Alkar pretrpio prvi domaći poraz

Objavljeno: 23 studenoga, 2013

alkar 1

Košarkaši Zagreba uspjeli su s vrućeg sinjskog parketa otići uzdignutih ruku i tako se ponovno ugurati pred sam vrh poretka. Alkaru je pripalo prvih pet minuta susreta, nakon čega je ukupno gledajući Zagreb bio taj koji je imao više dobrih rješenja zbog čega je na kraju krajeva i slavio…

Alkar – Zagreb 62:70 (14:15, 15:24, 11:11, 22:20)

Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 800
Suci: Radojković (Split), Sušanj (Rijeka), Hadžić (Pula)

Alkar: Mikulić 14, Boban Jo., Bilandžić 7, Modrić M. 10, Modrić S., Vitali 5, Boban Ju. 2, Gaurina 4, Žitko 9, Perajica 1, Župić 8, Kanaet 2.
Trener: Damir Milačić

Zagreb: Žganec B., Šarac 5, Segarić 4, Halilović 8, Mileković, Žganec K. 17, Brnas 17, Tešija 4, Vuković, Novačić 13, Milekić, Mašić 2.
Trener: Danijel Jusup

Osobne pogreške: Alkar 25; Zagreb 22
Skokovi: Alkar 29; Zagreb 40
Izgubljene lopte: Alkar 16; Zagreb 23

S povratkom Karla Žganeca vratila se i dobra igra momčadi iz Trnskog koju su naplatili velikim gostujućim bodovima. Sinjani su imali odlično obrambeno otvaranje, ne baš jednako takvo napadačko, a kada su gosti zaigrali presing postalo je jasno da će momčad Damira Milačića, unatoč pripremi posebno za taj segment Zagrebove igre, imati jako težak zadatak.

Silovitom i pokretljivom obranom Alkar je u prve tri minute igre stigao do prednosti od 7:0, imao zatim i tri napada za povećanje vodstva, no konkretniji napadački dio je izostao, pogotovo kada se u obzir uzme da je Zagreb prve koševe postigao tek nakon pet minuta igre. Zonski presing gostiju prilično je poremetio protočnost lopte kod domaćih, nestalo je ideje, zapinjalo se u prenošenju lopte, što je za posljedicu imalo rezultatski minus nakon prvog perioda (14:15).

Nakon što su Mravi početkom druge četvrtine ostvarili tri koša viška (16:19), domaćini su podignuli agresivnost, vratili se u “plus”, ali sve nakon toga bilo je prožeto s podosta obostranih pogrešaka, nizom izgubljenih lopti, a jedino što je “odskakalo” bio je napadački skok gostiju zbog kojeg su nerijetko imali dva pa i tri napada za redom. Jasno, nije Alkar dovijeka mogao nekažnjeno prolaziti pa su gosti na krilima povratnika Žganeca prvih 20 minuta igre zaključili s velikih deset koševa viška (29:39).

Alkar niti u nastavku nije nalazio načina kako organizirati iole smisleniji napad, svi njegovi pokušaji praktički su zapinjali već prilikom izvođenja lopte pod košem, dok je s druge strane Zagreb jurio poput brzog vlaka i bez većih problema “otplovio” na plus 17 (33:50), koliko je bilo u 27. minuti. Ipak, do kraja treće četvrtine nešto se pomaklo i na strani domaćih, trica Mirka Modrića i polaganje Mikulića brzo su zagrijali atmosferu, na što se nadovezao i Župić s dva bacanja za 40:50, pred odlučujućih deset minuta.

Zagreb je vrlo čvrsto branio svojih desetak koševa viška sve do 33. minute kada pet koševa u nizu zabija Bilandžić za “poticajnih” minus pet Alkara (49:54), ali na svaku pomisao o potpunom priključku domaćih gosti su odgovarali tricama.

Minutu prije kraja Mravi su imali višak od šest koševa, Sinjani polaganjem Mikulića došli do četiri koša zaostatka (61:65), obranili se, ali potom i dopustili Zagrepčanima ključni skok u napadu, što se više nije dalo ispraviti pa su bodovi sasvim zasluženo otišli put glavnog grada.

Kod domaćih Mikulić je zabio 14 koševa, dok je drugi dvoznamenkasti bio Mirko Modrić s deset ubačaja. U redovima pobjedničke momčadi istaknuo se Žganec sa 17 koševa i 10 skokova, a jednak koš učinak imao je i Brnas.