mel

Prof. Velimir Borković poklonio povijesne dokumente Muzeju Cetinske krajine

Autor/ica
Objavljeno: 12 lipnja, 2014
prvi_dokument

Isprava sinjskog providura Zorzija (Jurja) Balbija iz 1715. godine
Izvor: Muzej Cetinske krajine – Sinj

U novoj knjizi profesora Velimira Borkovića – ‘Sinjski rat’, po prvi puta su objavljena dva izvorna, reprezentativna dokumenta koja svojim sadržajima svjedoče i doprinose upoznavanju društvenih i političkih prilika u Cetinskoj krajini u prvim desetljećima 18. stoljeća.

Riječ je o dokumentima – ‘Isprava sinjskog providura Zorzija (Jurja) Balbija, upravitelja Sinja od 1714. do 1718. godine’ i ‘Izvatku iz katastarskog plana, od 4. srpnja 1720. godine’.

Dokumente, čije preslike objavljujemo, profesor Velimir Borković je darovao Muzeju Cetinske krajine, a podatke o njihovom sadržaju prenosi ravnateljica muzeja, profesorica Anita Librenjak.

Prvi dokument je Isprava sinjskog providura Zorzija (Jurja) Balbija, građanskog i vojnog dužnosnika, upravitelja Sinja od 1714. do 1718. godine.

Isprava svjedoči o vojnim zaslugama izvjesnog Ivana Šimića, kojom dobija poticaj i preporuku za daljnje profesionalno obnašanje vojne službe. U ispravi saznajemo kako je Ivan Šimić bio iz banderije harambaše Martina Jadrijevića, sudjelujući dobrovoljno tijekom opsade sinjske tvrđave obnašao službu kapa – zapovjednika, pokazao se kako se navodi u ispravi izvrstan duhom i valjanošću te tako postavši dostojan ponajveće pohvale. Otuđio je dva neprijateljska topa i prenio ih u tvrđavu čime je zaslužio državnu milost i preporuku da ostane potaknut i u drugim prigodama kako bi stekao još veće zasluge. Isprava je pisana rukom i datirana neposredno nakon velike bitke s nadnevkom 20. rujna 1715. godine. Potpisao ju je providurov notar, kancelar Ferdinand Benković.

Drugi dokument je izvadak iz katastarskog plana, datiran 4. srpnja 1720. godine. U legendi katastarskog plana navodi se dodjela posjeda po nalogu generalnog mletačkog providura, odnosno vrhovnog predstavnika mletačke vlasti u Dalmaciji Alvisea Moceniga. U legendi je razvidno da se pet terena dodijeljuje harambaši Pavlu Bogdanoviću, a sedam terena Ivanu Šimiću. Lokacija posjeda nalazila se na predjelu Duboka u Sinjskom polju, precizno je nacrtana na katastarskom planu sa naznačenom starom venecijanskom mjerom za dužinu pertika. Plan je pisan i crtan rukom mjernika Marcantonia Gigliomettija.

Ova dva navedena dokumenta su uistinu vrijedno svjedočanstvo, prvi dokument razdoblja neposredno nakon opsade Sinja 1715. godine i drugi dokument iz razdoblja nakon zaključenja mirovnog ugovora 1718. godine čime se u ratu zaslužnim pojedincima izdaju isprave i preporuke te dodjeljuju zemljišni posjedi.

drugi_dokument

Izvadak iz katastarskog plana od 1720. godine
Izvor: Muzej Cetinske krajine – Sinj

ferata@ferata.hr
0997370409