mel

Svečano otvoren Festival znanosti Sinj 2017.

Autor/ica
Objavljeno: 17 listopada, 2017
fest06

U Sinju je sinoć svečano otvoren 8. Festival znanosti Sinj 2017. koji će se održavati do subote, 21. listopada. 

Festival je, pred oko 150 posjetitelja, u Alkarskim dvorima otvorila izaslanica pokroviteljice, predsjednice RH Renata Margaretić Urlić. Govoreći o važnosti organizacije i održavanja Festivala znanosti Sinj, Margaretić Urlić je rekla da su ovakvi projekti popularizacije znanosti vrlo važni te da je organizacija ovoga događaja pravi pokazatelj domoljublja.

‘Kada govorimo o budućnosti, o društvu znanja, mi smo ipak još uvijek u povojima i zato su nam vrlo važni ovakvi istupi naših znanstvenika. Želimo da nam oni budu uzori, da budu primjeri svima nama, ne samo našim mladima, već i političarima i gospodarstvenicima i svim čimbenicima našega društva’, kazala je Margaretić Urlić.

O važnosti održavanja Festivala znanosti za Sinj, Cetinsku krajinu i Hrvatsku govorili su i izaslanik župana Tomislav Đonlić, pročelnik UO za društvene djelatnosti i gradonačelnica Sinja Kristina Križanac.

‘Ovaj Festival je dokazao da ima budućnost, jer evo dugi niz godina se održava se u našem gradu i naravno da staje uz bok velikim gradovima. Ovo je za grad Sinj jedna velika stvar i svi zapravo želimo dokazati kako jedino znanjem imamo budućnost’, kazala je Križanac.

Pročelnik UO za društvene djelatnosti SD županije Tomislav Đonlić pohvalio je organizatore Festivala i njihovu inicijativu za održavanjem Festivala, koji će Županija i dalje podržavati.

‘Ovo je jedna hvale vrijedna inicijativa, koja je pokazatelj kako i na koji način i manji gradovi, ne samo u našoj Županiji nego u cijeloj Hrvatskoj, mogu graditi jedan svoj put prepoznatljivosti i otvorenosti prema onome što je univerzalna vrijednost, a to su znanje, znanost i ulaganje u istraživanje. Rekao bih da ni Hrvatska, ni Županija nemaju drugog puta osim ulaganja u nove ideje, inovacije, istraživanja, u znanost i obrazovanje i da je to jedini ispravni put u budućnost’, kazao je Đonlić.

Jedan od predavača na festivalu bio je prof. dr. znanosti Ivan Đikić.

‘Presretan sam da sam danas u Sinju. Sinj je centar znanosti u Hrvatskoj. Festival znanosti je organiziran prekrasno’, kazao je prof. Đikić.

Prof. Đikić je govorio o tumorima, bakterijama, obrazovanju i tome što trebamo napraviti da bi obrazovanje bilo kreativno i atraktivno mladima, a kraj predavanja posvetio je jednoj ozbiljnoj temi – odlasku mladih i obitelji iz Hrvatske, trendu koji, kako je rekao, moramo preokrenuti jer je alarmantan.

‘Ako ništa ne napravimo mi kao građani, situacija je neodrživa, apsolutno neodrživa. U sljedećih deset godina Hrvatska ne može opstati demografski, ne može opstati ekonomski i neće biti samostalna kao zemlja. Zbog toga je moja poruka građanima da se oni stvarno trebaju aktivirati. Ne možemo očekivati od vlasti lokalnih i državnih, jer očigledno je već 25 godina da to ne funkcionira. Oni funkcioniraju samo pod pritiskom glasa građana i jedna od važnih poruka je da svako od nas osobno, svojim vlastitim radom i svojim glasom može napraviti puno da se unaprijedi pozicija mladih, da se unaprijedi pozicija obitelji s djecom i da vidimo perspektivu u Hrvatskoj za školovane ljude, a i neškolovane, da strukovna obrazovanja ne postanu periferija Hrvatske, nego da postanu važan dio hrvatskog gospodarstva i hrvatskog društva.’

Nakon predavanja prof. dr. sc. Guya Paića održala se tribina i okrugli stol ‘Reforma obrazovanja – reforma budućnosti ili prošlosti?’, na kojem su zajedno s građanima znanstvenici-gosti Festivala Guy Paić, Ivan Đikić, Tomislav Prokopec i Ranko Matasović te Tome Antičić, kao izaslanik ministrice znanosti i obrazovanja te Renata Margaretić Urlić, kao izaslanica Predsjednice Hrvatske, raspravljali o ciljevima, sredstvima, kvaliteti postojeće i zamislima buduće reforme obrazovanja. Posebno su aktualni bili građani koji su postavili preko 15 pitanja, a nekakav opći konsenzus sugovornika stola je da u reformi obrazovanja uz nastavne programe (kurikule) treba mijenjati i nastavnike i njhovu ulogu u školi i društvu, kao i cjelokupni sustav obrazovanja koji radi negativnu diskriminaciju.

U jutarnjem dijelu programa, učenici su zajedno s Guyem Paićem i Tomislavom Prokopecom uživali u ljepotama fizike u razredu iz prve ruke, dok su učenici OŠ Kamešnica Otok imali priliku osjetiti čari kemije u radionicama Školske knjige ‘Čime se bavi kemija?’. Novost ove godine su radionice ‘Analizom pogodi koja je sol u vodi’, gdje svaki dan druga grupa od 10 učenika iz Cetinske krajine zajedno s Tomislavom Portadom prolaze jedan zanimljiv niz pokusa u kojima je cilj odgonetnuti nepoznati tekućinu. Prva radionica održala se jučer, a za preostale još ima slobodnog mjesta, pa se svi učenici mogu javiti na fzsinj@gmail.com ili 0989863012.

Tijekom današnjeg danja nastavlja se program u školama, gdje će biti Josip Faričić, Ranko Matasović i Guy Paić, a navečer će predavanja održati Tomislav Prokopec, Josip Faričić i Ranko Matasović.

 

ferata@ferata.hr
0997370409