Alkar sjajnom obranom svladao riječki Kvarner

Objavljeno: 9 studenoga, 2013

alk-kva

Alkar je nakon vrlo uzbudljive utakmice prvi uspio skinuti “skalp” Kvarneru, pobijedivši ga njegovim oružjem – discipliniranom i čvrstom obranom. Mogli su Sinjani pitanje pobjednika riješiti puno prije samom kraja, no odluka je ipak ostavljena za posljednje dvije minute u kojima su na krilima navijača iz sebe izvukli zadnji atom snage i tako u petom kolu došli do četvrte prvenstvene pobjede…

Alkar – Kvarner 2010 74:68 (18:17, 19:16, 21:20, 16:15)

A-1 liga, 5. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 800
Suci: Radojković, Basarić, Roglić

Alkar: Mikulić 14, Boban Jo., Bilandžić 5, Modrić M. 2, Buzolić, Vitali 4, Ju. Boban 11, Gaurina 8, Žitko 18, Perajica 7, Župić 5, Kanaet.
Trener: Damir Milačić

Kvarner 2010: Stipčić 4, Veljačić, Radić 6, Salamun 2, Proleta, Boban 14, Škifić 16, Šamanić 6, Krivec 11, Širko, Miličević 9, Kučan.
Trener: Vladimir Anzulović

Osobne pogreške: Alkar 24; Kvarner 26
Skokovi: Alkar 29; Kvarner 24
Izgubljene lopte: Alkar 14; Kvarner 14

Riječki Kvarner u Sinj je došao kao jedina neporažena momčad u ligi, no iz grada podno Kamička otišao je pognute glave. Prava rovovska bitka vodila se tijekom cijelog susreta, doduše uz dominaciju domaće momčadi koja je znala zaustaviti dosad nezaustavljivu riječku unutarnju liniju, ujedno i najbolji dio Anzulovićeve momčadi.

Vrlo čvrsta i disciplinirana riječka obrana odmah je u uvodu pokazala domaćima da će za svaki koš trebati itekako proliti znoja. Dvije trice riječkog Bobana gostima su nakon četiri minute igre osigurala uvodnu prednost, no tada se bude i domaći koji koševima Bilandžića u osmoj minuti prvi put prelaze u vodstvo (13:12). Vrlo čvrsto Alkar je nastavio i u nastavku, ali je ipak u završnih 20-ak sekundi prve četvrtine olako dozvolio Kvarneru da zaostatak od šest koševa pretvori u svega jedan (18:17).

Koliko je obrambeni nivo bio visok kod obje momčadi dovoljno će reći podatak da su se nakon novih pet minuta igre na konto domaćih dodala četiri, dok su gosti sa šest ubačaja bili tek nešto bolji. No, u vremenu do odlaska na odmor tempo se bitno podignuo, Kvarner je prvo pobjegao na plus četiri (24:28), ali ulaskom Žitka i Jure Bobana otvorilo se i Alkaru pa se prednost brzo vratila u sinjski posjed za konačnih plus četiri na poluvremenu (37:33).

Četiri koša Mikulića na otvaranju drugog dijela omogućili su domaćima višak od osam koševa (41:33), a isti igrač nosio je svoju momčad i u narednim minutama. Pri rezultatu 49:40 Alkar je imao čak tri napada za dodatno podebljati svoju prednost, možda i prelomiti susret, ali nije to iskoristio što gosti koriste za novo približavanje (51:48) te samim time konačnu odluku o pobjedniku ostavljaju za završnih deset minuta (58:53).

“Rudarski” koš za koš igralo se potom dobre četiri minute, nakon čega Alkar tricom Župića u 34. minuti odlazi na plus osam (63:55), ali baš kao i krajem trećeg perioda propušta prelomiti susret u svoju korist.

U posljednje dvije minute Alkar je donio kapital od četiri koša viška (67:63), doslovno fanatično branio prilaz svom košu pa je pola minute prije kraja, unatoč seriji promašenih bacanja, pobjegao na plus sedam (72:65), obranio napad i time definitivno riješio utakmicu. Sinjani su tako do četvrte prvenstvene pobjede došli rezultatom 74:68.

U domaćim redovima najviše je ubacio Žitko (18k, 7as), četiri manje dodao je Mikulić, dok je jedan ključnih ljudi u utakmici, Jure Boban, zabio 11. Goste je predvodio Škifić sa 16 koševa, Boban je ubacio 14, a Krivec 11 uz četiri asistencije.

Izjave trenera:

Damir Milačić (Alkar): “Utakmica je bila onakva kakvu sam i očekivao, tvrda i borbena. Dobro smo se pripremili, jer jasno sam dao do znanja da moramo isključivo ići utakmicu po utakmicu. jedino zbog čega žalim je to što smo mogli utakmicu prelomiti prije završnih minuta, ali generalno sam jako zadovoljan pristupom svojih igrača.”

Vladimir Anzulović (Kvarner): “Prije svega želim istaknuti da je igranje u ovakvoj atmosferi poseban doživljaj, jer publika je bila sjajna, ali isto tako i jako korektna. Što se tiče same utakmice nemam ama baš nikakvog prigovara na pobjedu Alkara, baš kao ni na izdanje svoje momčadi. Nije nas Alkar ničim iznenadio, jer bio je to susret dvije momčadi koje su s pravom na vrhu.”