Zatvoreno sinjsko rodilište!
Nakon godina neizvjesnosti, posljednjim danom prošle godine zatvoreno je sinjsko rodilište, koje...

Tekst i foto: Udruga Znanost i Alka
U sklopu jedanaestog Festivala znanosti – Sinj jučer je Gimnaziju Dinka Šimunovića posjedio dr. rer. nat. Andrej Dundović, koji je djeci govorio o slici svemira od antike do danas. Studenti fizičkog odjela PMF-a u Splitu s učenicima TIŠ Ruđera Boškovića održali su radionicu s nizom interaktivnih okusa iz nekoliko područja fizike, a prof. dr. sc. Tomislav Portada s Instituta Ruđer Bošković imao je zadnji dan radionica Školske knjige ‘Pet nepoznatih tekućina’ u OŠ Ivana Lovrića.
Tijekom popodneva dr. Portada održao je u kemijskoj učionici Franjevačke klasične gimnazije i završnicu petodnevnog natjecanja i radionice iz kemije ‘Analizom pogodi koja je sol u vodi’.
U večernjem dijelu programa Bolesław Słociński iz udruge BIOM Sinjanima je govorio o mogućim ugrozama ptica i njihovih preletnih puteva nedopuštenim lovom (krivolovom) i drugim aktivnostima koje i na području Cetinske krajine predstavljaju opasnost za ptice. Učenici TIŠ Ruđera Boškovića održali su potom radionicu Učenici učenicima ‘Maglev vlak’.
Prije završne točke večernjeg programa objavljeni su pobjednici i dodijeljene nagrade radionica i natjecanja ‘Analizom pogodi koja je sol u vodi’:
1. mjesto: Marko Vrančić, maturant Gimnazije Dinka Šimunovića (nagrada: 200 €, paket knjiga Školske knjige i majica Festivala);
2. mjesto: Dora Milanović, maturantica Gimnazije Dinka Šimunovića (nagrada: 100 €, paket knjiga Školske knjige i majica Festivala);
3. mjesto: Luka Radman-Livaja, maturant Gimnazije Dinka Šimunovića (nagrada: 50 €, paket knjiga Školske knjige i majica Festivala).
Svih troje učenika ujedno su bili i sudionici finala Festivala, znanstvenog kviza za srednjoškolce kojim je i završena peta večer Festivala. Nakon 20 pitanja iz područja prirodnih znanosti, na koja su učenici odgovarali putem aplikacije na pametnom telefonu gdje se gledala i točnost odgovora i brzina odgovora ako je više točnih odgovora, odmah su bili jasni pobjednici kviza i dodijeljene su im nagrade kako slijedi:
1. mjesto: Luka Radman-Livaja, maturant Gimnazije Dinka Šimunovića (nagrada: 400 €, paket knjiga Školske knjige i majica Festivala);
2. mjesto: Mario Pleština, učenik 3. razreda SSŠ bana Josipa Jelačića (nagrada: 300 €, paket knjiga Školske knjige i majica Festivala);
3. mjesto: Marin Tripo, maturant Gimnazije Dinka Šimunovića (nagrada: 200 €, paket knjiga Školske knjige i majica Festivala).
Novčane nagrade dobitnicima će biti uplaćene na račune.
Danas je zadnji dan ovogodišnjeg sinjskog festivala znanosti. U 10 sati studenti Studentske sekcije Fizičkog društva Split sa splitskog PMF-a u predvorju Alkarskih dvora izvest će niz zabavnih pokusa iz fizike za sve građane, pogotovo za djecu svih uzrasta. Ovisno o vremenu (ako ne bude kiše), Iva Šoštarić iz udruge BIOM će u Gradskom parku održati radionicu ‘Promatrajmo ptice: tko to tamo… leti?’.
Ovim dvama događajima bit će zaključen ovogodišnji, nakon epidemije koronavirusom obnovljeni i kišni Festival znanosti – Sinj 2023.
Nakon godina neizvjesnosti, posljednjim danom prošle godine zatvoreno je sinjsko rodilište, koje...
Trenutno nema nadolazećih evenata.
Na temelju Odluke Upravnog vijeća donesene na 3. sjednici dana 31. prosinca...
Grad Sinj objavio je oglas za prijam u službu na određeno vrijeme,...
Grad Sinj objavio je oglas za prijam u službu na neodređeno vrijeme,...
Grad Sinj, na temelju Programa potpora poljoprivredi za razdoblje 2022.–2025., objavio je...
Na temelju članka 96. Zakona o prostornom uređenju (Narodne novine broj 153/13,...
REPUBLIKA HRVATSKA SPLITSKO-DALMATINSKA ŽUPANIJA GRAD TRILJ GRADONAČELNIK KLASA: 402-08/25-01/0014 URBROJ: 2181-12-03/1-1889-25-1 Trilj,...
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o nacrtu Smjernica za organizaciju i razvoj sustava...

