omnia  FORTE_SOLAR  MIJETON

Miro Bulj o smeću iz Županije: ‘Ničije smeće u Sinj neće!’

Autor/ica
Objavljeno: 25 listopada, 2025

 

miro bulj pm

Tekst: Grad Sinj, foto: Petar Malbaša

Nakon jučerašnjeg sastanka u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, na kojem je ministrica Marija Vučković predložila da se otpad s odlagališta Karepovac, na kojem trenutno odlaže većina jedinica lokalne samouprave, odlaže u Sinju na Mojanci do otvaranja Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici, danas je reagirao gradonačelnik Grada Sinja i saborski zastupnik Miro Bulj, poslali su iz Ureda Grada Sinja u priopćenju za javnost.

Na konferenciji za medije ispred zgrade Splitsko-dalmatinske županije, na kojoj je bio i zamjenik gradonačelnika Sinja Denis Bobeta, Bulj je oštro reagirao na najave da bi Sinj mogao postati odredište za otpad iz Splita i drugih gradova, uslijed skorog zatvaranja Karepovca.

‘Došao sam na pravo mjesto, ovdje gdje se donose štetne i nedosljedne odluke za naše građane. Prije samo tri mjeseca, usred ljeta, zatvorili su sinjsko odlagalište Mojanka, baš za vrijeme Alke, Velike Gospe i koncerta Marka Perkovića Thompsona, kada je u Sinju bilo stotine tisuća ljudi. To je bio čisti politički pritisak. A sada, kad su njihovi sustavi pred kolapsom, žele da Sinj rješava njihove probleme. To je neprihvatljivo’, istaknuo je Bulj.

Gradonačelnik Bulj jasno je poručio:

‘Grad Sinj neće primati otpad iz Splita niti iz drugih gradova. Mojanka ima kapacitete isključivo za potrebe Sinja, upitno je odlaganje i nekoliko okolnih jedinica lokalne samouprave zbog popunjenosti kapaciteta. Ako bi primili splitski otpad, sve bi bilo puno za četiri dana. Ničije smeće Grad Sinj neće primiti.’

Bulj je kritizirao župana Blaženka Bobana, gradonačelnika Splita Tomislava Šutu te ministricu Mariju Vučković, optužujući ih za neodgovorno upravljanje otpadom i ‘ponudu rješenja bez pokrića’.

‘Neka ministrica i župan Boban nose to smeće na Markov trg! Njihov nerad građani Sinja neće rješavati. Županija je mjesto svih štetnih odluka kada je riječ o gospodarenju otpadom’, rekao je Bulj.

Posebno se osvrnuo na dugogodišnje neuspjehe u realizaciji Centra za gospodarenje otpadom Lećevica.

‘Lećevica se nikada neće otvoriti ako ovako rade. Godinama zapošljavaju ljude, troše milijune na plaće, a nisu ni jednu kantu od 120 litara postavili.’

Bulj je upozorio da Split uskoro ostaje bez Karepovca, što prijeti ‘napuljskim scenarijem’.

‘Splitsko-dalmatinska županija postala je gori primjer od Napulja. Sustav gospodarenja otpadom je neodrživ, a projekti su loše vođeni.’

Gradonačelnik je iznio i konkretne podatke o štetama koje trpi Grad Sinj.

‘Godišnje plaćamo oko 150.000 eura kazni zbog neodvajanja otpada, dok Čistoća Sinj plaća dodatnih 80.000 eura za zbrinjavanje plastike. Fond za zaštitu okoliša ne vraća ta sredstva kako zakon nalaže. U četiri godine šteta iznosi milijun eura. Mi radimo, a država nas kažnjava.’

Na kraju, Bulj je poručio:

‘Sinj ima kapacitete za još godinu dana, možda malo više, ali tuđe smeće u naše dvorište nećemo primiti. Dok drugi šetaju Rivom s premijerom, ja ću braniti Sinj. Neka svatko nosi svoje smeće. Ničije smeće u Sinj neće!’

ferata@ferata.hr
0997370409