Alkar u završnici ostao “kratkih rukava”

Objavljeno: 16 studenoga, 2013

alkar

Zabok je u šestom prvenstvenom kolu protiv Alkara obranio epitet prave domaćinske momčadi u utakmici koja je ponudila podosta preokreta, odnosno jedan previše ako se gleda iz sinjske perspektive…

Zabok – Alkar 80:76 (19:16, 19:20, 15:24, 27:16)

Bedekovčina, Dvorana OŠ
Suci: Hrvoje Muhvić (Zagreb), Zlatko Galiot (Zagreb), Tomislav Ercegović (Zagreb)

Zabok: Kuga, Raić 11, Anzulović 2, Lež 13, Svoboda 4, Vlaić 4, Črnjević 5, Marić 11, Demo 13, Ceranja 10, Bagarić 7, Nakić.
Trener: Dragutin Črnjević

Alkar: Mikulić 4, Boban Jo., Bilandžić, Modrić M. 8, Buzolić, Vitali 8, Boban Ju. 14, Gaurina 10, Žitko 18, Perajica 6, Kanaet 8.
Trener: Damir Milačić

Osobne pogreške: Zabok 17; Alkar 24
Skokovi: Zabok 29; Alkar 31
Izgubljene lopte: Zabok 12; Alkar 13

Domaći košarkaši su nakon odrađenih 40 minuta vrlo izjednačene utakmice parket po četvrti put ove sezone napustili uzdignutih ruku. Ključnim se pokazao veći izbor rješenja u napadu, o čemu najbolje govori pet dvocifrenih igrača, a svakako im je na ruku išlo i dvostruko više izvedenih slobodnih bacanja.

Dobro otvaranje Gaurine, koji je u prve tri minute zabio sedam koševa, početnu prednost dalo je Sinjanima, no naredne minute ponudile su potpunu drugačiju sliku. Naime, nakon 6:9, gosti su prečesto tražili svoje krilo koje nije nastavilo u istom ritmu, što domaći koriste i serijom 11-0, prije svega zahvaljujući Demi, odlaze na 17:9. Ulazak Žitka je prilično pokrenuo goste, a isti igrač zabio je narednih sedam koševa za svoju momčad, čime je utakmica ponovno dobila na zanimljivosti (19:16).

Plus tri nakon prvih deset minuta domaći početkom druge brzo pretvaraju u plus sedam (23:16), a istu prednost su održavali i u većem dijelu četvrtine. Širok spektar raspoloženih igrača u domaćoj momčadi zadavao je dosta problema gostima koji su naredni period preživljavali isključivo od učinka Žitka, a kad su se njemu priključili Modrić i Kanaet, semafor je u 17. minuti pokazao 30:30. Imao je Alkar potom i koš prednosti, ali da na odmor ipak Zabok ode s prednošću pobrinuo se Lež (38:36).

Novu snagu u liku i djelu Jure Bobana Alkar je dobio u nastavku susreta. Spomenuti igrač je s tri trice, uz jednu Gaurine, bio ključan da dobra igra s kraja druge preraste u odličnu na početku treće četvrtine i da sinjska momčad po prvi put zabilježi konkretniju prednost (46:52), da bi nakon nove dvije minute, točnije u 27., prednost gostiju iznosila okruglih deset koševa razlike (48:58).

U završnu rundu Alkar je unio višak od sedam koševa (53:60), što se otopilo u nepune dvije minute (59:60), a potpuni preokret domaći su napravili nakon trice Deme i 2+1 ubačaja Bagarića u 35. minuti (67:64). Nakon nekoliko izmjena u vodstvu, do tada neuvjerljivi domaći “tricaši”, vežu njih tri za plus pet (76:71), dvije i pol minute prije kraja.

Ipak, bez drame u završnici nije moglo. Alkar je mini serijom od 4-0 stigao na prag novog preokreta, imao i napad, ali ovog puta nije to iskoristio, za razliku od Anzulovića koji s druge strane, 15 sekundi prije kraja, postavlja 78:75, pokazalo se ključnih za četvrtu pobjedu Zaboka.

Pokušao je Alkar u završnim trenutcima zakuhati sa serijom prekršaja, međutim, ovog puta bilo je previše za očekivati da mu se ponovi Darda pa su se uz konačnih 80:76 ovog puta veselili domaći košarkaši.

Najviše kod Zaboka ubacili su Lež i Demo (13), dok su Raić i Marić dodali po 11. Alkar je predvodio Žitko s 18, Boban je ubacio 14, a treći dvoznamenkasti bio je Gaurina (10).