VRLIKA PIJACA  MIJETON hrv solar COMMODO OMNIA FIS

Feratin đir oko Perućkog jezera

Autor/ica
Objavljeno: 28 studenoga, 2015

đir-peruća1

Ovog puta Feratin đir nas je odveo u vrlički kraj. Pred nama se na buri ljuljalo Perućko jezero čijoj ljepoti nismo mogli odoljeti pa smo je odlučili fotografijom i rječju ovjekovječiti.

Područje na kojem je krajem 50-ih godina prošlog stoljeća izgrađeno Perućko jezera prije potapanja bilo je djelomično naseljeno, a u unutrašnjosti su se razmjenjivale plodne oranice, livade, šume i vinogradi, posebno garjački. U tom području, na Cetini je bilo mnoštvo mlinica i mostova. Na tom mjestu, između Dinare i Svilaje sada se nalazi 20 kilometara dugo, jedno od najljepših umjetnih jezera Lijepe naše.

Stvaranjem akumulacijskog jezera potopljena su neka naselja i manastir Draganić, sagrađen 1395. godine za vrijeme vladavine bosansko-hrvatskog kralja Tvrtka. Šezdesetih godina 20. stoljeća na povišenom mjestu jugoistočno od nekadašnje lokacije starog izgrađen je novi manastir, u skolu crkve koja je izgrađena 1958. godine.

Pratimo Perućko jezero i bilježimo zanimljivosti od Satrića, Potravlja, Maljkova, preko Otišića, Podosoja do Vrlike. Od mjesta podno utvrde Prozor i znamenite Česme, putujemo preko Civljana u Cetinu gdje leže ostaci glasovite starohrvatske crkve Svetog Spasa iz 9. stoljeća.

Od vrela Cetine, preko pločastog mosta složenog od srednjovjekovnih kamenih megalita-stećaka ispod Dinare, Feratinim đirom dolazimo do Vinalića i obnovljenog Balek mosta sagrađenog 1908. godine.

Podno Dinare, iznad jezera putem iznad Ježevića stižemo do Koljana. Međutim, malo je kuća na kojima se u ovo hladno vrijeme mogao vidjeti dim iz fumara, što bi nam dalo za nadu kako života ovdje još ima. Tek pokoji čoban sa stadom goveda i ovaca podsjeća za što je Bogom dan ovaj kraj.

Uskoro nestaje ugodnosti vožnje asfaltiranim putevima, jer dolazimo preko Laktaca do točila na Dabru, gdje putujemo makadamskim putevima posutim zemljom i šuderom. Potom se ponovno vraćamo asfaltu, a preko Vučipolja, Zasioka, Bitelića, Feratin đir oko Perućkog jezera završavamo kod mosta na Panju, sagrađenog davne 1905. godine.

Dio ljepote Perućkog jezera i mjesta koja ga okružuju donosimo u fotogaleriji…

 

ferata@ferata.hr
0997370409