mel

Sinj središte studija Mediteranske poljoprivrede Sveučilišta u Splitu

Autor/ica
Objavljeno: 28 rujna, 2020
studij sinj

Foto: Petar Malbaša

U Alkarskim dvorima u Sinju danas je s radom počeo dislocirani studij ”Mediteranske poljoprivrede’ Sveučilišta u Splitu.

Podsjetimo, ideja za otvaranje dislociranog sveučilišnog studija u Sinju javila se 2018. godine, kada je na čelo Sveučilišta došao prof. dr. sc. Dragan Ljutić. Namjera je bila pokrenuti studijske programe koji bi poduprijeli dvije gospodarske grane – turizam i poljoprivredu. Prva generacija obnovljenog studija mediteranske poljoprivre upisana je prošle godine u Splitu, a ove godine je upisano 28 studenata koji će se obrazovati i educirati za magistre agronomije. Većina studenata je iz Splita, a nekoliko ih je s dalmatinskih otoka te iz Cetinske krajine.

studij sinj

Prije prvog predavanja u Alkarskim dvorima studentima su se danas obratili doc. dr. sc. Leo Gracin, voditelj studija Mediteranske poljoprivrede i prof. dr. sc. Tomislav Kilić, prorektor za poslovanje.

Doc. dr. sc. Leo Gracin istaknuo je kako je ove godine bio dobar interes za upis na studij te se zahvalio svim studentima koji su odabrali studijski program Mediteranska poljoprivreda.

‘Od ove godine ćemo se, uz veliku potporu rektora, prof. dr. sc. Dragana Ljutića, približiti ljudima, bit ćemo bliže terenu, razvijati neke nastavne baze, praktični rad, a dio teoretske nastave će se odvijati u Alkarskim dvorima. Sinj je najveći grad blizu Splita s velikim potencijalom poljoprivrede koji, na žalost, nije ni blizu afirmiran, a mi ćemo kroz tu sveučilišnu aktivnost potaknuti da dođe do promjene. Koncept cijelog studija je da u suradnji s našim nastavnim bazama, a to su proizvodne tvrtke, studentima damo stvaran uvid u to što se događa u stvarnoj proizvodnji, tako da uz teorijska znanja dobiju i praktična znanja’, kazao je prof. doc. Sc. Leo Gracin.

Namjera je Sveučilišta da u Sinju uz studij otvori i Sveučilišni centar za istraživanje poljoprivrednih proizvoda s laboratorijima, uredima i predavaonicama.

‘Ideja je vrlo ozbiljna. Riječ je o puno većem od laboratorija. Radni naslov projekta je ‘Centar za razvoj i zaštitu poljoprivrednih proizvoda’. To je sprega znanja – od ekonomskih, da uopće znamo što nam je dobro razvijati, jer nema potrebe razvijati nešto što ne može vratiti ekonomski uloženo, do pravne strane. Mi smo tu, kao studij, da pokrijemo dio stručne strane u suradnji s drugim sastavnicima Sveučilišta, s Kemijskim fakultetom u Splitu koji se također bavi hranom, a naravno i u suradnji sa svim sveučilištima i institucijama u Hrvatskoj. Ideja je da tu bude centar kakav, na žalost, u Hrvatskoj uopće ne postoji. Naravno da ćemo se mi vjerojatno u početku koncentrirati na proizvode karakteristične za Dalmaciju, ali nam je namjera da to bude hrvatski centar. To je vrlo ozbiljna stvar i ja vjerujem da će to sve potrajati dok se ne oformi, dok ne stane na noge’, kazao je prof. dr. sc. Gracin.

studij sinj

Prof. dr. sc. Tomislav Kilić, prorektor za poslovanje Sveučilišta u Splitu kazao nam je da je cilj uspostaviti na stabilnim temeljima studijski program koji će biti utemeljen na praktičnim znanjima i vještinama.

‘Sinjsko polje je definitivno jedna od takvih lokacija, jedna od takvih baza. Vjerujemo da ćemo svojim znanjima pomoći razvoju poljoprivrede u Sinju. Definitivno, Sinjsko polje može puno više, jer postoji jedan dobar broj zapupštenih parcela, zemljišta. Vjerujemo da bismo s jednim takvim poticajem potaknuli i pokrenuli i poljoprivrednu proizvodnju. Ono što definitivno Sinjsko polje može pružiti jest razvoj ekološke poljoprivrede. U tom smislu mislimo da imamo dovoljno znanja i da ta naša znanja možemo prenjeti  tim našim budućim partnerima, korisnicima koji se bave poljoprivredom, koji će nama uzvratiti na način da će primiti naše studente i da će im omogućiti razvoj praktičnog rada i vještina’, kazao je prof. dr. sc. Tomislav Kilić.

Prorektor Kilić istaknuo je i kako je premiještanje studija u Sinj ozbiljan financijski napor za Sveučilište u Splitu, koje cijeli projekt financira iz svojih vlastitih prihoda.

‘Nema posebnog izvora u budžetu ili u Ministarstvu iz kojeg bismo mogli dobiti posebna sredstva za razvoj ovakvog tipa studijskog programa. Ono što ćemo mi sigurno nastojati jest razvijanjem određenih projekata i apliciranjem na određena sredstva koja se mogu dobiti iz euriopskih fondova, da u toj nekoj sinergiji razvijamo i studij i poljoprivredu i na taj način pomažemo i Sinju i okolici. Nastojat ćemo da, bez obzira na sve probleme koje imamo, ni na koji način kvaliteta studijskog programa ne bude upitna.’

Ove akademske godine nastava će se odvijati kombinirano u Sinju i u Splitu, a namjera je da se tijekom akademske godine 2021./2022. cijela nastava odvija u Sinju.

‘Dio nastave izvodit će se i u Splitu, nekih temeljih predmeta kao što su matematika i kemija na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu. Jedan dio praktične nastave koji se izvodi na Institutu za jadranske kulturu i melioraciju krša izvodit će se na Institutu, a većinu druge nastave prebacit ćemo u Sinj. Sljedeće godine ćemo nastojati da to bude dominantno u Sinju. Ovo nam je prva godina, godina uhodavanja i vjerujem da ćemo vidjeti i organizacijski se uskladiti i organiziratida to bude provedeno na najbolji mogući način’, kazao je prorektor Kilić.

Dodajmo kako je ova suradnja ostvarena u dogovoru s Gradom Sinjom i Viteškim alkarskim društvom, a Svetište Čudotvorne Gospe Sinjske studentima ponudilo je studentima smještajne kapacitete.

studij sinj

ferata@ferata.hr
0997370409