Eurotim Pogon Sinj traži više radnika
Eurotim Pogon Sinj traži više radnika zanimanja bravar, varioc i tokar. Također...
Danas je u sinjskom naselju Šimci održana komemoracija povodom 33. obljetnice pogibije hrvatskih ratnih zrakoplovaca. Naime, na današnji dan 1992. godine, prilikom pada aviona AN – 2 u Sinju, smrtno su stradali Branko Fidel, Boris Kekez, Davor Šabić, Mladen Škalic i Bojan Vojvoda.
Njihova pogibija najbolnija je rana Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a ondašnja ratna Vlada RH tim povodom proglasila je Dan žalosti na području cijele Republike Hrvatske.
Sveta misa zadušnica služena je u bazilici Gospe Sinjske, nakon čega se program sjećanja nastavio u Šimaca kod spomenika, na samom mjestu tragedije.
Na komemoraciji su nazočili obitelji poginulih zrakoplovaca, jedini preživjeli zrakoplovac toga dana Zvonko Kovačević – Kova, gradonačelnik Sinja Miro Bulj, njegov zamjenik Denis Bobeta, predsjednik GV Grada Sinja Petar Župić, župan Blaženko Boban, pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava Damir Gabrić, izaslanstvo Ministarstva unutarnjih poslova koje je predvodio Ivica Franjić, Udruga veterana ZNG-a, izaslanstvo 4. GBR i 2. bojne 4. GBR ZNG CRO ANGELS, izaslanstvo gardijske mehanizirane brigade i Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, ispred Veteranskog centra Sinj Igor Vidalina, ratne udruge s područja Sinja i cetinskog kraja, izaslanstvo samostalnog zrakoplovnog voda, Aeroklubovi Sinj i Split.
Molitvu je predvodio vojni kapelan Ivo Topalović. Govor pred okupljenima održao je brigadir u miru Matko Raos.
Također, u organizaciji aeroklubova Sinj i Split, izveden je počasni let s grupom zrakoplova iznad Sinja i samog mjesta pogibije zrakoplovaca.
Zvonko Kovačević- Kova prije 33 godine preživio je pad zrakoplova u naselju Šimci, kako kaže, samim čudom. Bila je to jedna od najvećih zrakoplovnih tragedija u ratu.
‘Bila je nedjelja, kao i danas, lijep i sunčan dan. Poletjeli smo iz Divulja u Sinj avionom, dolje smo ga napunili gorivom i što je trebalo za zadatak, i u polijetanju, gdje smo trebali ići prema Splitu, otišli smo na predio Ruduša i u zaokretu avion je zapeo za dalekovode, i tu mu je, ovdje kod naselja Šimci, na ovim livadama, otpalo krilo i zabili smo se ispod ovog puta, na ovom mjestu gdje je spomenik. Ljudi su stradali, ja sam se uspio izvući. I evo me, tu sam, još trajem.’
Evo što je o ovoj tragediji rekao gradonačelnik Grada Sinja Miro Bulj:
‘Danas je dan sjećanja na junake Domovinskog rata koji su se prvi u Republici Hrvatskoj protiv velikosrpskog agresora usudili usprotiviti i braniti hrvatsko nebo. Zato im u ime svih građana Sinja, u ime cetinskog kraja i Hrvatske jedno veliko i neizmjerno hvala i nikad ih ne smijemo zaboraviti.’
Polaganju vijenaca i sjećanju na poginule pilote prisustvovao je i župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban.
’33 godine su prošle da su njih pet hrabrih avijatičara u sastavu 4. GBR izgubili svoje živote, ovdje nadomak svoga grada. Sjećanja su tako svježa, poglavito nama koji smo prošli ta vremena i u to vrijeme bili. Drago mi je da sa ovolikim pijetetom i sa ovolikim dostojanstvom, gotovo sve institucije, od Grada, Županije, vojske, ratnog zrakoplovstva, obitelji , svećenstva, policije, svi su odali počast, ali ono što je Matko rekao u svom završnom govoru, uvijek nam mora biti na pameti da njihove snove moramo ostvarivati, svojim radom, častitim i poštenim pristupom svojem radnom mjestu, na dužnostima koje obnašamo, jer uostalom oni su upravo zbog toga dali živote za samostalnu Hrvatsku.’
FOTOGALERIJA SAŠE TADINCA
Eurotim Pogon Sinj traži više radnika zanimanja bravar, varioc i tokar. Također...