mel PM SOLAR

Održana Svečana sjednica Splitsko-dalmatinske županije

Autor/ica
Objavljeno: 30 rujna, 2024

naslovna žDanas je u splitskom HNK održana Svečana sjednica Splitsko-dalmatinske županije na koju su pristigli brojni gosti i uzvanici iz Zagreba, iz susjednih hrvatskih županija s obje strane granice, brojne gradonačelnice i načelnice, gradonačelnici i načelnici, te vijećnice i vijećnici Županijske skupštine na čelu s predsjednikom Skupštine, Matom Šimundićem.

Predsjednik županijske Skupštine, Mate Šimundić je u svom govoru podsjetio okupljene na današnjoj svečanoj sjednici na početak mandata ovoga saziva Skupštine koji je bio obilježen ‘mukotrpnim traženjem razumnog i učinkovitog kompromisa’.

‘Usprkos svemu uspjeli smo održati visoku razinu vladavine prava, građanske pristojnosti i slobode izražavanja. Nadam se da će to tako ostati do kraja mandata, da ćemo se uspjeti othrvati napastima političkog cirkusa i lakoumnosti. I naši predci i naši potomci od nas očekuju ozbiljno, pametno i ustrajno zalaganje za zajedničko dobro’, kazao je Šimundić.

Podsjetio je na tri održane tematske sjednice: o zdravstvu, gospodarenju otpadom i demografiji, obraćajući se predsjedniku Vlade RH Plenkoviću s molbom da Vlada razmotri prijedloge s tematskih sjednica, osobito one koji se tiču demografije i zdravstva, te ih uvrsti u svoj program rada.

Usvajanje novog Poslovnika o radu Skupštine, Šimundić je ocijenio važnim korakom naprijed u razvoju parlamentarne kulture u našoj županiji. Čestitajući laureatima županijskih nagrada, prof. Šimundić je istaknuo:

‘Zahvaljujem vam u ime cijele županije jer ste nam svojim djelovanjem pokazali da „još negdje sunca ima“, da je Logos jači od kaosa“ te je na koncu svoga pozdravnoga govora podsjetio kako je i dosadašnje govore na svečanim sjednicama započinjao dvjema rečenicama, s kojima ovaj put završava govor, rečenicama kojima je „htio naglasiti koliko je važno poznavati i priznavati svoje korijene, svoj temelj, svoju trostruku baštinu, taj pleter antičke mjere, kršćanske vjere i hrvatskog identiteta. Danas tim dvjema rečenicama zaključujem ovo uvodno slovo: Naši su korijeni duboki. Da nisu, tko bi preživio sve nevolje koje su nas pogodile’, kazao je Šimundić.

Nakon pozdravnog govora predsjednika Skupštine, u svečanoj dvorani splitskog HNK ‘pojavio’ se i sam Jere koji je ‘šetajući kroz vrijeme i prostor’ ostao pomalo zatečen svim promjenama koje su se kroz stoljeća dogodile njegovoj Dalmaciji. Sv. Jeru je na ovoj svečanoj sjednici uprizorio glumac splitskog HNK, Matija Grabić.

Nastavljajući se na riječi sv. Jere, župan Blaženko Boban je kazao:

‘E, moj sveti Jere, došao si i ti na pravo misto. Na pravom mistu ste i svi vi dragi ljudi ovdje nazočni’, te je pozdravio predsjednika Vlade RH, Andreja Plenkovića sa suradnicima, potpredsjednika Vlade Branka Bačića, ministre, državne tajnice i tajnike, nadbiskupa i generalnog vikara Splitsko-makarske Nadbiskupije, predstavnike ostalih vjerskih zajednica i nacionalnih manjina, predstavnike svih udruga proisteklih iz Domovinskog obrambenog rata, osvajače medalja na nedavno održanim Olimpijskim i paraolimpijskim igrama, vijećnice i vijećnike Skupštine, kolege župane, (grado)načelnice  i (grado)načelnike, dosadašnje župane, zamjenike župana i bivše predsjednike Skupštine kao i sve županijske djelatnike, sadašnje i umirovljene.

U svom govoru župan je naglasio zajedništvo svih razina vlasti i svih političkih subjekata, konsenzus o pitanjima važnim za sve naše građane, te je uvodno podsjetio na vrednote do kojih su držali naši preci, do kojih držimo i sami, pozivajući se na stihove županijske svečane pjesme:

‘Dug i poštovanje spram naših predaka, ali briga i ljubav spram naše djece, unuka i naših pokoljenja, nas obvezuju na zajednički predani rad, na pošten, dosljedan i pravedan pristup svim krajevima i svim ljudima, bez obzira na njihovu stranačku, građansku i bilo koju drugu opredijeljenost.’

Boban je istaknuo je potrebu zajedništva svih te se, kao i predsjednik Skupštine, dotakao populista i politikanata u politici i njihovog odnosa prema kolegama s bilo koje razine vlasti.

‘Ne razumijem pojedine kolege na lokalnoj razini koji se ponašaju kao da je svijet počeo s njima i kao da će Sudnji dan doći odmah nakon što oni ne budu na vlasti. Politički aktivisti i populisti raznih boja su stručnjaci za sve, njima ne treba nitko, sve znaju, sve mogu. A moj stav vam je svima poznat: Politikama razvoja DA politikanstvu zauvijek NE! Znate da kod mene nema stranački obojanih vodovoda, cesta ni tunela. Cesta je cesta, bolnica je bolnica, škola je škola. Svi vi gradonačelnici i načelnici ste svjedoci takvoga moga pristupa, od prvog dana nakon izbora’, kazao je župan te iskoristio prigodu zahvaliti svim bivšim županima i zamjenicima župana, predsjednicima Skupštine, vijećnicama i vijećnicima, živima i pokojnima, ističući važnost razumijevanja i umreženosti institucija na svim razinama vlasti.

‘Mnogi projekti bez razumijevanja i potpore predsjednika Vlade i resornih ministarstava bio bi samo lijepi san poput tunela Kozjak i drugih sličnih velikih projekata. Uvažavanje potreba naših građana od strane Vlade RH i predsjednika Andreja Plenkovića, rezultiralo je činjenicom da je danas cijela naša županija jedno veliko gradilište: od radova na šest aglomeracija kroz koje rješavamo vodovod, odvodnju i pročišćavanje vode u brojnim većim i manjim sredinama, preko izgradnje cestovne infrastrukture do obnove ili izgradnje škola, školskih dvorana i niza drugih velikih projekata’.

Od županijskih programa i projekata izdvojio je onaj koji se odnosi na demografiju.

‘Nastavljamo naš demografski projekt, Tu je tvoj dom, s ciljem poticanja povratka i opstanka mladih obitelji iz velikih sredina u manja mjesta Zagore i na otoke. Ukupno smo do sada, kroz ovaj projekt, podijelili više od 320 ugovora ukupne vrijednosti gotovo 4 milijuna eura. Dakle, govorimo o obiteljima s ukupnim brojem od gotovo sedam stotina djece, taj projekt smo nadogradili s projektom ‘Budi tu’ i ‘Povratak korjenima’ i niza drugih poticajnih mjera’, kazao je župan te izdvojio četiri ‘stupa’ na kojima Županija počiva: zelena, digitalna, izvrsna i uključiva Županija.

Nije župan propustio posebno pohvaliti suradnju sa Sveučilištem u Splitu s Caritasom Splitsko-makarske nadbiskupije te sa svim zdravstvenim ustanovama, od KBC-a, preko svih županijskih ustanova iz područja zdravstva posebno Doma zdravlja koji je nedavno uspostavio prvi pedijatrijski palijativni tim za obilazak više od 40  teških pacijenata, uglavnom djece i mlađih, kojima će stručni tim liječnika i sestara dolaziti doma.

Na kraju govora župan je čestitao nagrađenima.

‘Poštovani akademiče Cambi, poštovani rektore Ljutić, poštovani primarijus Radonić i svi vi dragi prijatelji, koji ste danas skupno ili osobno nagrađeni, želim vam od srca zahvaliti za sve dobro kojim ste nas zadužili. Vaš doprinos Županiji i svima u Lijepoj našoj je nasljeđe koje želimo prenijeti budućim naraštajima. Vi ste naš ponos, svjetionici koji nas iz nemirnog mora relativnosti, vode ka sigurnoj luci daljnjeg razvoja ukorijenjenog u naše tradicionalne vrijednosti. Vi ste naša snaga za nove izazove!’, kazao je župan te je svima čestitao Dan Splitsko-dalmatinske županije i blagdan sv. Jeronima.

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković je u pozdravnom govoru istaknuo:

‘U ovom razdoblju vide se velika postignuća koja su realizirana vašim trudom, ali uz snažnu podršku vlade. Naša suradnja je odlična i manifestirala se kroz nekoliko glavnih segmenata. Prije svega odnosi se to na politiku decentralizacije gdje vidim da su kvalitetno rasli prihodi Splitsko-dalmatinske županije. Omogućili smo da jedinice lokalne samouprave postanu ozbiljni akteri koji su u stanju realizirati brojne projekte. Drugi segment je realizacija velikih projekata koji život čine kvalitetnijim i boljim. Jačamo infrastrukturu, gospodarstvo i institucije. Osobitu potporu dajemo zdravstvenom segmentu velikim ulaganjima u KBC Split te brojnim drugim ustanovama. Ulažemo u Sveučilište u Splitu i u ustanove u kulturi. Posebno vodimo računa o otocima i uložili smo nekoliko milijardi eura u otoke. Razradili smo poseban projekt za otoke, a Ministarstvo regionalnog razvoja radi na projektima za Dalmatinsku zagoru kako bismo pomogli i tim krajevima’, kazao je premijer Plenković te dodao:

‘Na europskoj razini smo napravili iskorak i povezali Dalmaciju u trans europske prometne veze. Split je sada na europskim prometnim koridorima što nam je posebno važno. Bitno je da u ovim okolnostima osvijestio širi kontekst hrvatskog gospodarskog trenutka. Lovimo korak sa zemljama srednje i istočne Europe, a nakon i godina smo sa 62 posto prosječne razvijenosti danas doveli na skoro 78 posto. Sve je to veliki korak kojega radimo, a 2030. želimo u potpunosti dosegnuti zemlje srednje Europe. Na kraju je Plenković okupljenima na ovoj svečanoj sjednici i javnosti poručio: – Naš fokus je na većim plaćama i mirovinama kao i na priuštivom stanovanju. Kroz nacionalne mjere nastojat ćemo usporiti loše demografske trendove. Želimo potaknuti demografsku revitalizaciju, a rad župana dokazuje da su takve stvari moguće. Doprinos Splitsko-dalmatinske županije u hrvatskom gospodarstvu i društvu je istekao važan. Čestitam svim dobitnicima nagrada, veselimo se vašim uspjesima i postignućima. Učinit ćemo sve da riješimo pitanje prometne povezanosti. Vrijeme je da se rastereti ovaj čep u ovom dijelu hrvatske obale.’

Županijska skupština na svojoj 30. sjednici, održanoj 13. rujna 2024. donijela je Odluku o dodjeli tri nagrade za životno djelo, pet osobnih nagrada te pet skupnih nagrada.

U kategoriji skupnih nagrada predsjednik Odbora za izbor i imenovanja Tomislav Buljan, uručio je Kulturno-umjetničkoj i športskoj udruzi ‘Cista Velika’. Osnovana 2005. godine, Udruga je prepoznatljiva po manifestaciji ‘Cisko Lito’, koja od 1995. organizira brojne kulturne, zabavne i športske sadržaje. Nagradu je preuzeo gosp. Ivan Vučemil. Slijedeća skupna nagrada dodijeljena je Kulturno-umjetničkoj udruzi ‘Milan Begović’ iz Vrlike. Osnovana 1964. godine pod imenom KUD ‘Gradina’, udruga je od svojih početaka posvećena očuvanju kulturne baštine i promociji vrličkog kraja i Splitsko-dalmatinske županije. Nagradu je  preuzela gđa. Marina Turudić. Treća skupna nagrada dodijeljena je Hrvatskom katoličkom glazbenom društvu Podstrana za izniman doprinos u očuvanju glazbene tradicije. Osnovano 1907. godine, društvo ima dugu povijest volontiranja i ljubavi prema glazbi, s nekim članovima koji su služili i do 79 godina. Nagradu je preuzeo gosp. Željko Car. Slijedeću skupnu nagradu u ime Oratorija Don Bosco-Kman za njihov izniman doprinos u odgoju mladih, preuzeo je don Mario Bobić. Posljednju skupnu nagradu dobilo je Splitsko dijabetičko društvo za izniman doprinos u poboljšanju kvalitete života osoba oboljelih od dijabetesa. Osnovano 1947. godine, nagrađuje se za dugogodišnji rad na prevenciji, liječenju i rehabilitaciji osoba oboljelih od dijabetesa. Nagradu je preuzeo gosp. Branko Lulić.

Josipu (Joe) Željku Bašiću dodijeljena je Nagrada Splitsko-dalmatinske županije za poseban doprinos gospodarskom i turističkom razvoju te promidžbi županije. Bašić svojim primjerom pokazuje kako se kroz inovativne ideje i strast može postići uspjeh, donoseći koristi ne samo sebi, već i široj društvenoj zajednici.

Dr. sc. Mariji Jović dodjeljuje se Nagrada Splitsko-dalmatinske županije za izuzetan doprinos promicanju vjerskih i kulturno-historijskih vrijednosti te očuvanju kulturne baštine. Rođena u Imotskom, Marija Jović je diplomirala novinarstvo i doktorirala na temu uloge diplomacije u razvoju turizma. Trenutno je ravnateljica Gradske knjižnice ‘Don Mihovil Pavlinović’. Njezin rad i angažman doprinose očuvanju i promociji bogatstva kulture te predstavljaju značajan doprinos lokalnoj zajednici. Dr. Jović je najbolji baštinik i promicatelj kulturnog naslijeđa, predano ga njegujući za buduće generacije.

Slijedeća osobna nagrada SDŽ dodijeljena je Nedjeljku Kovačevu za humano djelovanje i očuvanje pučkog crkvenog pjevanja i tradicijskih vrijednosti. Rođen je 1954. godine u Lukšiću, Nedjeljko Kovačev od 14. godine član je crkvenog pjevačkog zbora ‘Sv. Cecilija’, gdje posljednjih deset godina obnaša dužnost zborovođe. Pod njegovim vodstvom očuvano je više od 90 liturgijskih napjeva. Za doprinos očuvanju crkvenih napjeva i tradicije dobio je Nagradu grada Kaštela za životno djelo (2021.) te osobnu nagradu za 100 darovanih litara krvi (2016.). Njegov je moto: ‘Besplatno sam primio, besplatno dajem dalje’.

Slijedeću osobnu nagradu SDŽ zaslužio je prof. dr. sc. don Mladen Parlov za izniman doprinos znanosti, kulturi i duhovnoj baštini. Rođen je 1964. godine, osnovnu školu završio je u Ričicama i Prološcu, a srednju školu u Imotskom. Diplomirao je na Filozofsko-teološkom fakultetu u Splitu, a poslijediplomski studij završio je na Gregoriani u Rimu, gdje je stekao doktorat iz duhovne teologije. autor više od dvadeset knjiga i tristo znanstvenih radova, a njegovo istraživanje teoloških aspekata Marka Marulića značajno doprinosi hrvatskoj znanosti. Don Mladen kroz svoj rad kontinuirano doprinosi općem dobru u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Posljednju osobnu nagradu SDŽ dodijelila je Ivanu Pavišiću za osobiti doprinos u području tehničke kulture. Rođen 1946. u Supetru, Pavišić se već u mladosti istaknuo kao radioamater, osnivač radio klubova i promotor tehničke kulture. Ivan Pavišić je dobitnik brojnih priznanja, uključujući nagrade Faust Vrančić i Nikola Tesla za životno djelo, te je neprestano posvećen razvoju tehničke kulture u lokalnoj zajednici.

Prvu od tri nagrade za životno djelo župan Blaženko Boban predao je prof. prim. dr. sc. Vedranu Radoniću, dr.med. za izniman doprinos medicini, posebno u području vaskularne kirurgije, kao i za humanitarni rad tijekom Domovinskog rata. Rođen 1949. godine u Podgori, diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, a specijalizirao opću kirurgiju u Splitu. Njegovo sudjelovanje u transplantacijskim timovima te izniman uspjeh u složenim operacijama, poput replantacije amputiranih ruku, učinili su ga jednim od najistaknutijih kirurga u regiji. Prof. Radonić također je dao neizmjeran doprinos tijekom Domovinskog rata, gdje je služio na brojnim ratištima i bio zapovjednik ratnih bolnica. Za svoje zasluge odlikovan je Spomenicom Domovinskog rata i Spomenicom Domovinske zahvalnosti.

Akademik Nenad Cambi dobitnik je druge nagrade za životno djelo Splitsko-dalmatinske županije za izniman doprinos hrvatskoj znanosti, kulturi i arheologiji. Rođen 1937. u Splitu, Cambi je diplomirao, magistrirao i doktorirao arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radio je kao kustos, a kasnije i kao ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu te je bio redoviti profesor na Sveučilištu u Zadru, gdje je predavao klasičnu i starokršćansku arheologiju. Autor je 18 monografija i više od 400 znanstvenih radova te je dobitnik brojnih nagrada, među kojima su nagrada Frane Bulića za životno djelo i nagrada za životno djelo Grada Splita.  Osim u Hrvatskoj, predavao je na sveučilištima diljem Europe, a kao član mnogih uglednih međunarodnih institucija, značajno je pridonio promociji hrvatske arheologije i kulture u svijet.

Posljednju nagradu za životno djelo SDŽ dodijeljena je se prof. dr. sc. Draganu Ljutiću, rektoru Sveučilišta u Splitu za izvanredan doprinos razvoju Sveučilišta u Splitu i međunarodnu afirmaciju akademske zajednice. Rođen 1956. u Šibeniku, diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, specijalizirao internu medicinu, te je radio kao nefrolog na KBC-u Split. Pod njegovim vodstvom Sveučilište je postiglo izvanredne uspjehe, uključujući visoku poziciju na međunarodnim ljestvicama (94. mjesto na WURI ljestvici za 2024.), proširenje studijskih programa i širenje Sveučilišta izvan Splita, primjerice otvaranjem studija u Makarskoj i Sinju. Zahvaljujući njegovom zalaganju, Split je odabran za domaćina Europskih sveučilišnih igara 2028., čime je dodatno osnažena važnost Splitsko-dalmatinske županije na međunarodnoj akademskoj i sportskoj sceni.

Rektor Ljutić se biranim riječima zahvalio u ime svih laureata. Posebno je istaknuo:

‘Zahvaljujem onima koji su nas predložili. Širok je dijapazon nagrađenih, koji doprinose ljepšem životu u našoj županiji. Hvala Odboru koji je prihvatio prijedloge kao i članovima Županijske skupštine koji su izglasali ove prijedloge. Želimo nastaviti raditi na opće dobro u našoj županiji. Hvala i gospodinu zuapnu i predsjedniku Županijske skupštine kao i predsjedniku Odbora za priznanja. Puno nam znači dobiti priznanje u našoj sredini. Nije lako u Dalmaciji dobiti priznanje od ljudi s kojima živite i radite. To priznanje ravno je kao da smo sletjelo na mjesec. Hvala svima koji su svojom nazočnošću uveličali ovaj dan. Zahvaljujem svima onima koji su nam dali maksimalnu potporu tijekom cijeloga života, prije svega našim suprugama, bez kojih ne bismo postigli to što smo svatko na svom polju djelovanja postigli’, kazao je rektor.

Na kraju poželimo jedni drugima, zajedno s maestralnom voditeljicom današnje svečane sjednice  Županijske skupštine, Editom Lučić Jelić,  neka nas sveti Jeronim, naš zaštitnik, obasja svjetlom svoje milosti i daruje nam mudrost i snagu za buduće izazove.

Nakon svega, upriličeno je zajedničko fotografiranje svih nagrađenih te još jedan, poseban glazbeni užitak – nastup Gradskog zbora Brodosplit, koji je izvedbama ‘Dalmatino povišću pritrujena’ i ‘Naše malo misto’ dodatno obogatio današnju svečanost.  Između pozdravnih govora nastupili su Kulturno-umjetnička udruga ‘Milan Begović’ izvedbom Vrličkog kola i Hrvatsko katoličko glazbeno društvo Podstrana izvedbom ‘Ta tvoja barka mala’. Na koncu su svi gosti i uzvanici, kao i svi naši sugrađani, pozvani na večerašnji Gala koncert Zbora, Orkestra i solista HNK Split na Trgu Gaje Bulata, u zajedničkoj organizaciji HNK Split i Splitsko-dalmatinske županije.

ferata@ferata.hr
0997370409