Velika fešta za Franu Ivkovića – slavodobitnika 307. Sinjske alke
Više stotina žitelja Brnaza, posebno onih s Brnaške glavice, te brojni čestitari...
U organizaciji Galerije Sikirica i udruge MAPA, u subotu je u zgradi Palacine održana radionica s umjetnicom Andrejom Kulunčić na temu položaja žena u različitim društvenim kontekstima.
U okviru radionice umjetnica je predstavila nekoliko svojih društveno angažiranih projekata koji su nastali u zadnjih 15 godina. Projekt ‘indeks.žene’ problematizira položaj žena u različitim sredinama – Split, Napulj, Beograd i Ljubljana, a umjetnica polazi od identičnih pitanja na koja odgovaraju žene iz spomenutih sredina kako bi se u konačnici kristalizirale tri kategorije: zadovoljna, zlostavljana i diskriminirana.
Kulunčić potom u javni prostor postavlja plakate s pitanjem – Kako se osjećate?, a žene su pozivom na besplatni telefonski broj mogle odgovoriti osjećaju li se zadovoljno, zlostavljano ili diskriminirano. S polaznicima radionice autorica je razgovarala o položaju žena iz našeg okruženja i mogućnosti njihova svrstavanja u određenu kategoriju.
Sljedeći predstavljeni projekt ‘Iste’ problematizira prisutnost diskriminacije u hrvatskom društvu te poziva na osvještavanje važnosti uvažavanja vjerskih, rasnih i kulturoloških razlika. Kulunčić je u okviru projekta odabrala žene koje se svakodnevno suočavaju s predrasudama zbog boje kože, pripadnosti romskoj manjini, nošenja hidžaba u javnosti ili seksualne orijentacije. Njihove riječi o tome kako se osjećaju i što žele u budućnosti u javni gradski prostor prenosi također na jumbo plakate koje postavlja na iznimno frekventna i vidljiva mjesta, kako bi kod malih, običnih ljudi, slučajnih prolaznika, osvijestila važnost poštivanja i prihvaćanja različitosti.
Za kraj, umjetnica je sudionicima radionice predstavila svoje recentni projekt ‘Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete’. Riječ je o vrlo opsežnom projektu na kojem Kulunčić radi posljednje tri godine, a u kojem se bavi pitanjem potisnute, ignorirane ženske povijesti na primjeru više od 800 žena zatvorenica u političkom zatvoru/logoru na Golom otoku. Premda je tema Golog otoka često prisutna u javnom diskursu, gotovo uvijek kada se govori o političkom zatvoru i stradanju neistomišljenika Partije govori se o muškarcima zatvorenicima, pri čemu se ignorira činjenica da su na stotine žena prošle užas i torturu ženskog logora na Golom otoku i Svetom Grguru.
Kulunčić kroz svoj rad želi osigurati mjesto u povijesti i ženskom stradanju, u prvom redu obilježavajući informativnom pločom prostor ženskog logora (koji nikada nije bio obilježen, i posjetitelji otoka nikada nisu znali da se radi o prostoru ženskog logora), stvarajući bazu svjedočanstava zatvorenica te multimedijalnim radom kojim transliterira njihovu patnju u zvuk i pokret. Ženski logor na Golom otoku bio je posebno okrutan jer su zatvorenice tjerane da se međusobno tuku, ponižavaju i uništavaju dostojanstvo svojim poznanicama, pa čak i prijateljicama. Ono što je posebno zastrašujuće jest da cilj logora nije bio smrt/ubojstvo, nego potpuna dehumanizacija i psihičko slamanje zatvorenica. Zatvorenice su ‘svoj logor’ same izgradile i ogradile bodljikavom žicom.
Sudionici su potom razgovarali s autoricom o navedenom radu, teorijskim ishodištima i mogućnostima da umjetnički projekti generiraju pozitivne društvene promjene.
Projekt je financiran sredstvima Zaklade Kulturanova, Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba.
Više stotina žitelja Brnaza, posebno onih s Brnaške glavice, te brojni čestitari...
Frano Ivković se poslije velike bitke i dvostrukog pripetavanja s Ivom Zoricom...
Rijetko viđena drama odvila se na natjecanju za Čoju gdje su Frano...
Alkar Ivo Zorica slavio je na ovogodišnjoj Bari i to tek nakon...
Nakon gotovo mjesec dana došlo je vrijeme za objavu još jednog...
Alkarski vojvoda Mario Šušnjara izdao je Svečanu zapovid alkarskog vojvode broj 307. ‘Alka...
Jedna od veoma bitnih odluka u životu definitivno je otvaranje vlastitog obrta....