mel

Kapetan na košarkaškom terenu i u programu ‘Zaželi’

Autor/ica
Objavljeno: 23 rujna, 2021
VUČIĆ

Kada je u lipnju 2017. godine Vlada RH otvorila program ‘Zaželi’, najveći projekt Europskog socijalnog fonda, rijetke su jedinice lokalne samuprave, udruge, centri, institucije, ustanove, koje se nisu uključile u ovu izuzetno pozitivnu priču. Svakako da se velik dio te pozitivnosti odnosi i na cetinski kraj. I dok su po ovom pitanju manje-više poznate sve aktivnosti općina i gradova ili određenih udruga kao što je CERURA Sinj, postoji još nekoliko vrijednih udruga koje su uključene u ovaj projekt.

Jedna od takvih je i udruga ‘Projekti Cetinske krajine’ iz Glavica. Posjetili smo njihovu Središnju konferenciju u hotelu Alkar kako bi zabilježili ponešto za Feratu. Jedan dio odnosi se na uspješnost i kvalitetu projekta, a drugi se odnosi na osobu koja to prezentira. Pred dvadeset uposlenica koje su dio projekta ‘Pomoć starijim osobama Cetinske krajine’ stajala je itekako poznata osoba, ne samo u sinjskom kraju nego, kada je sport i košarka u pitanju, i diljem Lijepe naše.

ZAŽELI

Naime, riječ je o 30-godišnjem kapetanu Alkara Hrvoju Vučiću. Saslušali smo predviđenu tematiku o samom projektu, a onda u ugodnom razgovoru s kapetanom krenuli od početka. Naravno, najprije košarka:

‘Uh, oću li se svega točno sjetiti. U Sinju škola košarke pod paskom Damira Domazeta. Nakon toga s 15 godina pravac Zagreb u redove Cibone. Tamo sam u tim nižim uzrastima proveo oko tri godine. Kada je došla punoljetnost, otišao sam put Amerike, na njihov koledž, odnosno na Sveučilište Valparaiso u Indiani gdje sam proveo tri godine. Nakon toga dvije godine pohađao sam koledž Walsh University iz grada North Canton u državi Ohio, gdje sam stekao diplomu dipl. org. menadžmenta’.

košarka

Tako je Hrvoje na početku razgovora opisao svoj put od Glavica i Sinja preko Zagreba do SAD-a. Zatim je nastavio svoju sportsko-poduzetničku priču:

‘Igrao sam tamo uz školovanje, i zanimljivo je bilo na američkim košarkaškim parketima. Sve je to dobro i lijepo, uvjeti, škola, ali dom je dom – i vratio sam se u Hrvatsku. Po dolasku u Hrvatsku, pristupio sam KK Zagreb, a tamo je trener bio Danijel Jusup. Nakon toga otišao sam u Dinamo Bukurešt, pa u redove Zaboka, a onda u svoj Sinj i Alkara kada je trener bio Damir Milačić. To je ipak osjećaj poseban, igraš u dresu svog kluba, publika, ambijent’.

Tako kazuje svoj košarkaški put Hrvoje, napominjući da ga je poslije sportski izazov vodio podno Vezuva u talijanski Napulj, zatim u Belgiju u klub kojeg je Milačić trenirao i ponovno povratak u rodni kraj gdje i danas predvodi Alkara u HT premijer ligi. Svakako treba spomenuti njegov uspjeh od prije dvije godine, kada je centar Alkara nagradu za najboljeg strijelca HT premijer lige, s prosječnim učinkom od 17,6 koševa po utakmici, primio iz ruku izbornika Hrvatske Veljka Mršića u ‘Dvojci’ zagrebačkog Doma sportova.

Naravno, nije ovo vrijeme nakon povratka iz Amerike Hrvoje provodio samo na parketima sinjske i ostalih dvorana, radilo se kako bi se imalo za život i to distribucijom pitke vode, kazuje Hrvoje taj dio iz svoga životopisa:

‘Radio sam u firmi proslavljenog nogometnog reprezentativca Daria Šimića. Distribuirao sam pitku vodu njegove firme diljem Srednje Dalmacije. Vozi, razvozaj po manjim i većim mjestima vodu do pet popodne i onda odmah na trening. Moralo se, nije bilo druge’.

ZAGREB

Međutim od prošle godine počeli su se mijenjati izvansportski radni sati, a to je zapravo nastavak onoga što smo zabilježili na početku ovoga teksta:

‘Moj prijatelj Ante Poljak kada je osnovao ovu udrugu ‘Projekti Cetinske krajine’ predložio mi je da pristupim zajedničkom projektu i to na neki način vodim, jer on ima neke druge radne obveze. S obzirom na stečenu stručnu spremu i što volim ovakav vid posla, nisam se dugo promišljao i krenulo se. Uspjeli smo pokrenuti projekt ‘Pomoć starijim osobama Cetinske krajine’, to je u okviru programa ‘Zaželi-faza 2′. Zapravo, to je program koji omogućuje zapošljavanje nezaposlenih i teško zapošljivih žena koje, brinući se za starije osobe u nepovoljnom položaju, svojim radom doprinose boljitku zajednice, a i sami ostvaruju svoj financijski dohodak. Kroz projekt je zaposleno 20 žena srednjoškolskog obrazovanja u nepovoljnom položaju s područja Cetinske krajine koje skrbe o 120 potrebitih osoba. Razdoblje provedbe projekta je od 31.12 2020. do 30.06.2022.god.’

ENE

Ukupna vrijednost projekta je 1.845.700,00 kn, Europski socijalni fond sufinancira projekt u iznosu od 85%, a RH preostalih 15%. Hrvoje naglašava kako su partneri u ovom projektu Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Split i Centar za socijalnu skrb Sinj.

‘Nadam se kako će se ovaj projekt nastaviti i dalje, ali spremni smo mi i na druge oblike rada kada su u pitanju različiti projekti kako na europskoj tako i nacionalnoj razini. Svakako ćemo sagledavati mogućnosti u provedbi projekata turističkog i drugog smjera. Mladi smo, vrijeme je pred nama a izazova se ne bojimo’.

Razgovor sa stasitim, 212 cm visokim, kapetanom Alkara većinom se odnosio na izvansportske teme. Ipak završavamo kratkom analizom prvog susreta nove HT premijer lige:

‘Nije se moglo jer Cibona je uz Zadar glavni favorit za prvaka. Mislim da smo na kraju dobro složili momčad, dobar je trener. Međutim, odmah nas je stigao peh jer ozlijedio nam se Stipe Krstanović, važan igrač kojeg neće biti najmanje mjesec i po u pogonu. Što je – tu je, pokrivat ćemo tu njegovu poziciju. Idemo Gorici, a onda stiže Sonik. Kako je krenulo, pred našim navijačima nikome neće biti lako’.

Tako je završio svoju sportsko-poslovnu priču kapetan sinjskih košarkaša. Moralo se krenuti dalje u nastavak ispunjenog obvezama radnog dana. Zovu ženini, treba maloga Božu, pravoga Maligana, preuzeti s čuvanja:

BOŽE

Tako je to, supruga radi, punica ide na radne obveze, treba pekarske proizvode prodavati, a i punac Bobo ima svoj ritual i obveze od kojih teško odstupa.

 

OBITELJ VUČIĆ

ferata@ferata.hr
0997370409