Tvrtka Industrius traži više radnika
Tvrtka Industrius d.o.o. iz Sinja traži bravare i cjevare za rad u...
Alka je nastala u vrijeme kada su u Europi postojale mnoge slične viteške igre. Sve su danas prepuštene zaboravu, samo je Sinjska alka ostala i opstala i to pod zaštitom UNESCO-a kao svjetska nematetrijalna baština.
Ovo je uistinu točna i često spominjana konstatacija kada je riječ o Sinjskoj alki. Upravo ta nematerijalna baština još jednom se u svijetu pokazala u svom punom sjaju, u jednom od najznačajnijih svjetskih središta, u Ženevi. Naime, viteška postrojba ženevski ‘Stari Grenadiri’ u subotu je velikim defileom ulicama svoga grada obilježila 275. godišnjicu osnutka i kontinuiranog djelovanja.
Tisuće Švicaraca i njihovih gostiju mogli su vidjeti bogatu povijest na jednome mjestu. Pored dvadesetak viteških postrojbi s područja Švicarske Konfederacije, uveličala je alkarska povorka, alkari i alkarski momci, članovi časnog suda, upravnog i nadzornog odbora. Tijekom tri kilometra duge trase defilea pri nailasku alkarske povorke odjekivao je pljesak i prema njima su bili upereni objektivi fotoaparata i mobitela. Nakon svečane ceremonije, svoje dojmove za Hit radio i Feratu iznijeli su nam diplomati, članovi VAD-a, domaćini, posjetitelji.
Među brojnim gostima i uzvanicima u Ženevi je u ulozi sudomaćina alkarima bila hrvatska veleposlanica u Švicarskoj Andrea Bekić.
‘Danas je jako važan događaj za Hrvate u Švicarskoj, za cijelo Alkarsko viteško društvo, ali ovo je i veliki događaj za Ženevu i Švicarsku gdje slave 275 godina svoje udruge Stari Grenadiri. Ponosni smo svi na naše alkare koji ovdje predstavljaju Lijepu našu, naše hrvatske boje, našu tradiciju, povijest i kulturunu baštinu. Meni je izuzetno draga i važna suradnja koju su ostvarili alkari i ženevski Grenadiri, a koji su tu suradnju okrunili današnjim nastupom alkara. Oni su pokazali kolikim i kakvim bogatstvom kulturno-povijesne baštine raspolaže Hrvatska. Moram još jednom istaknuti kako je svakom Hrvatu, pa tako i meni, bio veliki ponos vidjeti alkare i hrvatsku zastavu u ovom velikom defileu ulicama Ženeve’, kazala nam je između ostalog veleposlanica Bekić.
Velikom događaju uz čelnike švicarskih kantona ovom događaju nazočio je i voditelj stalne misije Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima u Ženevi Gordan Markotić.
‘Između svih ovih grenadira i ostalih povjesnih postrojbi alkari su bili jedini na ovom mimohodu i cijeloj manifestaciji koji nisu s područja Švicarske. Jednostavno ne mogu opisati ponos svih Hrvata koji žive na ovom području. Inače, u Ženevi je preko 200 veleposlanika iz raznih država svijeta, i doista ćemo imati o čemu pričati nakon ovog događaja, a naravno kako će jedna od glavnih tema svakako sudjelovanje alkarske povorke u mimohodu’, istaknuo je između ostalog Markotić.
Kao i uvijek, besprijekorno i ponosno i ovoga puta svoju zadaću odradili su alkari i alkarski momci, a to zadovoljstvo nije krio ni vojvoda Mario Šušnjara.
‘Iznimno smo zadovoljni, ali i ponosni što smo sudjelovali u ovome prekrasnom defileu i predstavili se građanima Ženeve i svima koji su danas došli u ovaj prekrasni grad. Kod nas je još veći ponos što smo jedina postrojba izvan Švicarske kojoj je pripala čast da u defileu u kojemu je sudjelovalo više od 100 konjanika i preko 800 drugih vitezova predvodimo konjanike. Moja je ocjena da su alkari i alkarski momci odradili defile na vrhunskoj razini, a čemu su sve vrijeme dok smo prolazili ženevskim ulicama svjedočili neumorni pljesak i oduševljenje građana. Još jednom im na tome čestitam, kao i njihovim zapovjednicima. Posebno to vrijedi za alkare koji su po prvi puta tek koji sat prije programa susreli se s konjima i nakon toga bez poteškoća prošli na njima ulicama Ženeve. Sretan sam što je sve skupa prošlo iznimno dobro, što smo poslije svega ponosni i zadovoljni jer smo još jednom pokazali, prezentirali i potvrdili da Sinjska alka pripada u sami vrh ne samo hrvatske već i europske kulture i povijesti’, kazao nam je alkarski vojvoda Mario Šušnjara.
Na čelu alkarskog izaslanstva bio je predsjednik VAD-a dr. Stipe Jukić koji nam je na kraju boravka u Švicarskoj ispred Olimpijskog muzeja u Laussanni o alkarskim švicarskim danima kazao:
‘Posjetili smo sada ovaj Olimpijski muzej koji je bio i europski muzej godine. Sigurno da u toj razini je i naš Muzej sinjske alke, i nastojimo težiti da što više turista iz europskih zemalja upravo posjeti naš muzej. Jedna pozitivna priča ili pozivnica za takvo nešto je i sudjelovanje alkara i alkarskih momaka na ovoj svečanosti u Ženevi. Ponosni smo što smo prva i jedina udruga s kojom su se ženevski Grenadiri bratimili od svojega osnutka prije 275 godina. Za ovaj posjet i nastup alkarske povorke rekao bih da je biser u našoj zajedničkoj kruni. Posebno smo počašćeni što nam je dodijeljena čast da naša alkarska povorka predvodi konjičke postrojbe koje su sudjelovale u defileu. I kroz ovaj događaj Alka se kroz projekt svoje internacionalizacije potvrdila velikim promotorom hrvatske kulture uz nemale efekte u hrvatskom turističkom gospodarstvu. Moram istaknuti kako još neki smatraju da se ne treba toliko alka predstavljati ili odlaziti izvan granica svog alkarskog kraja. Međutim, kako ćeš prikazati svijetu što sve imamo ako nećemo odlaziti na ovakve i slične događaje. Još jednom bih se zahvalio svim našim domaćinimama, našim veleposlanicima na velikom prijemu, a alkarima, alkarskim momcima i ostalom alkarskom izaslanstvu na svemu što su najboljem svjetlu prikazali u Ženevi’.
Poslije defilea na glavnom ženevskom trgu, Stari Grenadiri su se na tradicionalni način predstavili građanima Ženeve. Alkari su tijekom boravka u Ženevi obišli i razgledali kulturno-povijesne znamenitosti grada, kao i Laussannu i Olimpijski muzej.
Za nastup u defileu ulicama Ženeve alkari su dobili na raspolaganje 25 konja koje su prvi put vidjeli i na njih uzjahali sat prije početka defilea. Konje im je osigurao uzgajivač Francois Duvillard koji u štali ima gotovo 200 konja koje koristi za turistička jahanja ili vožnje kočija. Francois je šesta generacija obitelji Duvillard koja se bavi konjogojstvom.
Tvrtka Industrius d.o.o. iz Sinja traži bravare i cjevare za rad u...
Sinjski velikani (2) U parku uz Šetalište Alojzija Stepinca u Sinju, u...