Alkar uvjerljivo poražen u Rijeci

Objavljeno: 31 siječnja, 2015

alkar - kvarner

Derbi susret 16. kola A-1 košarkaškog prvenstva, u kojem su snage odmjerili Kvarner i Alkar, epitet derbija imao je samo na papiru, jer su domaći košarkaši pokazali puno više od svojih gostiju iz Sinja i još jednom potvrdili da su s razlogom tek tri puta poraženi ove sezone.

Kvarner – Alkar 90:68 (20:9, 29:22, 22:18, 19:19)

A-1 liga, 16. kolo
Rijeka – Dvorana Kozala
Gledatelja: 200
Suci: Hordov (Zadar), Hadžić (Pula), Živaljić (Split)

Kvarner: Stipčić 3, Veljačić 4, Čakarun 17, Jambrović 6, Cinac 16, Kučan 3, Konjević 8, Miličević 11, Olivari, Jurković 4, Šamanić 7, Štemberger 11.

Alkar: Jo. Boban 4, Bilandžić 8, M. Modrić 4, Pavić, S. Modrić 2, Vitali 19, Ju. Boban, Žitko 9, Svalina, Perajica 22.

Riječani su dominirali od samog početka, nametnuli ritam kojeg bitno oslabljeni Sinjani nisu mogli pratiti, pa su se u konačnici sasvim zasluženo radovali već 11 pobjedi u 14 odigranih utakmica ove sezone. Kvarner je ovom pobjedom zacementirao svoje mjesto u Ligi za prvaka, dok će Alkar konačnu potvrdu morati potražiti u nekim novim dvobojima.

Početnih 0:2 za koja je zabio Vitali bilo je praktički sve dobro što smo vidjeli od sinjske momčadi u ovih 40 minuta, dakako, izuzmemo li solidne predstave centarske linije koja je bila osuđena na saniranje štete. Sve ostalo može se sveSti na priču o jednosmjernoj ulici u kojoj je postojao samo Kvarner.

Da u Rijeci nema što tražiti, Alkar je spoznao nakon svega nekoliko uvodnih minuta u kojima su domaćini odjurili daleko naprijed, ne osvrćući se previše, što im je nakon uvodne četvrtine donijelo 11 koševa viška, uz podatak da su goste ostavili na svega devet ubačenih koševa.

Niti u nastavku igre Alkar nije imao rješenja za razigrane domaćine koji su iz odlične obrane jurili u jednako dobre napade, a nakon 13. minuta igre ostvarili su gotovo tri puta više koševa (30:11). Imali su domaći i po 22 koša viška u nekoliko navrata, dok su na odmor odnijeli 19 (41:39).

Sjajan dojam koji su ostavili u prvom dijelu, domaćini su potvrdili i u drugom. U niti jednom trenutku nisu Alkaru dozvolili bilo kakvu pomisao o mogućem priključku, ili barem pristojnijem porazu, a kako i bi kad su sinjski šuteri bili daleko od dobre igre.

Uzme li se u obzir da su čak četvorica Sinjana imala negativnu valorizaciju, a tri u minimalnom plusu, onda je jasno da bolje od konačnih minus 22 nisu ni mogli. S druge strane svi igrači Kvarnera, osim Olivarija koji nije ni ulazio, upisali su se u listu strijelaca, što je još jedna potvrda da su njihova pobjeda i visoka pozicija na ljestvici itekako zasluženi.

Kod Kvarnera je u ovom dvoboju 17 koševa ubacio Čakarun, koš manje je dodao Cinac, a po 11 Miličević i Štemberger, uz vrlo dobar i izjednačen učinak ostatka momčadi. Što se Alkara tiče, prvo ime bio je Perajica s 22 koša i sedam skokova, dok je 19 ubacio Vitali.