Alkar uvjerljiv, pozivnica za Split ispisana

Objavljeno: 18 siječnja, 2014

darda - alkar

Silno uvjerljivo Alkar je u srazu s VROS Dardom stigao do osme prvenstvene pobjede, čime je svojim navijačima na najbolji način ispisao novu pozivnicu da u narednom kolu potegnu do Splita u hram hrvatske košarke, kada je gostovanje Bijelih u pitanju – “sinjske” Gripe.

Alkar – VROS Darda 98:69 (21:17, 32:16, 21:16, 24:20)

A-1 liga, 11. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 800
Suci: Tomislav Vovk (Sl. Brod), Jelena Tomić (Zagreb), Hrvoje Muhvić (Zagreb)

Alkar: Mikulić 17, Boban Jo., Bilandžić, Modrić M., Modrić S. 17, Vitali 10, Boban Ju., Gaurina 13, Žitko 29, Perajica 2, Župić 4, Kanaet 6.
Trener: Damir Milačić

VROS Darda: Kujundžić 3, Meznarić 15, Diminić 18, Hrkač 5, Boras, Došen 9, Hrnčić 8, Krajina, Pandurić 7, Turalija 4.
Trener: Senad Muminović

Osobne pogreške: Alkar 21; VROS Darda 14
Skokovi: Alkar 44; VROS Darda 21
Izgubljene lopte: Alkar 7; VROS Darda 18

Baranjci su u Sinju “živjeli” tek nešto više od desetak minuta, zahvaljujući raspoloženom Diminiću, no čim se nivo domaće obrane podignuo, gosti su se našli u velikim problemima. Dobra obrana inicirala je jednak takav napad, pa je utakmica već u ranoj fazi dobila epitet “riješene”.

Koliko god da je Alkar u samom uvodu dobro izgledao napadači, sasvim druga slika bila je obrana kroz koju su gosti vrlo lako prolazili, pa su u dva navrata vrlo jeftino izvukli i koš-faul. Dosta štete Sinjanima je u tom periodu radio Diminić, odveo svoju momčad do 13:16, no s naznakama agresivnije obrane domaćih, nestalo je i gostiju.

Već na prvi mini predah Alkar je odnio četiri koša viška (21:17), a odličnom rolom Vitalija na otvaranju druge četvrtine, domaćin bježi na 31:19. Iako trener gostiju tijekom prvenstva baš i nije imao običaj mijenjati odabranu petorku, pa čak i cijelu utakmicu, ovog puta je već nakon 12 minuta igre s parketa morao povući Diminića zbog tri prilično naivno prikupljena prekršaja, što je Sinjanima bio “poklon-bon” (serija 16-1).

U vremenu do odmora “poludio” je Žitko te za svega 11 minuta provedenih u igri ubacio 19 koševa (3 sk, 2 as, 2 ukr = valorizacija 25), što je povuklo i ostatak momčadi, prije svih Mikulića, stoga višak od 20 koševa na poluvremenu nije ni čudio (53:33).

Nakon već spomenutih rola Vitalija, Žitka i Mikulića, došao je red i na najopasnijeg sinjskog šutera, Slavka Modrića, što u pravilu znači tricašku kanonadu, dovoljno za ogromnih 67:40, koliko je bilo nakon 25. minuta igre, da bi pred posljednjih deset minuta semafor pokazao 74:49 u korist domaćih.

Nije Alkar imao milosti niti u završnoj četvrtini, ponovno je to na trenutke bila igra mačke i miša, dovoljno da kompletna momčad zasluži ocjenu odličan za prezentaciju u 11. kolu, kojom je sinjska družina konkurenciji postavila visoku ljestvicu po pitanju odlaska u Ligu za prvaka. Konačan rezultat glasio je 98:69.

Prvo ime u redovima Alkara bio je Žitko koji je ubacio 29, Mikulić (6 as) i Modrić po 17, Gaurina 13, a Vitali 10 koševa, 8 skokova i 5 blokada. Kod gostiju istaknuo se Diminić s 18 ubačaja, a 15 je dodao Meznarić.

Izjave trenera:

Damir Milačić (Alkar): “Ovo je bila utakmica kakvu sam priželjkivao, momci su je odradili kako smo se i dogovorili, što i ne čudi s obzirom koliko dobro rade na treningu. Iako ne volim isticati pojedince, pohvalit ću posebno Bilandžića koji je zabio nula koševa, ali je taktički odradio perfektnu utakmicu. Sada je na rasporedu derbi u Splitu, znamo da će nas pratiti velik broj navijača i nemamo ih pravo razočarati.”

Senad Muminović (VROS Darda): “Nema se tu mnogo reći nakon ovakvog poraza, jedino mi preostaje čestitati Alkaru na zasluženoj pobjedi. Držali smo se desetak minuta, nakon čega smo pali i povratka nije bilo, što i ne čudi s obzirom na manjak rotacije. Nas do kraja očito čeka teška borba za opstanak, no vjerujem da imamo snage da izbjegnemo najgore.”