Marko Veselica: Hrvatski Mandela, velikan koji se usudio govoriti
Sinjski velikani (7) Sinj i Cetinska krajina kroz povijest su dali mnoge...
Dana 13. studenog 2024. godine s početkom u 12 sati, u organizaciji Zdravstvene škole Split pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije, učenici ove i drugih splitskih srednjih škola su trčali u znak sjećanja na žrtve Vukovara. Start utrke bio je od križanja Vukovarske ulice i Domovinskoga rata, a cilj na križanju Vukovarske ulice i Ulice Brune Bušića. Također, u isto vrijeme učenici Obrtno tehničke škole postavili su maketu Vodotornja na početku Vukovarske ulice.
Zamjenik župana Ante Šošić je u izjavi medijima, prije nego je označio početak utrke, kazao:
‘Veliko je zadovoljstvo označiti početak utrke koja nas simbolično povezuje sa žrtvom Vukovara. Važno je da mlađi naraštaji znaju da je suvremena Hrvatska rođena iz žrtve Vukovara i Škabrnje i da čuvaju tu nacionalnu memoriju. Ako uspijemo prenijeti simboliku i poruku da je naša država nastala na temeljima Domovinskog rata, onda Hrvatska ima budućnost. Nacija se gradi na simbolima, a nema većeg simbola od vukovarske epopeje i žrtve Škabrnje’, kazao je Šošić te dodao da Županija zajedno s HU Benedikt, Muzejom Domovinskog rata u Splitu i Družbom Braća Hrvatskog zmaja i ove godine, kao i do sada, organizira niz događaja kojima nastoje dostojanstveno, onako kao to zaslužuju žrtve Vukovara i Škabrnje i svih koji su se žrtvovali za slobodu Domovine, obilježiti Dane sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Tako je dožupan Šošić u petak, 8. studenog, u uredu župana, upriličio prijem za legendarnog zapovjednika iz Vukovara Ivana Doktora Anđelića, a istu večer je u OŠ Strožanac prikazan dokumentarac ‘Slike iz života ratnika’. Uz to su prikazani filmovi: Andrija Andabak – lovac na tenkove, 20 dana u Mariupolju, Priče iz logora: IV osnovna škola i Magistrala ratnog zločina – logor Bučje. Organizirana je također tribina ‘Sjećanje na žrtve Dakse’, predstavljanje knjige Tanje Bjelobrajdić ‘Nisu zaboravljeni, čuvari grada’, u petak navečer je u splitskom sjemeništu najavljena učenička večer ‘Hrvatska je riječ koju naučih od majke’, a u subotu, 16. studenog u kinu Karaman prikazat će se film ‘Šesti autobus’ redatelja Eduarda Galića i scenarista Dominika Galića.
O utrci učenika je govorio i pročelnik UO za prosvjetu Tomislav Đonlić koji je istaknuo da su planirali pozvati 200-ak učenika a odazvalo ih se više od 400, što govori o velikom zanimanju učenika za temu Vukovara i Škabrnje.
‘Inače, ova tradicionalna utrka koju je prekinula korona nastavlja se ove godine utrkom srednjoškolaca, a već iduće godine planiramo u suradnji s Gradom Splita pozvati i mlađe učenike iz osnovnih škola’, kazao je Đonlić te dodao kako je važno da se cijela Hrvatska uključi kroz ove dane kako bismo odali dužnu počast svima koji su svoje živote žrtvovali za našu slobodu.
Ravnatelj Obrtno tehničke škole, čiji učenici su i ove godine na križanju Vukovarske i ulice Domovinskog rata postavili maketu vukovarskog vodotornja, Milivoj Kalebić je kazao kako su učenici ove škole ove godine doradili maketu, postavili klupe uz nju ali i izradili dvije spavaće sobe i kuhinju za jednu obitelj iz Vukovara.
‘Naši se učenici bolje i lakše znaju izraziti na ovaj način. Tako razvijaju svijest o važnosti čuvanja sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te u isto vrijeme populariziraju svoja buduća zanimanja’, kazao je Kalebić.
Sinjski velikani (7) Sinj i Cetinska krajina kroz povijest su dali mnoge...
Sinjski velikani (6) Jedan od sinjskih, ali i hrvatskih zaslužnika kojima je...