovogodišnjeg obilježavanja Dana crvenih haljina je nacionalna Udruga djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata u partnerstvu s Udrugom roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata grada Sinja i Cetinske krajine, UDPNHBDR – Podružnicom Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatskom udrugom medicinskih sestara/tehničara i drugih radnika u zdravstvu Domovinskog rata, Ambasadorima Domovinskog rata te srednjom strukovnom školom ‘Ban Josip Jelačić’ iz Sinja.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da se odazovu obilježavanju Dan crvenih haljina i interaktivnoj radionici ‘Crvena – za zdravlje žena’ u Sinju, u petak 6. veljače, u vremenu od 17:00 do 18:30 sati, na adresi Petrovac 2 – dvorana u prizemlju.

U sklopu javnozdravstvene akcije održat će se interaktivna radionica ‘Crvena – za zdravlje žena’ čiji cilj je osvijestiti pučanstvo na važnost ranog otkrivanja čimbenika rizika i simptoma moždanog udara u žena, a koju će voditi profesori, mentori, voditelji i stručno osoblje sa učenicima zdravstvenog smjera srednje strukovne škole ‘Ban Josip Jelačić’ Sinj te stručno osoblje Hrvatske udruge medicinskih sestara/tehničara i drugih radnika u zdravstvu Domovinskog rata. Tijekom interaktivne radionice učenici će uz mentore sudionicima ponuditi mjerenje arterijskog krvnog tlaka i glukoze u krvi te stručne savjete o čimbenicima rizika za nastanak bolesti srca i krvnih žila, najavila je Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata:

‘Veselimo se susretu s Vama! Pozivamo sve zainteresirane da na obilježavanje odjenu crvenu odjeću kako bismo i na taj način podržali javnozdravstvenu kampanju te obilježavanje Dana crvenih haljina.’

ferata@ferata.hr
0997370409