mel

Ulaganja kroz ‘Intervencijski plan’ ovise o spretnosti gradonačelnika i načelnika

Autor/ica
Objavljeno: 28 kolovoza, 2020
jozo sarac

Prije nekoliko dana prenijeli smo članak s portala Župan.hr o gotovo 1.600 projektnih prijedloga vrijednih 61,2 milijardi kuna, koje je Razvojna agencija Splitsko-dalmatinske županije pripremila za sljedeće financijsko razdoblje (2021. – 2027.).

Gostujući u programu Hit radija ravnatelj JU RERA S.D. Jozo Sarač kazao je kako će više od 400 milijuna kuna biti uloženo u Imotsku i Cetinsku krajinu, od toga 250 milijuna kuna za Imotsku i 150 milijuna kuna za Cetinsku krajinu.

‘U posljednje četiri godine u Splitsko-dalmatinskoj županiji ugovoreno je oko 5,6 milijardi kuna iz EU fondova, a u novom programskom razdoblju veliki su planovi ulaganja u Imotsku i Cetinsku krajinu. Okvirna vrijednost predviđene provedbe Intervencijskog plana za Imotsku krajinu, koja obuhvaća Grad Imotski i susjedne općine, veća je od 250 milijuna kuna. U suradnji s nadležnim Ministarstvom uskoro će početi izrada više od 150 milijuna kuna vrijednog Intervencijskog plana za Cetinsku krajinu’, kazao je Sarač.

Provedbom intervencijskih planova planira se revitalizacija Dalmatinske zagore i osiguranje preduvjeta za ostanak stanovništva na ovom području.

Sarač ističe kako još uvijek nije točno definirano gdje će novac koji je namijenjen za Cetinsku krajinu biti usmjeren, ali je sigurno da će ulaganje ići u pravcu stvaranja i poboljšanja uvjeta življenja, uključujući infrastrukturu te potporu poduzetnicima i otvaranje novih radnih mjesta. Tako će 50 milijuna kuna ići za potpore poduzetnicima kako bi se pospješio razvoj poduzetništva, 50 milijuna kuna je namijenjeno infrastrukturnim projektima, poput izgradnje vrtića i škola, uređenje cesta i turističkih staza, izgradnju komunalne i socijalne infrastrukture i podizanje standarda već postojeće infrastrukture kako bi se poboljšala kvaliteta života, a preostalih 50 milijuna kuna namijenjeno je za razvojne projekte koji će imati dodanu vrijednost i otvarati nova radna mjesta, poput obogaćivanja već postojeće turističke ponude i zapošljavanja ljudi.

Projektne prijedloge za koje se očekuje realizacija u predstojećem razdoblju aktivno priprema Javna ustanova RERA u suradnji sa Županijom te gradovima i općinama Cetinske krajine.

‘Svaki projekt generira neka nova ulaganja, koja su važna za ostanak ljudi na ovom području i zapošljavanja, a svako zapošljavanje multiplicira. Nemojmo zaboraviti da najniža plaća multiplicira 5 plaća na gospodarstvu toga područja, jer se ona potroši u tom okruženju, a svaki neotpušteni djelatnik ponovo troši svoju plaću u svom okruženju. To su ciljevi ovakvih projekata’, pojasnio je Sarač.

Ravnatelj JU RERA S.D. Jozo Sarač istaknuo je da Cetinska krajina ne kasni za Imotskom krajinom, koja je proglašena depopulacijskim krajem na razini Hrvatske. Nakon intervencije Županije SD i župana Blaženka Bobana te tadašnjeg ministra regionalnog razvoja Marka Pavića došlo se na ideju da se ide s idućim depopulacijskim krajem, a to je Cetinska krajina.

‘Sada je na nama da zajedno s nadležnim ministarstvom napravimo plan razvoja Cetinske krajine, koji treba obuhvatiti ono što imamo i što nam je cilj. Za svaku općinu i grad trebamo detektirati njihove projekte, a kada se sve izfiltrira ide se u realizaciju projekata. Naravno, sve će ovisiti o spretnosti i spremnosti gradonačelnika i načelnika na području Cetinske krajine i o tome koliko su projekata spremni izfinalizirati do kraja. Naše je područje komplicirano zbog od pamtivijeka neriješenih imovinsko-pravnih odnosa i neusklađenosti katastra i zemljišnika, ali vjerujem da će gradovi i općine odlučiti što im je bitno i da ćemo uspjeti posložiti projekte vrijednosti 150 milijuna kuna. Sredstva su tu, sporazumi su potpisani i mi kao Županija i JU RERA smo spremni odraditi taj dio’.

Sarač je dodao i kako je nekoliko općina u Dalmatinskoj zagori izuzeto od svih tih planova, no one će biti obuhvaćene kroz širi plan koji će obuhvatiti cijelu Dalmatinsku zagoru te da će tu biti osigurano oko milijardu kuna. I na ovaj natječaj će se moći javiti i jedinice s područja Cetinske krajine.

Što se tiče Intervencijskog plana za Cetinsku krajinu, Sarač je kazao kako se načelnici već javljaju s projektima te da pune natječajnu bazu.

‘Naravno, ne mogu govoriti o tim projektima, jer nemam ovlaštenje govoriti u njihovo ime o tim projektima. Naravno to je i poslovna tajna, jer neće biti sredstava za 10 vrtića, jer bi se cijela alokacija potrošila na utvrđivanje i provedbu jedne mjere i jednog cilja, što nije intencija Intervencijskog plana. Cilj je ravnomjerno rasporediti sredstva na različita područja, tako da projekti nisu jednoobrazni’, zaključio je Sarač.

ferata@ferata.hr
0997370409