Poraz “dizel” Alkara na Gripama

Objavljeno: 25 siječnja, 2014

alkar-split

Sasvim zasluženo Split je na Gripama u okviru 12. kola svladao Alkar, čime je prekinuo svoj niz od pet poraza, ali i onaj gostiju od četiri pobjede. Sinjanima je presudio katastrofalan ulazak u utakmicu, što je unatoč nekim prilikama do kraja bilo nemoguće nadoknaditi…

Split – Alkar (22:10, 21:18, 18:26, 18:14) 79:68

A-1 liga, 12. kolo
Split, dvorana Gripe, gledatelja: 1000
Suci: Kardum, Stojić, Vulić

Split: Subotić 17, Mimica 22, Vučić, Markulin 2, Filipović 12, Najev 15, Matić 8, Dominović, Jukić J., Kujundžić, Jukić I., Kalaj.
Trener: Ante Nazor

Alkar: Mikulić 22, Bilandžić 5, Modić M., Buzolić, Modrić S. 4, Vitali 4, Boban 4, Žitko 16, Perajica 8, Župić, Kanaet 5.
Trener: Damir Milačić

Pred solidno popunjenim Gripama bolje je susret otvorio Split koji je iskoristio, blago rečeno, indisponiranost Alkara te bez većih problema stvarajući višak pod košem dolazio do lakih poena. Statična igra gostiju iz Sinja u napadu za posljedicu je imala ogroman broj nerezonskih šuteva, izgubljenih lopti pa su Žuti lakoćom izgradili svoju prednost sve do 21:7 (9. minuta), a jednakim ritmom nastavili su i u narednim minutama.

Sinjski napad bio je sve samo ne organiziran, lopte su gubili na sve moguće i nemoguće načine, što je bio problem za koji vrlo raspoloženi domaćini nisu marili. Gotovo bez greške funkcionirao je splitski trojac Najev-Subotić-Mimica, a upravo je iznenađujuće dobro odreagirao prvospomenuti kojem je ovo bila prva utakmica nakon 40-dnevne pauze.

U 14. minuti tricom Mimice, kojoj su prethodile i dvije tehničke za goste, Split je poveo ogromnih plus 21 (37:16), a nakon toga stvari na parketu nakratko su se promijenile. Alkar se na krilima probuđenog Mikulića (13 koševa u nizu), serijom 8-0 vratio u život, stigao i do minus 11 (39:28), međutim, nekoliko grešaka u završnici Splitu je omogućilo vrlo visokih + 15 (43:28) na odmoru.

Baš kao i na početku susreta Žuti bolje otvaraju, ulaze u seriju i nakon četiri minute igre u nastavku bježe na 20 koševa viška (51:31). No, tada se bude i “dizelaši” iz Sinja i za svega tri naredne minute minus svode na po njih vrlo poticajnih 55:47. Vrlo uzbudljivo bilo je i do kraja treće dionice, Split je bježao do plus 11, Alkar se vraćao, a pred posljednjih 10 minuta semafor je pokazivao 61:54 u korist domaćih.

Alkar je u 31. minuti stigao i do 61:56, ali potom je zaredao s nekoliko grešaka, promašivao i otvorene pozicije, pa je Split ponovno dobio priliku za bijeg što je između ostalog i iskoristio i pred odlučujućih pet minuta ostvario 12 koševa viška (68:56).

Tri minute prije kraja Žuti su imali 74:62, a jedinu nadu u preokret Alkar je imao u činjenici da su kod domaćina van igre zbog pet prekršaja bili Matić i Filipović. Prave prilike do kraja Sinjani nisu imali, Splićani su se uspješno branili i tako prekinuli svoj niz od pet poraza uz konačnih 79:68.

Najbolji kod Splita bio je Mimica s 22 koša, Subotić je dodao 17, Najev 15, a Filipović 12, dok je s druge strane kod Alkara raspoložen bio dvojac Mikulić (22p) i Žitko koji ubacio 16